$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

מרתון פגישות בין האוצר לחברת החשמל - על חריגות השכר

ברקע: הדיון בלשכת שופט בית הדין לעבודה רמי כהן ביום ראשון הקרוב, שבו, לפי ההערכות, ייעשה ניסיון לסיים את הפרשה

ליאור גוטמן 22:0611.02.15
נציגי משרד האוצר, ההסתדרות, חברת החשמל והוועד, צפויים לקיים מחר (ה') מרתון שיחות בבית ההסתדרות במטרה למצוא פשרה לחלק מחריגות השכר בחברה - כך נודע ל"כלכליסט".

   

מועד הפגישה אינו מקרי - ביום ראשון הקרוב אמור להתקיים דיון בנושא בלשכת שופט בית הדין האזורי לעבודה בחיפה רמי כהן, אז על פי ההערכות יבקש בית הדין "לחתוך" את הסאגה של חריגות השכר האחרונות שהתגגלו בחברה - ואשר הדיון בהם נמשך כשנה וחצי.

  

חריגות השכר האמורות נמצאו על ידי משרד הממונה על השכר ב-2012. באוקטובר 2013 שלח הממונה על השכר קובי אמסלם דרישת השבת שכר לשני תחומים - הוצאות אש"ל ותוספות שכר פיקודיות שניתנות למנהלים בדרגי הביניים.

  

כפי שנחשף ב"כלכליסט", בספטמבר האחרון הגישו עובדי חברת החשמל הצעת פשרה לאמסלם. לפי הפשרה, שתידון מחר בבוקר, החברה תעביר את כל מנהלי דרגי הביניים מחוזה קיבוצי לחוזה אישי (כמה עשרות עובדים), מה שיאפשר בקרה טובה יותר הן על עלויות השכר שלהם והן על חריגות שונות במסגרת התפקיד. במסגרת ההעברה לחוזה האישי יוותרו חלק מהעובדים על תוספות השכר בגין האש"ל והדרגה, כך שלאורך זמן חברת החשמל "תחזיר לעצמה" את החריגות.

 

מיקו צרפתי מיקו צרפתי צילום: אוראל כהן

 

במקביל, תוספת השכר לכלל עובדי המגזר הציבורי שתגובש עם כינון ממשלה חדשה לא תשולם במלואה לאותם בכירים, וממנה יקוזזו 0.5% עד 1%. עוד מוצע כי המדינה לא תדרוש בחזרה כספים מהעובדים שכבר יצאו לגמלאות. החברה מסכימה להפסיק את חריגות השכר והאש"ל לאלתר. הערכות מספטמבר אמדו את היקף השבת הכספים בגין החריגות הללו בעד 100 מיליון שקל. האוצר טרם נתן ברכתו לכל ההצעות.

 

150 מיליון שקל על אוכל ודרגה פיקודית 

 

לפי אמסלם, בין 2010 לשנת 2011 קיבלו חלק מעובדי החברה תשלום כפול עבור ארוחות במסגרת העבודה, לפעמים עד פי 2 ממה שמתירות התקנות. כך למשל, אמסלם גילה שעובדי חברת החשמל מקבלים כ-35 שקל עבור ארוחת בוקר לעומת כ-16.5 שקל לעובד אחר במגזר הציבורי או כ-52 שקל עבור ארוחת לילה לעומת כ-21 שקל במגזר הציבורי. חברת החשמל טענה אז שמאז 1988 היה נהוג להצמיד 5% לשנה על כל עלות ארוחה, ומכאן הפער. למרות ההסבר, אמסלם דרש מכלל עובדי החברה הקבועים (כ-9,000 במספר) והגמלאים להשיב את העלות העודפת. 

 

בנושא תוספות פיקודיות, מדובר בתשלום שהועבר רק לעובדים בכירים כגון מנהלי אגפים. אלו לטענת אמסלם זכו לתוספת שכר של 18% לעומת 7.5%, ואילו מנהלי מחלקות זכו לתוספת של 21% לעומת 12.5%. חלק מהסמנכ"לים קיבלו, לפי הממונה, תוספת שכר של 26% אף שאינם זכאים לתוספת מאחר שהם מועסקים בחוזה מיוחד. השורה התחתונה - לפי אמסלם, החריגה עמדה על כ-150 מיליון שקל לשנה, ועל העובדים להשיבה לקופת החברה.

 

מאשרים פרישת 400 עובדים 

 

במקביל אמור דירקטוריון חברת החשמל לאשר מחר (ה') פרישה של 400 עובדים. מדובר בעובדים קבועים שאמורים לעזוב את החברה ולקבל עד מיליון שקל (ברוטו) כל אחד.

 

כפי שפורסם ב"כלכליסט", מתווה הפרישה מחלק את הפורשים לשתי קבוצות גיל: עובד שטרם מלאו לו 62 יקבל פיצוי שכר בגובה 120% מהמשכורת הקובעת לפנסיה, וזאת לכל שנת עבודה שנותרה עד לפרישתו. לעומת זאת, עובד שכבר מלאו לו 62 שנה יזכה להסכם דומה כאשר מכל חודש שנותר לו עד מועד הפרישה הקבוע בחוק יקוזזו 1.8% מהמשכורת. עוד נקבע כי במידה שמספר העובדים שגילם מעל 64 יהיה גדול יחסית, אזי מספר הפורשים יגיע עד ל-440, כלומר כ-4.5% מעובדי החברה בעלי הקביעות.
בטל שלח
    לכל התגובות
    x