$
בארץ

יוגב: חברות נמל אשדוד ונתיבי גז יגיעו עוד השנה לבורסה בתל אביב

הבוקר הציגה רשות החברות הממשלתיות את תוכנית "נבחרת הדירקטורים" לאיוש כ-200 נציגי ציבור חדשים ב-87 החברות הממשלתיות השונות עד הקיץ הקרוב

ליאור גוטמן 13:0804.01.15

חברות נמל אשדוד ונתיבי גז לישראל יגיעו עוד השנה לבורסה בתל אביב. כך העריך הבוקר (א') מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב. מדובר בתוכנית להנפקת מניות מיעוט (25%-49%) בחברות הממשלתיות השונות שאושרו להנפקה בזמן כהונת הממשלה הקודמת.

 

 

הליך הנפקת מניות המיעוט הוא נדבך מתוכנית "נבחרת הדירקטורים" של רשות החברות הממשלתיות, שהוצגה הבוקר ואמורה להסתיים עד הקיץ הקרוב באיוש כ-200 נציגי ציבור החדשים בכלל 87 החברות הממשלתיות השונות.

 

הליך "נבחרת הדירקטורים" יצא לדרכו בשנה שעברה אז ניסה יוגב לנתק את ההשפעה הפוליטית ומינוי המקורבים מצורת הניבול של החברות הממשלתיות השונות. לסבב הראשון ניגשו 14 אלף איש, 1,200 ראויינו וכ-500 אושרו על ידי ועדת ברנר לאיוש בכירים בשירות הציבורי. יוגב דיווח  שעד היום שובצו כ-120 דירקטורים כאשר המהלך הנוכחי הוא המשך של הראשון ונעשה באישור היועמ"ש לממשלה למרות שמדובר בתקופת בחירות.

 

אורי יוגב בהצגת תוכנית "נבחרת הדירקטורים" אורי יוגב בהצגת תוכנית "נבחרת הדירקטורים"

 

"מאז היציאה להליך נבחרת הדירקטורים לא מונה אף דירקטור נציג ציבור שאינו מהנבחרת. לשרים יש יכולת להציע מועמד שעובר תהליך מיון, אולם עד היום מספר הדירקטורים שאושרו נמוך מ-5", אמר יוגב. לטענתו, כשליש מהמועמדים שניגשו לסבב הראשון נפסלו בשל חשש לניגוד עניינם או זיקה פוליטית, מה שמחדד את הצורך לנתק את ההשפעה הפוליטית של השרים השונים על החברות.

 

"השאיפה הפעם לשבץ מומחים פיננסים בכל דירקטוריון בנפרד. מדובר במומחים מעולם המשפט הביטחון או העולם החברתי באם מדובר בעולם החינוך והתרבות", אמר יוגב.

 

שמות המועמדים יהיו פומביים

 

מנהל רשות החברות הממשלתיות אמר, שכחלק מהפקת הלקחים של הסבב הראשון שונו תנאי הסף כאשר הפעם יצורפו גם דרישה ל-7 שנות התמחות או לחילופין ניסיון ניהולי פעיל. "אנחנו מעדיפים דירקטור מנוסה חברות ממשלתיות הן מסובכות יותר וצריך להתמודד עם מציאות בה הבעלים היא ממשלת ישראל", אמר.

 

שינוי נוסף הוא פרסום פומבי של מומלצי הנבחרת ששמם עבר לאישור השרים השונים. לדבריו, רוב השרים משתפים פעולה עד היום פרט לשרי הכלכלה והאנרגיה. "יש יו"ר מועמד לנתיבי ישראל והוא עודד שמיר, אורן מוסט יו"ר בתדמור ואיציק לקס לחברת הדיור הציבורי. אנחנו נפרסם את שמות המועמדים והציבור יראה את הרשימה", אמר. הליך הרישום החל היום והמיון מיועד להסתיים כבר בקיץ.

 

תגמול שנתי, צמצום מספר המקומות

 

לפי נתוני הרשות, מספר הדירקטורים הפוטנציאלי הוא כ-850 איש, מתוכם כ-150 נציגי שרים וועדי העובדים והשאר נציגי ציבור. בכוונת הרשות לצמצם את מספר הדירקטורים מכ-700 לכ-600, ובמקביל להנהיג תגמול שנתי לדירקטורים שונים וביחס לחברה בה הם שובצו. ברשות טוענים שהתגמול לא יעלה על כמה אלפי שקלים לשנה ואינו מהווה בכל מקרה "משכורת שנייה".

 

במקביל, עם הקמת הממשלה הבאה הרשות תשלים את חקיקת חוק החברות הממשלתיות החדש שלא שונה מאז 1974. החוק יחדד את הניתוק הפוליטי ואף ישנה את כהונת הדירקטור לעד 4 שנים במקום 3 כיום.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x