שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

משרד המשפטים נערך לתביעה בינלאומית של נובל אנרג'י

בשימוע שנערך לחברה האמריקאית ברשות ההגבלים העסקיים בנושא פירוק מונופול הגז הופתעה נובל אנרג'י לפגוש בנציגים של משרד המשפטים, שהגיעו כדי ללמוד את החומר. הפגישה הסתיימה ללא תוצאות, בהמתנה לסיום עבודת ועדת קנדל

ליאור גוטמן 08:2328.01.15

מדינת ישראל מתכוננת לעתירה של נובל אנרג'י האמריקאית לערכאות בינלאומית: בשימוע שנערך אתמול בפני הממונה על הגבלים עסקיים דיויד גילה הופתעו אנשי נובל לגלות בחדר את נציגי משרד המשפטים.

על פי הערכות, הנציגים הגיעו כדי ללמוד את החומר ולהתכונן לאפשרות של מעבר הדיון המשפטי בשאלת מונופול הגז במשק לערכאות בינלאומיות ולמוסדות בוררות בינלאומיים בלונדון או בשוויץ.

 

ביני זומר מנכ"ל נובל אנרג'י בישראל ביני זומר מנכ"ל נובל אנרג'י בישראל צילום: אלבטרוס - ברק ברינקר

 

נובל אנרג'י הודיעה לפני כמה שבועות שהיא מתכוננת להגנה על אחזקותיה במאגרי הגז לאור כוונתו של הממונה על הגבלים לפתוח את השוק לתחרות. זאת לאחר שהוא ביטל במרץ שעבר פשרה שאליה הוא הגיע עם נובל אנרג'י ושותפתה לאחזקות במאגרי הגז דלק אנרגיה, שבמסגרתה השותפות היו אמורות למכור שני מאגרי גז קטנים (כריש ותנין) ועוד נתח קטן מלווייתן לשחקן חדש (שיחזיק עד 10% מנפח הגז שהתגלה מול חופי ישראל) בתמורה לכך שהן לא יוכרזו כבעלות הסכם כובל.

 

מחכים לקנדל

 

במהלך הדיון ברשות ההגבלים חזרה נובל על טענותיה נגד הכוונה לחייב אותה למכור את המאגרים הקטנים, לדלל את אחזקותיה בתמר לפחות מ־5% ולשווק בנפרד את הגז מכל מאגר. עוד טענה נובל שהיא פטורה מראש מבקשת פטור מהסדר כובל בגין אחזקותיה, מכיוון שבזמן שהיא רכשה את רישיונות רחל ועמית בשנת 2007 - שהתגלו רק שלוש שנים לאחר מכן כמאגר לווייתן - כלל לא היה ידוע שיש במקום גז.

 

אנשי משרד המשפטים מצדם שלפו את חוות הדעת הישנה של המשנה ליועמ"ש אבי ליכט, שקבע במסגרת עבודת ועדת ששינסקי הראשונה שעסקה במס על הגז, כי מותר למדינת ישראל "לשנות את כללי המשחק" בדיעבד ושלא ניתן לכאורה לתבוע את ישראל בערכאות בינלאומיות בנושא.

 

"ההסדר (להעלאת שיעור המס על יזמי הגז - ל"ג) מידתי, מאוזן, הוגן, הדרגתי, ומגלם ערכים של צדק חלוקתי. מובן כי היזמים חפצים בשמירת הרווח העודף כולו, אולם אין המדובר בזכות חוקתית מוגנת או בזכות המוגנת במשפט הבינלאומי", אמר אז ליכט, וסיכם בהערכה שממשלת ארצות הברית לא תרצה להפעיל את עקרון ההגנה הדיפלומטית, להיכנס בנעליה של נובל ולתבוע בשמה את ישראל בבית דין בינלאומי. בדיעבד, ההערכה של ליכט התגלתה כנכונה והמדינה לא נתבעה.

 

השימוע הסתיים ללא קביעה לכאן או לכאן, כאשר גילה ממתין לסיום עבודת הצוות הבין־משרדי המורכב מאנשי משרדי רה"מ, האוצר והאנרגיה שיצא לפגרה של כשבוע שבמהלכו הוא לא יקיים דיונים בהרכב מלא.

 

יומה של דלק

 

היום אמור להתקיים הסבב השני של השימוע, בהשתתפותן של דלק קידוחים ואבנר הפועלות תחת קבוצת דלק שבשליטת יצחק תשובה.

 

בניגוד לנובל אנרג'י, ששלחה רק סוללה של 20 עורכי דין לייצג אותה בדיון, דלק שולחת אליו גם את מנכ"ל אבנר גדעון תדמור ומנכ"ל דלק קידוחים יוסי אבו. דלק יותר גמישה מנובל לאפשרות לקבל פשרה, והיא מוכנה לשקול מכירה של אחזקותיה במאגר תמר (31.25%), שיווק בנפרד או אפשרות למכירת מאגרים קטנים בתמורה לדילול חלקי בתמר.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x