שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

רשות הגז לנתניהו: פיתוח "לווייתן" חייב להסתמך על נתונים מקצועיים ולא אינטרסים

במכתב שנשלח מהמנהל החדש של רשות הגז, אלכסנדר ורשבסקי לרה"מ ולשר האנרגיה נטען כי רשות החשמל מתערבת בתחומים לא שלה תוך עיוות לכאורה של נתונים ומציגה "ראייה לטווח קצר בלבד"

ליאור גוטמן 13:0705.01.15

רשות הגז שבמשרד האנרגיה תוקפת בחריפות את רשות החשמל וקובעת שהיא מתערבת בתחומים לא שלה תוך עיוות לכאורה של נתונים.

 

במכתב ששלחה רשות הגז לרה"מ בנימין נתניהו ולשר האנרגיה סילבן שלום היא פורטת את הבעיות במשק הגז וסותרת לכאורה את כל הטענות שהועלו בשבועיים האחרונים על ידי רשות החשמל בדבר הכיוון שאליו ראוי להוביל את משק הגז בראייה לטווח ארוך. על המכתב חתום המנהל החדש של רשות הגז אלכסנדר ורשבסקי, שנכנס לתפקידו רק לפני חודשים ספורים.

בנימין נתניהו יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל וסילבן שלום בנימין נתניהו יו"ר חברת החשמל יפתח רון טל וסילבן שלום צילום: עמית שעל טל שחר

 

לא מקצועיים, לא בתחום סמכותם

 

כאמור, רשות החשמל, היא הרגולטור שמפקח על יצרני החשמל, הוציאה לפני כשלושה שבועות מכתב בו היא מזהירה מכמה סכנות. הראשון היה שמונופול הגז של נובל אנרג'י ודלק בשליטת יצחק תשובה "גוזרים קופון" על חשבון הציבור ובסכום עתק שיכול להגיע לעד 100 מיליארד דולר לאורך תקופות כל חוזי הגז. עוד נטען על ידי רשות החשמל שחוזי הגז השונים, לרבות זה של חברת החשמל, כוללים תנאים דרקוניים לכאורה שמפלים לרעה את הציבור, לרבות הצמדות מחיר והתייקרות אוטומטית שמעבריה ליזמים תשואה עודפת. נתוני רשות החשמל נשענים על חוות דעת חיצונית שהוזמנה מיו"ר רשות החשמל האיטלקי סרג'יו אסקרי, שנשכר על ידה כדי לבחון את משק הגז הישראלי. רשות הגז לעומת זאת זכרה את חברת HIS שמתמחה בניתוח משקי גז שונים, שבחנה את ההנחות של רשות החשמל אחת לאחת.

 

לתפיסתו של ורשבסקי, הגישה של רשות החשמל מגמתית ו"מציגה ראייה לטווח קצר בלבד". כך למשל, הטענה העיקרית של רשות החשמל שמחירי הגז פה "מופרעים" משוללת כל יסוד. הסיבה – רשות החשמל השוותה את מחירי הגז בעולם למדינות שמייצאות גז, מציאות שפועל אינה קיימת. "נכון להיום ישראל איננה יצואנית גז טבעי ואיננה מספקת את ביקושיה, ולכן ההשוואה של מחירי הגז הטבעי המוצגת על ידי רשות החשמל בין ישראל לבין מדינות מייצאות ומדינות שאין להן כל צורך בייבוא (self-sufficient) בלבד הינה מוקדמת ולאו דווקא רלוונטית". ורשבסקי מחדד ש"מיותר לציין כי, ללא פיתוח שדה לווייתן, מדינת ישראל לא תהיה יצואנית גז טבעי ולא תוכל לעמוד בפוטנציאל הביקוש שלה"

 

מחיר החשמל גבוה? רשות החשמל אישרה אותו!

 

טענה נוספת שעלתה מצד רשות החשמל הייתה שחוזה הבסיס מול מאגר "תמר" היה דרקוני וכלל שיטות התייקרות שאינן מקובלות ומפלות את הציבור, שמשלם על כך לכאורה באמצעות תעריף חשמל גבוה מדי.

 

ורשבסקי מזכיר לנתניהו ושלום שחוזה חברת החשמל נחתם במהלך 2012 ואושר על ידי לא פחות מרשות החשמל עצמה וממשרד האוצר, ובמחירים מאוד דומים למקובל בארה"ב. "המחיר הוצמד למדד המחירים לצרכן האמריקאי בהתאם לדרישת רשות החשמל ומשרד האוצר ובניגוד לדעתם של בעלי תמר, אשר במכתב כוונות עם חברת החשמל קבעו הצמדה למחיר נפט. ההחלטה התקבלה באותה עת על מנת להקטין את סיכוני התנודתיות של מחיר הגז וכתוצאה גם של תעריף החשמל; בין אם ההחלטה טובה או לא, אין לרשות החשמל על מי להלין אלא על עצמה, כיוון שהיה ברור לה בעת קבלת ההחלטה כי צפויה עלייה נומינלית של מחיר הגז הטבעי לאורך חיי ההסכם", אומר וורשבסקי

 

לתפיסתו, "רשות החשמל שינתה לא פעם את הרגולציה אותה קבעה במקרים בהם לא הייתה מרוצה מתוצאותיה, גם במקרים בהם הושקעו כספים מהותיים ע"י השחקנים בשוק בהתאם לרגולציה שנקבעה. אך בעניין מידוד התעריף, מדובר בתלונה תמוהה מצד רשות החשמל אשר מושמעת בחוסר תום לב, שכן לא השתנו תנאי ההצמדה מאז שאושר ההסכם בין חח"י לתמר ועד היום".

 

לסיכום מכתבו אומר וורשבסקי ש"סדרת התערבויות אינטנסיביות של רשות החשמל במשק הגז הטבעי יוצרים רושם של ניסיון להסיט את הדיון מבעיותיו הרבות של משק החשמל לתחום אחר שכלל איננו נמצא בתחום סמכותה של רשות החשמל. עיון במכתב רשות החשמל על כל נספחיו עולה באופן ברור, כי לרשות החשמל אין הבנה מקצועית במשק הגז הטבעי".

 

מרשות החשמל נמסר: "הרשות לחשמל פנתה לממשלה על מנת להבטיח כי העלות של משאב הגז לציבור צרכני החשמל בישראל היא עלות ראויה, לאור המחירים והתנאים המתקיימים כיום בהסכמי הגז. הסכמים אלו מבטאים רווח חריג לספק הגז , שהוא מונופול פרטי, על חשבון הציבור. הרשות תתייחס באופן מקצועי ומפורט למכתב רשות הגז. יחד עם זאת ייאמר כבר כעת כי תגובת רשות הגז איננה מלמדת כי המחיר הנוכחי אותו גובה שותפות תמר הוא מחיר ראוי. אדרבא, הדוח עליו מתבססת רשות הגז תואם את המלצות רשות החשמל במכתב יו"ר הרשות לממשלה, ומראה כי הצמדת המחיר למדד איננה מקובלת בעולם וראוי להצמיד את המחיר למחיר תחרותי הנקבע בשווקים בעולם .

 

למעלה מכך, מבין השיטין עולה כי רשות הגז מעוניינת לשמר מחיר גבוה של הגז לציבור על מנת לאפשר את ההשקעה הנדרשת במאגר גז אחר, לווייתן. רשות החשמל סבורה כי אף שהקמת לווייתן היא יעד לאומי חשוב, הרי שיש לעשות זאת באופן שלא מטיל עלויות עודפות על הציבור בישראל. הרשות לחשמל רואה חשיבות רבה בהמשך הדיון הציבורי הענייני שיזמה, בסוגיית מונופול הגז והשלכתו על הציבור".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x