$
בארץ

דלק קידוחים, רציו ואבנר מוותרות על המכרז לאספקת גז לקפריסין

שותפויות לווייתן יוותרו על המכרז שהיקפו שני מיליארד דולר בגלל חשש שלא יוכלו לספק את הגז בזמן. במקביל, נובל מעלה הילוך במשבר הרגולטורי: האחראי למזרח התיכון יגיע לארץ

ליאור גוטמן 09:4602.02.15

שותפויות הגז דלק קידוחים, רציו ואבנר הודיעו אתמול שהן החליטו לוותר על המכרז לאספקת גז ממאגר לווייתן לקפריסין. המכרז יצא לדרכו באפריל האחרון, כאשר אספקת הגז תוכננה לסוף 2017 ולמשך שבע שנים, אולם בהיעדר אופק פיתוח למאגר, דלק, רציו ונובל לא יכולות להתחייב על מועד המכירה.

מי שהיתה אמורה לרכוש את הגז היא חברת הגז הממשלתי בקפריסין (DEFA) ובכמות שנעה בין 0.7 ל0.95 מיליארד מ"ק לשנה. השווי הכספי של המכרז נאמד בכשני מיליארד דולר.

 

במשק האנרגיה מעריכים שהסיבה לוויתור על ההתמודדות במכרז נובעת מהעובדה שהדיון הרגולטורי שמתקיים בימים אלו בדבר שאלת ההסדר הכובל של דלק ונובל אנרג'י הקפיא את הפיתוח של המאגר. לפיכך, דלק ונובל שוקלות לספק גז טבעי ממאגר אפרודיטה שמוחזק בידי נובל אנרג'י (70%) ודלק (30%).

 

קידוח לווייתן קידוח לווייתן

 

למעשה, דלק ונובל שוקלות שלא לבטל את הזמנת אסדת הפקת הגז שתוכננה למאגר לוויתן ולהעביר אותה לקפריסין במקום.

 

אחד הלקוחות שמחכה לגז הוא BG (בריטיש גז), החברה הבריטית שחתמה על מזכר הבנות לרכישת גז ממאגר לוויתן בהיקף של כ־20 מיליארד דולר. בהעדר מקור גז ישראלי, BG עלולה לרכוש את הגז מהמאגר הקפריסאי.

 

בתוך כך, בכירי המועצה הלאומית לכלכלה ומשרדי האוצר והאנרגיה מתכננים סבב פגישות שלישי שיתקיים במהלך השבוע כדי לסכם את העמדה הממשלתית שתוצג לדלק ונובל אנרג'י, שאמורה להביא לסיומה את סאגת הפיקוח הרגולטורי על מונופול הגז.

 

מי שמסרבת להגמיש עמדות היא נובל אנרג'י, שמוכנה מבחינתה לחזור רק להסכם הפשרה הקודם שגיבש הממונה על ההגבלים פרופ' דיוויד גילה: נובל ודלק ימכרו את מאגרי הגז הקטנים כריש ותנין, ועוד נתח קטן (עד כ־8%) מלווייתן לטובת שחקן חדש.

 

נובל שולחת השבוע לישראל את קית' אליוט, האחראי על אזור המזרח התיכון בחברה, שינסה לסיים את סוגייה הפשרה מול המדינה. מדובר בסימן לכך שנובל למעשה מעלה הילוך בשיחות שלה בעניין.

 

דלק מבחינתה יותר גמישה ומוכנה לוותר על אחזקותיה בתמר (31.25%) ואף לשווק את הגז בנפרד מכל מאגר כדי ליצור תחרות יש מאין. נושא המכירה בנפרד לא נפסל על ידי נובל ובתנאי שממשלה ישראל תעביר לה התחייבות כתובה על 4 נושאים: התחייבות תמיכה ביצוא גז, התחייבות על מכסות הייצוא, הסרת האיום לפיקוח מחירים והשלמת הליך מיסוי הייצוא של הגז.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x