$
בארץ

עוד עיכוב בהקמת הרכבת הקלה בתל אביב - האוצר מורה על הקפאת כל המכרזים

האוצר דורש לרכז 4 מכרזים למכרז אחד כדי למנוע ניפוח עלויות. משרד התחבורה: "אין לאוצר סמכות לעשות זאת"

ליאור גוטמן 08:5302.02.15

מחלוקת בין אגף התקציבים במשרד האוצר לבין משרד התחבורה מאיימת לעכב פעם נוספת את הקמת הרכבת הקלה בתל אביב. ראש האגף אמיר לוי הוציא אתמול מכתב למנכ"ל משרד התחבורה עוזי יצחקי, שבו הוא מבקש להקפיא את כל המכרזים שתוכננו לצאת או שיצאו לאחרונה בחברת נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) וקשורים לקידום קו הרכבת העירוני הראשון במטרופולין דן. מדובר במכרז למציאת חברה מפקחת לפרויקט הקו האדום, שאמור לחבר בין פ"ת דרך תל אביב ועד בת־ים; המכרז לרכישת קרונות לרכבת; המכרז למציאת זכיין; והמכרז למערכות החשמל והמחשוב.

לפי לוי, פרויקט הרכבת הקלה בתל אביב נמצא כבר בחריגה תקציבית של כ־5 מיליארד שקל, כאשר מועד הסיום אינו ידוע. החשש הגדול הוא שפיצול המכרזים יובל לאובדן שליטה ולריב בין הזכיינים השונים, כך שמועד ההשקה הרשמי - סוף 2021 - יידחה שנית. מסיבה זו לוי מבקש להוציא את כל המכרזים כמכרז אחד גדול, מימוני ובשיתוף המגזר הציבורי. הלו"ז שהוגדר לגיבוש תנאי מכרז משולב הוא עד ל־1במרץ הקרוב תחת "שולחן עגול" שבו ישבו משרד האוצר, משרד התחבורה ונת"ע.

 

ראש אגף תקציבים באוצר אמיר לוי ראש אגף תקציבים באוצר אמיר לוי צילום: קובי גדעון, לע"מ

 

באוצר הדגישו אתמול שבניגוד לפרסומים בתקשורת אף אחד לא חושב שם שצריך להקפיא את כל המכרזים הישנים של נת"ע או לחילופין לסגור את החברה. לוי שיגר את המכתב משום שבאוצר חושבים שמשרד התחבורה מתעלמים מהם בדרישות לאחד מכרזים.

 

המכתב של לוי הפתיע את משרד התחבורה, ובתגובה הוציא אתמול מנכ"ל המשרד עוזי יצחקי מכתב תגובה, שבו כתב כי "אין סמכות לאף פקיד בממשלה, בכיר ככל שיהיה, לפעול בניגוד להחלטות הממשלה. מדובר במעשה חמור של משרד האוצר". לפי יצחקי כל הניסיונות לעצור את הפרויקט יגרמו לו נזק מקומי ובינ"ל, ולכן הוא מבקש "לחדול לאלתר מהניסיונות לעכב את המיזם".

 

משרד התחבורה צפוי לפנות למשנה ליועמ"ש אבי ליכט בבקשה שיכריע אם מותר לראש אגף תקציבים לעצור מכרזים קיימים של חברה ממשלתית, ובפרט בתקופת בחירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x