$
בארץ

נובל אנרג'י ודלק דורשות שהמדינה תבטיח את יצוא הגז למצרים

השותפות במאגר תמר דורשות ממשרדי הממשלה שיבטיחו כי חוזה של 15 מיליארד דולר להקמת מתקן במצרים ייצא לפועל. זאת על רקע ההצעה הממשלתית שתפורסם בימים הקרובים להסדרת משק הגז. סיכוי נמוך שההצעה תוגש עד יום ראשון כמתוכנן

ליאור גוטמן 06:4718.02.15

שותפות תמר - נובל אנרג'י, דלק (באמצעות דלק קידוחים ואבנר) וישראמקו - דורשת ממשרדי הממשלה לעגן את אחד מחוזי היצוא ממאגר תמר למצרים בכל החלטה ממשלתית שתובא בימים הקרובים לגיבוש מחדש של משק הגז.

מדובר בחוזה ענק שנחתם כמזכר הבנות רק במאי האחרון, שהיקפו 15–20 מיליארד דולר. במסגרתו השותפות תמכור כחמישית מנפח הגז שיש בתמר לידי יוניון פנוסה הספרדית, שמחזיקה עם חברת הגז הלאומית המצרית במתקן ליצוא גז נוזלי בצפון מצרים.

יצחק תשובה בקידוח תמר יצחק תשובה בקידוח תמר צילום: משה בנימין

 

הדרישה מגיעה משום שבימים הקרובים אמור צוות בין־משרדי (נציגים של ועדת קנדל, משרד ראש הממשלה, משרד האנרגיה ורשות ההגבלים העסקיים) לגבש הצעה ממשלתית לשינוי משק הגז. הצעה זו כוללת צעדים מרחיקי לכת כגון מכירה של כל אחזקות דלק (31.25%) בתמר כמו גם שיווק בנפרד מכל מאגר גדול (תמר ולווייתן, כל חברה בחלקה) כדי ליצור תחרות. שותפויות הגז חוששות ששינוי מבנה משק הגז יגרום להן לאבד חוזי מכירה שכבר מצויים במו"מ. בכירים בוועדת קנדל לא מתנגדים להיתר יצוא של גז למצרים. משרד האנרגיה מאמין שזו טעות. הסיבה לכך היא שהגז מתמר למצרים אמור להגיע בסוף 2017. מאגר לווייתן אמור להיות מפותח במחצית השנייה של 2018, וקיים חשש ששותפות תמר תעדיף למכור במקום לדאוג למשק המקומי.

 

לדרישה של שותפויות הגז הישראליות יש נימוק נוסף. שלשום, בתזמון שעלול להיראות כאילו הוזמן מראש, דיווחו סוכנויות הידיעות על חתימת מזכר הבנות לפיתוח מאגר הגז הקפריסאי אפרודיטה בין ממשלת מצרים לממשלת קפריסין. מאגר אפרודיטה נמצא בידי נובל (70%) ודלק (30%) ומכיל כ־40% מנפח תמר. חלק מאנשי ועדת קנדל מתייחסים לתזמון הדיווח כאמצעי להפעלת לחץ על המדינה, שמבינה שתוכל להפסיד מס על המכירה.

 

ואם לא די בזה, חברת BW הנורבגית, שמתמחה בשינוע ימי, הודיעה אתמול במסגרת דו"ח כספי שיש השהיה רשמית בפרויקט לווייתן.

 

בתוך כך משרדי הממשלה ממשיכים להתכתש בינם לבין עצמם על נוסח ההחלטה הסופית. בין משרדי הממשלה עדיין אין הסכמות סופיות בכמה תחומים, ופגישה שתוכננה אתמול עם אנשי דלק נדחתה להיום.

 

לפיכך הסבירות שהצעה ממשלתית תוגש לישיבת הממשלה הקרובה ביום ראשון פוחתת.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x