$
בארץ

משרד האוצר: בישיבה חשאית הבנק המרכזי האירופי החליט על הרחבה כמותית

באוצר דיווחו כי הישיבה עסקה גם בהתחלה של תוכנית חדשה של רכישות אג"ח. לדברי גורמים במשרד, היקף התוכנית אינו מספיק גדול ודרישות הדירוג הגבוהות שהיא דורשת יקשו על יישומה בפועל

עמרי מילמן 15:2918.01.15
בסקירה שבועית של הכלכלן הראשי יואל נווה, ציין האוצר כי הוועדה המוניטרית של הבנק המרכזי האירופי, הבנק המרכזי של גוש היורו, קיימה ישיבה חשאית אשר עסקה בהגדלת היקף ההרחבה הכמותית של הבנק, תוך התחלה של תוכנית חדשה של רכישות אג"ח.

 

באוצר מעריכים כי "התוכנית החדשה תסתכם ברכישות אג"ח בהיקף של חצי טריליון יורו, ותתמקד ברכישת אג"ח ממשלתי בעלות דירוג השקעה (-BBB ) ומעלה , או ברכישת אג"ח קונצרני בעלות דירוג מושלם (AAA)".

 

באוצר טוענים כי לתוכנית מספר חסרונות שהמרכזי בהן הוא שהיקף התוכנית אינו מספיק גדול. בנוסף לכך, מציינים באוצר, רמות הדירוג הגבוהות שדורשת התכנית תקשה על יישומה בפועל. נתוני הייצור התעשייתי מצביעים על המשך מגמת ההאטה במדינות גוש היורו. כך, צמיחת הייצור התעשייתי בגוש היורו ירדה לרמה שלילית בנובמבר האחרון, כאשר התפתחות דומה נרשמה בגרמניה ובצרפת, שני המשקים הגדולים בגוש.

 

פרנק שוויצרי. התחזקות הדולר מול היורו בחודשים האחרונים, תרמה לפיחות של הפרנק מול הדולר פרנק שוויצרי. התחזקות הדולר מול היורו בחודשים האחרונים, תרמה לפיחות של הפרנק מול הדולר צילום: בלומברג

 

בסקירה התייחס הכלכלן הראשי לביטול רצפת שער החליפין של הפרנק השוויצרי, שהביאה לתיסוף של כ-30% תוך 20 דקות (מ-1.2 ל-0.85 פרנק ליורו) שבסופו של דבר תוקן במעט למעלה ונסחר בשער של 1.02 פרנק ליורו. שמירת רצפת שער החליפין חייבה את הבנק השוויצרי לרכוש היקף נרחב של יתרות מט"ח במהלך שלוש השנים האחרונות. בשל כך, יתרות המט"ח של הבנק זינקו בכ-170 מיליארד דולר בין ספטמבר 2011 לנובמבר 2014.

 

בסקירת האוצר מפרטים את נימוקי הבנק ומסבירים כי התחזקות הדולר מול היורו בחודשים האחרונים, תרמה לפיחות של הפרנק מול הדולר. בשל כך, שער החליפין האפקטיבי של הפרנק רשם פיחות בחודשים אלו, מה שאפשר לבנק לבטל את הרצפה."הבנק השוויצרי ציין כי הרצפה שהונהגה בשלוש השנים האחרונות אפשרה למשק השוויצרי להתאים את עצמו לסביבה הכלכלית החדשה בה הפרנק חזק יותר. הודעת הבנק תרמה לירידה חדה במדדי המניות, אשר רשמו בתחילה ירידה של כ- 14 אחוזים, אך תיקנו מעט כלפי מעלה בהמשך.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x