$
בארץ

חברת החשמל מכרה עודפי גז טבעי לבזן במחיר אטרקטיבי

לפי הערכות, בזן רכשה עד 0.15 מיליארד מ"ק במחיר שנע סביב 6 דולר ליחידת אנרגיה - לעומת מחיר השוק שעומד על של 9.5-7.5 דולר

ליאור גוטמן 08:0725.01.15

בעוד משק הגז מחכה למוצא פיו של הממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה בדבר מבנה התחרות העתידי שילווה אותו, חלק מהשחקנים במשק לא מחכים שהרגולטורים ינחיתו הוראות כיצד לפעול: ל"כלכליסט" נודע שחברת החשמל מכרה בתקופה האחרונה גז טבעי לחברת בזן שבשליטת משפחת עופר. מדובר בגז טבעי שמקורו במאגר "תמר"  שבזן השתמשה בו כדי להפעיל חלק מפעילות הזיקוק שלה בחיפה.

 

מכירת הגז מחברת החשמל אינה מעשה נפוץ, ולמעשה מדובר באחת הפעמים הנדירות שחברת החשמל מוכרת עודפים שאין לה בהם צורך. מאין לחברת החשמל עודפי גז? כזכור, חברת החשמל חתמה ביוני 2012 על חוזה ענק (10 עד 16 מיליארד דולר) לרכישת גז טבעי ממאגר תמר, אולם מאז יולי 2013 נכנסו למשק תחנות כוח פרטיות ש"גזלו" עד היום מחברת החשמל קרוב ל-14% מנתח השוק שלה. חברת החשמל התחייבה לשלם על הגז שרכשה, בין אם צרכה אותו בפועל ואם לאו (TAKE OF PAY) וכך נוצר מצב שחברת החשמל מחזיקה בידיה עודפי גז טבעי שהיא לא השתמשה בהם, וכעת והיא יכולה למכור אותם לצד ג'.

 

בתי הזיקוק במפרץ חיפה בתי הזיקוק במפרץ חיפה צילום: אלעד גרשגורן

 

סילבן קבע גם את המחיר

 

אז איך הגיע הגז של תשובה לבזן? ההסבר פשוט. בנובמבר אישרה רשות הגז שבמשרד האנרגיה את אפשרות מכירת הגז על ידי חברת החשמל. השר שלום אמר לאחר המהלך שהצעד יעורר את התחרות במשק, אולם שלום לא נעצר כאן אלא קיבל את המלצת רשות הגז לקבוע לא רק את עצם המכירה, ולמעשה הוא ביצע פיקוח מחירים ראשון במשק, ואמר שתקרת המחיר תהיה עלות חברת החשמל פלוס תוספת תקורה של 6%. מאחר וחברת החשמל היא הלקוח הכי גדול במשק והיא נהנית מהמחיר הזול ביותר, המשמעות היא שמי שירכוש ממנה גז - לרבות בתי הזיקוק - יקבלו מחיר אטרקטיבי יחסית לרף כיום בשוק שחל על עסקאות קטנות ונקודתיות (SPOT). במילים אחרות, במקום לשלם בין 7.5 ל-9.5 דולר ליחידת אנרגיה, מי שרוכש מקבל את הגז במחיר שנע סביב 6 דולר ליחידת אנרגיה.

 

בזן סירבה להגיב

 

יצוין שהאישור של משרד האנרגיה למכור גז מחברת החשמל הגיע יום בלבד לאחר שוועדת הכלכלה אישרה להעביר לקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק משק הגז שמאפשר לבתי הזיקוק פז באשדוד, בשליטת צדיק בינו, ובזן בחיפה בשליטת עידן עופר, לרכוש ולשווק גז טבעי לשוק - פעולה שהיתה אסורה עליהם עד כה.

 

אז בכמה בזן רכשה את הגז? בזן סירבה להגיב לידיעה, אולם על פי ההערכות בזן רכשה עד 0.15 מיליארד מ"ק במחיר שנע כאמור סביב 6 דולר ליחידת אנרגיה. בסביבת בזן טוענים שהרכישה נועדה "להקדים תרופה למכה" לאפשרות שאספקת הגז לישראל תוגבל בשל בעיות הולכה או תיקוני תחזוקה של אסדת "תמר".
בטל שלח
    לכל התגובות
    x