$
בארץ

הרוגי התקרית בצפון: דור ניני ויוחאי קלנגל

בתקרית נפצעו שבעה חיילים נוספים באורח קל ובינוני; בינתיים שורר שקט יחסי בגבול לבנון; חיזבאללה נטל אחריות על הירי

ynet 19:2228.01.15

רב-סרן יוחאי קלנגל בן 25 מהר גילה וסמ"ר דור ניני בן 20 ממושב שתולים שבדרום הם שני הלוחמים שנהרגו לפני הצהרים (יום ד') בתקרית בגבול הצפון סמוך לרג'ר. בתקרית נפצעו שבעה חיילים נוספים באורח קל ובינוני. שלושה תושבים מהכפר רג'ר לקו בחרדה. חיזבאללה לקח אחריות לתקרית.

 

התקרית אירעה בסביבות 11:30, כשטיל נ"ט פגע ברכב סיור של צה"ל בהר דב, באזור שבו אין גדר. מצה"ל נמסר כי נשללה האפשרות שבוצעה חטיפה. הכוח שנפגע לפני הצהריים בגבול לבנון היה בסיור מפקדים בגזרה, כחלק מהכוננות שתפס הגדוד שנמצא כעת באימון. החיילים היו אמורים לתגבר את הכוחות בגזרת הר דב במצב של הסלמה. 

 

 

חיילי צה"ל על גבול לבנון באזור מטולה (ארכיון) חיילי צה"ל על גבול לבנון באזור מטולה (ארכיון) צילום: רויטרס

 

 

משעות הצהריים נערכים דיונים ביטחוניים בקריה בתל-אביב. הרמטכ"ל, רב-אלוף בני גנץ, הגיע לפיקוד צפון כדי לקיים הערכת מצב מיוחדת. משרד החוץ הלבנוני פרסם הודעה שבה גינה את ההפגזות הישראליות לעבר שטח לבנון, והודיע .כי "לבנון דבקה בהחלטה 1701 במטרה להגן על עצמה מפני התקיפות הישראליות". בינתיים שורר שקט מתוח.

 

הסלמה בצפון הסלמה בצפון צילום: רויטרס

 

רשת "אל-מיאדין" בלבנון, המזוהה עם חיזבאללה, דיווחה שהארגון פגע בשיירה של רכבים צבאיים בהר דב. האירוע כלל ירי הסחה של מרגמות לשטחים פתוחים בפאתי הכפר רג'ר, כנראה כדי למשוך כוחות לאזור, ואז פגעו בכוח בטיל הנ"ט. פרשננו רון בן ישי מסביר שמדובר במארב קלאסי של חיזבאללה, אלא שהפעם לא הייתה התראה מודיעינית על המארב. בסביבות 12:30 שוב בוצע ירי פצצות מרגמה לעבר הר דב והחרמון, לא היו נפגעים.

 

צה"ל הגיב הן בירי מאסיבי של ארטילריה לשטח לבנון, והן בתקיפת חיל האוויר על עמדת חיזבאללה, ובלבנון דווח על פינוי של בתי ספר בבינת ג'ביל ליד הגבול. מירי התגובה נהרג חייל יוניפי"ל ספרדי.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיצר ביקור בשדרות ועלה לקריה בתל אביב להתייעצויות. בתגובה הוא מסר: "לכל מי שמנסה לאתגר אותנו בגבול הצפון אני מציע לראות מה קרה כאן, לא רחוק מהעיר שדרות, ברצועת עזה. החמאס ספג בקיץ האחרון את המכה הקשה ביותר מאז הקמתו וצה"ל ערוך לפעול בעוצמה בכל הגזרות".

 

גם שר הבטחון משה יעלון יקיים הערכת מצב בקריה וכרגע מקבל עדכונים. מאוחר יותר יקיים התייעצות בהשתתפות ראש הממשלה, הרמטכ"ל וקצינים בכירים. גורמים מדיניים אומרים שפניה של ישראל לא להסלמה כוללת אך לא תשלים עם פגיעה בריבונותה.

 

דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, דיווח על סיום פינוי הנפגעים והתייחס לתגובה הארטילרית של צה"ל: "זו לא התגובה האחרונה שלנו".

 

ראשי המחנה הציוני יצחק הרצוג וציפי לבני ערכו סיור ברמת הגולן עם מועמד הרשימה לתפקיד שר הביטחון, עמוס ידלין. הרצוג: "אם מישהו בחיזבאללה חושב שניתן לאיים או לפלג אותנו בזמן בחירות, ילמד שאנחנו חזקים ומאוחדים בשמירה על ביטחון האזרחים. עתיד הגולן ברור - הוא יישאר בידינו ואנחנו נדאג לביטחון תושביו. אין ולא יהיו פשרות כלפי מי שתוקף את אזרחי ישראל". 

 

משה בן ארי, תושב קריית שמונה שעובד בקיבוץ דן, סיפר ל-ynet: "שמענו לפחות שישה פיצוצים. אנחנו מחוברים למערכת הודעות של הקיבוצים באזור. קיבלנו הודעה במסרונים להישאר במרחבים מוגנים ולא לצאת מהיישוב ללא הודעה וללא אישור עד להתבהרות הדברים. אנחנו בתוך המפעל ויש שם מרחב מוגן, אנחנו ממשיכים את העבודה אבל לא יוצאים מחוץ למפעל. ההוראה לגני הילדים באזור היא להישאר בתוך הגנים ולא לצאת. אנחנו כרגע שומרים על קור רוח, יש פה הרבה כוחות צבא כך שאין חשש". 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x