$
משפט

החתול ששמר על השמנת: מנהל לשעבר במקרקעי ישראל הורשע בעבירות בנייה

ביהמ"ש הרשיע את חמי כסיף, מנהל מחוז ירושלים לשעבר, בעבירות בנייה שבוצעו בביתו הפרטי במושב בית חנן וחסכו לו מיליוני שקלים; הוא לא יוכל להגיש מועמדות לתפקיד ציבורי במשך 7 שנים, יאלץ להרוס את ביתו בתוך שנתיים ולשלם קנס בסך 75 אלף שקל

דותן לוי 12:1922.02.15

בית משפט השלום בתל אביב הרשיע היום (א') את חמי כסיף, מנהל מחוז ירושלים ברשות מקרקעי ישראל לשעבר, בעבירות על-פי חוק התכנון והבנייה הכוללות ביצוע עבודה בסטייה מתוכנית, סטייה מהיתר וכן שימוש במקרקעין בסטייה מהיתר. הרשעתו של כסיף וגזירת עונשו נעשו במסגרת הסדר טיעון שנחתמה בהמשך להליך גישור שהתקיים ועל פי עובדות כתב האישום בהן הודה והורשע.

על כסיף נגזרו על קנס של 75 אלף שקל והתחייבות בסכום של 100 אלף שקל להימנע מביצוע עבירה על חוק התכנון והבנייה במשך 3 שנים. כמו כן הוא נדרש לבטל את היתר הבנייה שניתן לבית מגוריו וניתן לו צו הריסה דחוי לשנתיים. במהלך תקופה זו עליו לקבל את הסכמת רשות מקרקעי ישראל להוציא היתר חדש לביתו. רשות מקרקעי ישראל תהיה רשאית כמובן לדרוש מכסיף את דמי החכירה והשימוש עבור מתן הסכמתה, בהתאם לכללים והנהלים של הרשות, ובדיעבד, עבור כל התקופה בה לא ניתנה הסכמת הרשות, כמפורט בכתב האישום. בית המשפט ציין בפניו כי הנאשם התחייב להתפטר מידית מכל תפקיד ברשות מקרקעי ישראל, והתחייב שלא להגיש מועמדות לכל תפקיד בשירות הציבורי למשך 7 שנים.

 

 צילום: אוראל כהן

 

החקירה נגד כסיף, אשר כאמור שימש כמנהל מחוז ירושלים ברשות מקרקעי ישראל, נפתחה בחודש יולי 2013 לאור חשדות לביצוע עבירות מרמה על ידו הנוגעות לביתו הפרטי בטרם החל לעבוד בתפקידו ברשות מקרקעי ישראל. בעקבות הפתיחה בחקירה כסיף הושעה מתפקידו על ידי אגף המשמעת בנציבות שירות המדינה. כתב האישום הוגש נגדו, לאחר שימוע, בחודש יולי 2014. על פי כתב האישום, רכש כסיף זכויות בנחלה במושב בית חנן בעת שחלו הגבלות של רשות מקרקעי ישראל על הבנייה בנחלות בהתאם לתקנה 1147, הקובעת כי ניתן לבנות בנחלה יחידת דיור בשטח בנוי של 160 מ"ר, יחידת דיור נוספת על שטח דומה עבור בן ממשיך, ורק בהוכחת רצף דורי (מייסד המשק עדיין בחיים ועודנו מתגורר במשק) התירה הרשות בניית יחידת דיור שלישית בגודל של 50 מ"ר. רשות מקרקעי ישראל לא התירה חריגה מכללים אלה, אלא בתשלום דמי חכירה מהוונים של 91% מערך הקרקע.

 

לפי כתב האישום, כסיף ביקש לבנות בית מגורים של כ-265 מ"ר ויחידת דיור במרתף של 53 מ"ר ובנוסף, ביקש להותיר על כנה יחידת דיור שלישית - שהיתה קיימת בנחלה בעת שרכש אותה. מאחר שכסיף אינו בן המושב ולכן לא יכל להוכיח רצף דורי ולבנות את היחידה השלישית מבלי לשלם דמי היוון גבוהים, על מנת לממש את תוכניתו, מבלי שייאלץ להרוס את היחידה השלישית ומבלי לשלם דמי חכירה מהוונים, זייף מסמכים והגיש אותם לאישור. חשוב לציין, כי מושב בית חנן נמנה על המושבים היקרים במרכז הארץ ולכן דמי היוון בשיעור של 91% יכולים להגיע למיליוני שקלים.

 

כאמור, הרשעתו של כסיף וגזירת עונשו נעשו במסגרת הסדר טיעון שנחתמה עם המחלקה לאכיפת דיני מקרקעין בפרקליטות המדינה ובעקבותיה הוגש נגדו כתב אישום מתוקן המציג את העבירות בהן הודה והורשע ובהן ביצוע עבודה בסטייה מתוכנית, ובסטייה מהיתר ושימוש במקרקעין בסטייה מהיתר.

 

כסיף מסר בתגובה: "ההר הוליד עכבר. לאחר שלקחו אותי לחקירה של כ-10 שעות במשרדי להב 433, בחרה הפרקליטות להאשימני, ללא בדל ראייה, באישומים של זיוף בכוונה לקבל דבר, בשלוש עבירות של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, וכן במסירת ידיעה כוזבת למוסד תכנון. ואולם, לאור המלצת בית המשפט הנכבד, נאלצה הפרקליטות לסגת מכל אישומיה אלה. באופן מצער, בחרה הפרקליטות להתעקש על אישום מינורי לפי חוק התכנון והבנייה של סטייה מהיתר/תוכנית ושימוש בסטייה מהיתר, תוך שהיא יודעת שמדובר אך ורק על הזזת שני קירות בתוך הבית שנעשו ע"פ חוות דעתם של אדריכלי הבית. עצם העובדה שהואשמתי לבד, ללא אשתי, שגם היא בעלת זכויות, ועצם העובדה כי הוחלט שלא למצות את הדין עם האדריכלים, כמתבקש על פי החוק, מעלים, כביכול, ריח כבד של תחושת רדיפה וכי הרגשה כי כל מטרת ההליך היתה ניסיון של גורמים אינטרסנטיים להזיזני מתפקיד מנהל מחוז ירושלים, היות ולא יכלו לשאת את הצלחותיי והישגיי הרבים". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x