$
בארץ

החיים הטובים: 100 אלף שקל בשנתיים לבקבוקי אלכוהול בבית נתניהו

על רקע פרשת הבקבוקים של שרה נתניהו חשף ערוץ 2 שבית ראש הממשלה הזמין בקבוקי אלכוהול בסכומי עתק. ספק יין: "ביבי לוקח המון יין לאירועים שלו. היו מזמינים המון". חילופי האשמות בין מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה על מסמוס חקירת הפרשה

ynet 21:2529.01.15

משרד ראש הממשלה הוציא במשך כשנתיים לא פחות מ-100 אלף שקל על בקבוקי שתייה אלכוהוליים. כך חשף הערב (ה') כתב חדשות ערוץ 2 חיים ריבלין על רקע פרשת הבקבוקים של שרה נתניהו. מחשבוניות שהגיעו לידי ערוץ 2 מתברר שבשלושה חודשים בלבד בסוף 2010 נרכשו בקבוקי שתייה ב-50 אלף שקל. מכאן שהצטברו בבית ראש הממשלה לא מעט בקבוקים שיש למחזר. את הכסף תמורתם שלשלה שרה נתניהו לכיסה ונאלצה להחזיר את הכסף בעקבות פנייה למשרד מבקר המדינה.

 

נהגה של שרה נתניהו הגיע מעת לעת לתחנת איסוף הבקבוקים של תאגיד המיחזור אל"ה בדרום ירושלים כשברשותו מאות בקבוקים, כך לפי עדות של עובד במעון ראש הממשלה: "נסעתי לעזור לו. זה היה, לא יודע 100, 120. שקיות גדולות שחורות כאלה. העמסנו ונסענו. תעשה פעם בשבוע, פעם בשבועיים 60 שקל זה יוצא לך בחודש הרבה כסף". עדות זו תומכת בעדותו של מני נפתלי, לשעבר אב הבית בבית ראש הממשלה התובע כעת את המדינה על עוולת שנגרמו לו לכאורה במהלך שהותו במעון ראש הממשלה. נפתלי טען כי שרה נתניהו הורתה לעובדים להחזיר את הבקבוקים לתחנת המחזור ולנקודות האיסוף במרכולים ולמסור לה את הכסף שהתקבל בתמורה.

 

 

 צילום: אלכס קולומויסקי

 

ספק יין של מעון ראש הממשלה סיפר כי "ביבי לוקח המון יין לאירועים שלו. כאילו היו מקבלים תקציב 25 אלף שקל ואז קונים כל פעם קצת קצת עד שגומרים את הסכום הזה. היו מזמינים 10-7 קרטונים כאלה של 'וולקני', ואת זה היו מזמינים המון".

 

חילופי האשמות

 

הפרטים החדשים על אודות הוצאות העתק של מעון ראש הממשלה על בקבוקי אלכוהול מתפרסמים כשברקע פרשת הבקבוקים של שרה הובילה לחילופי האשמות וגרסאות בין לשכת היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין לבין לשכת מבקר המדינה השופט יוסף שפירא. תחילת הפרשה במידע שהתקבל אצל מבקר המדינה השופט בדימוס יוסף שפירא מצד עובדים לשעבר במעון ראש הממשלה. הם סיפרו שבמשך שנים, לאחר ארוחות ואירועים שהכילו כיבוד בבית ראש הממשלה שנקנה מכוח החוק מתקציב הכיבוד שמוקצה לבית ראש הממשלה, הייתה מורה שרה נתניהו להם ולעובדים אחרים לאסוף את בקבוקי השתייה שנקנו מכספי הכיבוד, לגשת לסופר, לגבות את דמי הפיקדון ולהעבירם אליה. ההתנהלות נמשכה כארבע שנים, ושרה לקחה לכיסה את הכסף שנאסף.

 

המבקר החל בבחינת הנושא, ובמסגרת פנייה למשרד ראש הממשלה התברר כי משפחת נתניהו החזירה במאי 2013 את הכסף על הבקבוקים. הצ'ק הפרטי על סך 4,000 שקלים לפקודת משרד ראש הממשלה מצד משפחת נתניהו, הגיע לידי משרד אנשי המבקר שבדקו את הנושא. המבקר פנה ליועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין בבקשה לבחון כיצד לנהוג בעניין - ומרגע זה ואילך התמסמסה הבדיקה. המבקר והיועץ המשפטי לממשלה מפנים אצבע מאשימה זה לעבר זה.

 

בסביבת היועץ המשפטי לממשלה מסבירים כי העדכון שקיבלו בעניין היה בחודש יוני, אז קיבלו גם את המידע על פרשת רהיטי הגן שנרכשו לבית ראש הממשלה והועברו ככל הנראה לווילה הפרטית של נתניהו בקיסריה. בתגובה רשמית של משרד המשפטים נאמר ש"ב-10 ביוני 2014 פנה מבקר המדינה אל היועץ המשפטי לממשלה בעקבות מידע שהתקבל במשרד המבקר בנוגע למעון ראש הממשלה, אשר כלל טענות שונות - לרבות בנושא רהיטי הגן והבקבוקים. מיד לאחר קבלת המידע, סוכם בין היועץ לבין מבקר המדינה כי נוכח העובדה שהמבקר בודק את התנהלות מעון ראש הממשלה בכללותו, הרי שהמבקר ימשיך במלאכתו ויעיין בחומרים הקשורים לאותו מידע, לרבות המידע שהועבר לעיון היועץ, וככל שהמבקר יסבור בהמשך שיש צורך להעבירם לטיפול היועץ המשפטי לממשלה - כך ינהג".

 

במשרד המשפטים הפנו להודעת דובר שפרסם המשרד ביוני האחרון: "היועץ המשפטי לממשלה שוחח היום עם מבקר המדינה בנושא, וסוכם כי ככל שיגיע למבקר חומר הקשור לעניין, הוא יעיין בו. החומר יועבר ליועץ המשפטי לממשלה ככל שהמבקר ימצא צורך בכך". הם מדגישים כי הודעה זו תואמה עם המבקר והייתה על דעתו: "מאז ועד היום לא הועבר חומר כאמור מהמבקר לטיפול היועץ והפרקליטות, לא בעניין הבקבוקים ולא בעניין רהיטי הגן", נמסר.

 

ממשרד מבקר המדינה נמסר היום לעומת זאת בתגובה רשמית: "נושא ריהוט הגן והבקבוקים הובא לידיעת מבקר המדינה. האגף לתפקידים מיוחדים במשרד מבקר המדינה ביצע בירור של נושא הבקבוקים, ונמצא כי במשרד ראש הממשלה התקבלה המחאה אישית מחשבונם הפרטי של בני הזוג נתניהו, על סך של 4,000 שקלים כהחזר עבור מחזור בקבוקים. בא כוחו של ראש הממשלה התייחס לנושא זה במכתב שהעבירו למבקר המדינה בחודש יוני 2014".

 

עוד נמסר ממשרד המבקר כי "רעיית ראש הממשלה אינה מוגדרת כגוף מבוקר ועל כן מבקר המדינה העביר את המידע לידיעת היועץ המשפטי לממשלה להמשך טיפולו, מאחר שהוא המוסמך לטפל באנשים פרטיים. נושא רהיטי הגן הובא אף הוא לידיעת מבקר המדינה, נעשה בירור על ידי האגף לתפקידים מיוחדים במשרד מבקר המדינה והמידע הועבר לפרקליטות המדינה".

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בחודש מאי 2013 העבירה משפחת נתניהו ביוזמתה המחאה בסך 4,000 ש''ח לחשבות משרד ראש הממשלה. הסכום הנ''ל תואם את הערכות חשב המשרד על סמך צריכת בקבוקי השתייה במעון הרשמי מאפריל 2009. ההמחאה הופקדה בחשבון הבנק של משרד ראש הממשלה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x