$
בארץ

ישראל הקפיאה 400 מיליון שקל לפלסטינים

הצעד בא בתגובה לפנייה הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ולפניית הפלסטינים למועצת הבטחון של האו"ם. הפלסטינים: "זו פיראטיות ישראלית"

ynet 21:2303.01.15
ישראל החליטה להקפיא 400 מיליון שקל מכספי המסים שהיא מעבירה לפלסטינים בתגובה לפנייה הפלסטינית לבית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג ולפניית הפלסטינים למועצת הביטחון של האו"ם. ההחלטה התקבלה בדיון שכינס ביום חמישי ראש הממשלה בנימין נתניהו ובהתייעצויות שהתקיימו לאחר מכן. בישראל אמרו הערב (שבת) כי הם מודעים שתיתכן תגובה אמריקנית חריפה לצעד זה. מדובר בכספי המסים שישראל גובה מהפלסטינים ומעבירה להם אותם.

 

גורם פלסטיני בכיר הגיב להחלטה וכינה אותה "פיראטיות ישראלית". אתמול התייחס ראש הממשלה הפלסטיני ראמי חמדאללה לנושא ואמר כי ישראל מאחרת בהעברת כספי המסים וכי בישראל לא הודיעו לצד הפלסטיני על הקפאת העברת הכספים.

 

מוקדם יותר היום אמר גורם ישראלי בשיחה עם סוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל שוקלת דרכים לתבוע בכירים פלסטינים בגין פשעי מלחמה. "ישראל שוקלת את כל האפשרויות סביב תביעה רחבת היקף נגד פשעים שהפלסטינים ביצעו בארה"ב ובמקומות אחרים", אמר הגורם. "אבו מאזן ובכירים נוספים נמצאים על הכוונת".

 

אבו מאזן אבו מאזן צילום: אי פי איי

 

המהלכים באו על רקע החלטת ראש הרשות הפלסטינית לחתום על אמנת רומא, הסוללת את הדרך להצטרפות הפלסטינים לבית הדין הבינלאומי בהאג, שם תוכל הרשות לתבוע את ישראל בגין פשעי מלחמה.

 

הנציג הפלסטיני באו"ם ריאד מנסור הגיש אתמול את המסמכים להצטרפות לבית הדין בהאג לעוזר מזכ"ל האו"ם לעניינים משפטיים. המהלך נולד בעקבות כישלון הצעת ההחלטה שהגישו הפלסטינים למועצת הביטחון של האו"ם במטרה להציב דד-ליין לישראל ל"סיום הכיבוש. במחלקת המדינה האמריקנית הזהירו כי למהלך יהיו השלכות על הסיוע לרשות הפלסטינית, שנאמד ב-370 מיליון דולר.

 

לפי גורם בכיר במחלקת המדינה האמריקנית, אם הפלסטינים ימשיכו לנקוט צעדים לטובת הצטרפות לבית הדין, "זה לא צריך להפתיע שיהיו לכך השלכות". יחד עם זאת, הוא הדגיש כי "אנו ממשיכים לבחון את הנושא".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x