$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

חברת החשמל תידרש לנמק למה היא משלמת לעורכי דין 30 מיליון שקל בשנה

רשות החברות שלחה לחברה אתמול דרישת הבהרה מדוע הוצאותיה המשפטיות כה גבוהות - פי 3 מהממוצע של חברות בסדר גודל דומה

ליאור גוטמן 08:2210.02.15

רשות החברות הממשלתיות מנסה לשים קץ לחגיגות הוצאות שכר טרחת עו"ד של חברת החשמל. אתמול שלחה הרשות דרישת הבהרה מיו"ר החברה יפתח רון טל, המנכ"ל היוצא אלי גליקמן ומנהל משאבי האנוש עמית אוברקוביץ שיסבירו מדוע ההוצאות המשפטיות של החברה כה גבוהות - כמעט פי 3 מהממוצע בחברות ממשלתיות גדולות אחרות.

 

במכתב שהגיע לידי "כלכליסט", מציינת הרשות כי היא בדקה את הוצאות המשפט של חברות שונות בעלות סיווג גבוה (8 ומעלה, כלומר מחזור פעילות רוחבי שמתאים בעיקר לחברות מונופוליסטיות כמו רכבת ישראל והנמלים) ומצאה כי חברת החשמל "מעסיקה כ־70 יועצים משפטיים באופן ישיר (יועצים משפטיים פנימיים) בעלות שכר הנאמדת בכ־30 מיליון שקל בשנה". זאת לעומת ממוצע של כ־8.9 מיליון שקל בשנה בחברות גדולות אחרות.

 

"פחות מ־50% מהוצאותיה של חברת החשמל הן על ייעוץ משפטי חיצוני", אומרים ברשות. לדבריהם, "מספר היועצים המשפטיים בחברה הינו גבוה משמעותית מאשר בחברות המשוות האחרות", כאשר החברה שניצבת אחריה (רכבת ישראל ־ ל"ג) מונה יחידה משפטית של 19 עו"ד בלבד - "פחות מ־30% מהיחידה המשפטית של חברת החשמל".

 

חברת החשמל סיימה את שלושת הרבעונים הראשונים של 2014 בהפסד של כ־920 מיליון שקל, כאשר היקף התחייבויותיה מגיע לכ־70 מיליארד שקל מתוכו כ־50 מיליארד שקל חוב פיננסי (לבנקים ומוסדיים).

 

מהחברה נמסר בתגובה: "חברת החשמל קבלה היום את הפנייה מרשות החברות הממשלתיות. לאחר שהנושא ייבדק, החברה תשלח את התייחסותה לרשות. ככלל, חברת החשמל היא מהחברות הגדולות במשק והמורכבת שבו. לחברה למעלה מ־2.5 מיליון לקוחות ותחומי העיסוק שלה מתפרשים על פני מגוון עצום של תחומים. החברה עוסקת בפרויקטים מהגדולים במשק, בחוזים ובמכרזים רחבי היקף, תובעת ונתבעת באלפי תיקים בבתי המשפט, החברה מתנהלת בצורה אינטנסיבית בבתי הדין לענייני עבודה, מנהלת בוררות ענק בינלאומית בהיקפים של מיליארדים, מעורבת בתביעות ייצוגיות ומקיימת פעילות בתחום הפיננסי - הנפקות וגיוסים במיליארדי שקלים מדי שנה בארץ ובחו"ל. החברה מפוקחת על ידי על 22 רגולטורים, ובהם הממונה על ההגבלים והרשות לניירות ערך. מדובר בפעילות בהיקפים עצומים המחייבת מעורבות קבועה וצמודה של יועצים משפטיים חיצוניים, בעלי יכולות מקצועיות מגוונות".

 

מנהל רשות החברות אורי יוגב מנהל רשות החברות אורי יוגב צילום: אוראל כהן

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x