שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
דעות

סיפורו של מספר

איך האיגוח ישפיע על המשך תדלוק בועת הנדל"ן למגורים?

אתי אפללו 08:0212.02.15

וועדה לבניית שוק האיגוח בישראל סיימה לשמוע את הערות הציבור לטיוטה והמהלך של איגוח משכנתאות בישראל הולך ומתקדם. כבר כתבנו רבות ב"כלכליסט" על הסכנה הגדולה שטמונה לכספי הפנסיה של הציבור, על הסיכון המוסרי שלא נפתר ועל החשש שכל המהלך מקודם באופן ברור על ידי בנק ישראל רק כדי להציל את הבנקים מהסיכון הגדול, שהוא עצמו מזהה, בשוק הדיור. אולם, כדאי לשים לב להיבט נוסף של המהלך והוא השפעתו על היקף המשכנתאות העתידי שייתנו הבנקים ללקוחות, וכמובן ההשפעה של זה על שוק הדיור בכללותו.

 

4.6 מיליארד שקל היה היקף המשכנתאות בינואר האחרון – עלייה של 22% לעומת ינואר המקביל. עוד חודש פורה מאוד למערכת הבנקאית, שממשיכה את המגמה משנה שעברה. היקף המשכנתאות ב־2014 עמד על 51.6 מיליארד שקל, אף על פי ששוק הדיור היה בהמתנה במשך חצי שנה בשל רפורמות מתוכננות שלא יצאו אל הפועל.

על אף צעדים שנוקט בנק ישראל כבר כמעט חצי עשור, קצב מתן המשכנתאות לא נחלש. איגוח של תיק המשכנתאות הבנקאי הענק, שעומד על סף של 283 מיליארד שקל, יאפשר לפזר את הסיכון להפסד במקרה של קריסה בשוק הדיור גם לכתפי הפנסיונרים, כך שהבנקים יוכלו לספוג את הזעזוע. אולם, מכירת הסיכון, שנגדו הם ריתקו הון לפי דרישות בנק ישראל, מפנה להם עוד כסף למתן אשראי.

 

 

 צילום: בלומברג

מה הם יעשו עם הכסף הזה? בתרחיש האופטימי הבנקים יפנו אותו למימון צמיחה, ייתנו אותו למגזר העסקי, והכלכלה תפרח. אולם התרחיש הריאלי הוא שהם פשוט יוכלו לתת עוד ועוד משכנתאות. כבר היום, על אף הכבדת דרישות ההון שמוביל בנק ישראל, הבנקים לא מצויים במצוקת הון, ויש להם כסף להעניק כאשראי. אולם כאשר הכלכלה במיתון, הפרה רוצה להניק, אבל אין עגל מהצד השני. "מתי ראית כאן מישהו מקים מפעל, בעצם מתי ראית כאן מישהו מקים קו ייצור חדש?", אמר לנו בנקאי בכיר בחיוך עצוב בשבוע שעבר, כששאלנו מדוע הבנקים לא לוקחים חלק במימון עסקים חדשים. ואכן, האשראי העסקי של הבנקים ב־11 החודשים הראשונים של 2014 היה קפוא. אם בעבר מה שחסם את הבנקים בצמיחה באשראי עסקי היה התחרות העזה מצד המוסדיים, כיום המצב הכלכלי הוא זה שקובע לאן ילך הכסף.

 

אז באקלים הזה לבנקים יהיה עוד הון פנוי, והוא יופנה למקומות שבהם יש עגלים שרוצים לינוק: האשראי הבנקאי למשקי בית, שצומח בקצב מהיר וב־11 החודשים הראשונים של 2014 עלה ב־9.3% – צמיחה של 9 מיליארד שקל, וכמובן אשראי לדיור. כי הרי קל יותר לתת הלוואה של מיליון שקל לדירה, מאשר לחפש אלפי לקוחות קטנים ולתת להם אשראי באותו היקף. וכך, באיגוח משכנתאות מובטחים שני דברים – המשך זרימת כסף ללא הפרעה כמעט לתדלוק בועת הנדל"ן הודות ליכולת להעביר את הסיכון אל הגופים המוסדיים, ופגיעה בכל אחד ואחת מהחוסכים לפנסיה כאשר כיוון השוק ישתנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x