$
בארץ

במערכת הפוליטית מגיבים לדו"ח המבקר: "ברחוב בלפור בירושלים יושב אדם מנותק"

יו"ר ועדת הכספים, ניסן סלומינסקי הודיע כי יקיים דיון על מנת לבחון את הצורך בקביעת מסגרות סבירות לתקצוב מעונות ראש הממשלה. הרצוג: "מדובר בדו"ח חמור"

אורי תובל ורוני זינגר 16:3917.02.15

במערכת הפוליטית הגיבו לגילויים בדו"ח מבקר המדינה בעניין מעון ראש הממשלה, שהתפרסם היום (ג'). יו"ר מפלגת המחנה הציוני, יצחק הרצוג, אמר כי "זהו דו"ח חמור. אני סומך על שומרי הסף והרשויות המוסמכות שידעו כיצד לטפל ולהתמודד עמו. הדבר היחיד שאני מתפלא עליו הוא שביום כזה ראש הממשלה לא הרגיש צורך לעמוד מול הציבור ולהתמודד באופן אישי עם הטענות הקשות העולות בדו"ח מבקר המדינה באשר להתנהלותו ולהוצאות החריגות של כספי ציבור המוזכרות בו".

 

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי) הודיע, כי בכוונתו ללמוד את הדו"ח וכן "לקיים דיון בנושא בשיתוף משרד האוצר ומשרד ראש הממשלה, על מנת לבחון את הצורך בקביעת מסגרות סבירות לתקצוב מעונות ראש הממשלה".

 

מ"יש עתיד" נמסר בתגובה לדו"ח, "אנחנו סומכים על מבקר המדינה והיועץ המשפטי לממשלה שיעשו את עבודתם על הצד הטוב ביותר בבדיקתם את הנושא. דו"ח המבקר מצייר תמונה שאזרחי ישראל כבר מבינים מזמן. ברחוב בלפור בירושלים יושב אדם מנותק שהבעיות האמיתיות של אזרחי ישראל הן הדבר האחרון שמעניין אותו.

 

בנימין נתניהו בנימין נתניהו צילום: רויטרס

 

"מה שמעניין את אזרחי ישראל זה היכולת של זוג צעיר לקנות דירה, הצפיפות בכיתות ומצבם של ניצולי השואה. מה שמעניין את אזרחי ישראל זה יוקר המחיה ומעמד הביניים שלא גומר את החודש. מה שחשוב זה מצב האזרחים ולא מצב השטיחים.

 

"האיום האיראני החדש" 

במפלגת המחנה הציוני התייחסו לתגובת הליכוד לפיה האחריות מוטלת על מני נפתלי, אב הבית לשעבר שניהל את המעון הרשמי. נפתלי תבע את בית ראש הממשלה בטענה לפגיעות בעת העסקתו ואף פנה למשטרה ולמבקר המדינה כשחשף את פרשות הבקבוקים ורהיטי הגן שאינן כלולות בדו"ח הנוכחי. "מני נפתלי הוא האיום האיראני החדש של נתניהו", נמסר מהמחנה הציוני. ”ביבי שוב זורק אחריות על הש.ג ומאשים את אב הבית ה'ממורמר' שלו בהפקרות שלו.

 

"אחרי תשע שנים שלו בשלטון כולנו ממורמרים מכך שהפקיר, זנח והתעלם מאזרחיות ואזרחי ישראל. שהפקיר את תושבי עוטף עזה לחמאס שחפר מנהרות מוות מתחת לבית שלהם, בזמן שהוא ישן בנחת במעונו המוגן. הוא התעלם מהצעירים שלא יכולים לחלום על דירה בזמן שהוא מחזיק שלושה בתים וזנח כל ילד שלישי בישראל בזמן שהוא אוכל סושי וארוחות בוקר באלפי שקלים. זו לא מנהיגות, זו בושה. ביבי, נכשלת. הביתה".

 

בתוך כך חברת הכנסת מרב מיכאלי פנתה ליועץ המשפטי לממשלה, בדרישה שיפתח "עוד הערב" בחקירה פלילית בסוגיית העסקתו של החשמלאי אבי פחימה, שעליה קבע המבקר כי היא נעשתה "תוך מצג כוזב ועקיפת כללי מכרז". פחימה הוא חבר מרכז ליכוד, שלפי הדו"ח, במשך שלושה חודשים נקרא כמעט מדי סוף שבוע לתקן תקלות חשמליות בביתו הפרטי של נתניהו בקיסריה. לדברי מיכאלי, "מעבר לחשד בפלילים העולה מהמקרה הזה הרי שהחקירה חייבת להיפתח לאלתר כדי שלא תהיה הזדמנות למעורבים לתאם גרסאות ולשבש את בירור האמת. יש חשד שנתניהו מתעלם מהחוק, אם לא ממש עובר עליו ועל הציבור לדעת זאת לפני שהוא מחליט אם לבחור בו שוב"

 

ח"כ מיקי רוזנטל מסר כי "המנהיג הבכיר ביותר של מדינת ישראל - ראש ממשלת ישראל – הושיט את ידו לקופה הציבורית כדי לממן את הוצאותיו הפרטיות והראוותניות. אין דרך ליפות את המעשים ואין מילים שיכולות לכסות את הבושה. אוי לנו. ראש הממשלה מונע על ידי בצע כסף ומניח את ידו על כספי ציבור"

 

עוד הוסיף רוזנטל: "ביבי לוקה בהבנת הנורמות הבסיסיות ביותר המחייבות איש ציבור ובראשן – שכספו של הציבור הוא קודש קודשים". לדבריו, "הסרטון שהפיץ נתניהו (הסיור של המעצב משה גלאמין במעון הרשמי) נועד לזרות חול בעיני הציבור, שהרי הדו״ח אינו עוסק במצבו הפיזי של בית ראש הממשלה אלא בשימוש הנלוז שעשה ביבי בכספי ציבור לגחמות האישיות שלו, בבזבזנות שנהג בכספי הציבור ובהתנהגותו המבישה.

 

ראש מטה ההסברה של המחנה הציוני, ח"כ שלי יחימוביץ, כתבה בעמוד הפייסבוק שלה: "נתניהו עושה הכל כדי שתאשימו את אשתו. כך עשה באמצעות הסרט של גלאמין (מעצב הפנים שסייר במעון ראש הממשלה עם שרה נתניהו). איך הוא מסביר את הנתון המטורלל, שהוצאות המזון והאירוח שלו יותר מהוכפלו לעומת קודמיו והגיעו לחצי מיליון שקל? בתגובה הרשמית שהליכוד הוציא עכשיו נאמר בלי בושה שמני נפתלי אב הבית, "עובד ממורמר לשעבר", היה אחראי לנהנתנות המופקרת הזאת על חשבון הציבור. שוב, נתניהו לא אחראי".

 

עוד ציינה יחימוביץ, כי "העובדה שאחרי שהבזבזנות המופרעת נחשפה (בעיתונות) הם הצליחו לקצץ את ההוצאות במחצית, מעידה יותר מכל עד כמה התקציב הזה מוגזם. מה לעזאזל הם אכלו שם? קורנפלקס עם חלב דולפינים? חביתה מביצי דינוזאור? סטייק מבשר קרנפים?"

 

עוד הוסיפה: "באופן אישי, הכי כאבה לי וצרמה לי בדו"ח הזמנת החשמלאי ביום כיפור. ברשת am-pm אני לא קונה כבר חמש שנים, כי ביום כיפור 2009 הם אילצו עובדים לבוא לסדר מדפים. שראש הממשלה עושה את זה, זה בלתי נתפס במיוחד".

 

יו"ר מטה הבחירות של המחנה הציוני, איתן כבל, פרסם בדף הפייסבוק שלו: "בואו אפתיע אתכם: אני לא מתרגש מדו"ח המבקר. כבר מזמן הבנו שהמודל של ביבי ושרה איננו עליזה ומנחם בגין, אלא מרי אנטואנט ולואי ה-16... אבל היינו מוכנים לספוג את ההפקרות הזאת, ביבי, אם לפחות היית ראש ממשלה סביר. ביבי צריך ללכת הביתה לא בגלל הגלידה במקרר שלו, אלא בגלל המקרר הריק של 2.5 מיליון עניים; לא בגלל סידורי הפרחים בעשרות אלפי שקלים, אלא בגלל העלבון של 700 אלף מקבלי שכר מינימום; לא כעונש על האחוזה בקיסריה, אלא כדי לעשות צדק עם כל מי שלא מסוגל לרכוש דירה של חדר וחצי".

 

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מסרה, "הנהנתנות המופקרת של נתניהו במעון ראש הממשלה היא לפני הכול שיקוף מדויק של הניתוק המוחלט של הממשלה הזאת מאזרחי המדינה, ואימוץ נורמות מושחתות של רפובליקת בננות.

 

"ההיבט הפלילי המוצג בדו"ח הוא חשוב, אבל הוא טפל ביחס להיבט הערכי-מוסרי כשראש הממשלה ואשתו מרשים לעצמם להוציא סכומים מופקרים, שלא היו כדוגמתם בתולדות המדינה בבית ראש הממשלה, מבלי להניד עפעף".

 

גלאון הוסיפה: "בכנסת הבאה איזום חקיקה שתקבע תקרת הוצאות בתקציב בית ראש הממשלה, כדי שראש הממשלה יחלק את התקציב כפי שימצא לנכון. אם יחליט להזמין סושי ב-12,000 שקל ויחרוג מהתקציב, שיממן את הסושי מכיסו".

 

מפלגת כולנו בראשות משה כחלון מסרה: "ראוי שבמקום שראש הממשלה יעסוק בדירת השרד שלו ובכספי הציבור היוצאים על מנת לתחזק אותה, הוא יפעל ביתר צניעות לפירוק מונופול מנהל מקרקעי ישראל בכדי שכל אזרח ואזרחית במדינה יוכלו לרכוש דירה. אזרחי המדינה לא היו חולמים אפילו לבקש מיליוני שקלים מהמדינה בכדי לממן את הוצאות הביגוד והמזון שלהם ובשלב התחלתי היו מסתפקים בזכות לקורת גג".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x