$
בארץ

בחירות 2015

התוצאות והדרמות בליכוד: ארדן ראשון, חוטובלי ופייגלין בחוץ

התוצאות והדרמות בליכוד: ארדן ראשון, חוטובלי ופייגלין בחוץהראשונה - מירי רגב. פייגלין וחוטובלי מחוץ למקום ריאלי. נתניהו ניצח בקרב על השיריונים והצליח להכניס למקום ריאלי את מקורבו יובל שטייניץ

מורן אזולאי, ynet 22:0801.01.15

ארדן ראשון, רגב היא הגברת הראשונה - ופייגלין וחוטובלי מחוץ לכנסת. זו השורה התחתונה בסיומה של דרמת הפריימריז בליכוד, שנמשכה שעות ארוכות. ההצבעה הידנית המתישה הסתיימה ומהתוצאות הסופיות עולה כי שניים מחברי הכנסת המכהנים נדחקו למקומות לא ריאלים.

בתום קרב צמוד עם יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין השר גלעד ארדן מוקם במקום הראשון בפריימריז, וידורג במקום השני אחרי נתניהו. אחריהם, בפיגור של לא מעט קולות, ניצב השר ישראל כץ שסופג מכה פוליטית על רקע הציפיות שהציב - לזכות במקום הראשון ברשימה ולקבל בשל כך את תיק האוצר.

 

ארדן מכהן כחבר כנסת כבר יותר מעשור, ונבחר לראשונה לכנסת ה-16. הוא שימש בין השאר כיו"ר ועדת הכלכלה, השר שמקשר בין הממשלה לכנסת, השר להגנת הסביבה, ותקופה קצרה כשר לפיקוד העורף. בכנסת האחרונה שימש ארדן כשר התקשורת, וכאשר שר הפנים גדעון סער התפטר מתפקידו, ארדן החליף אותו.

 

במקום הרביעי בפריימריז ניצבת אחת מהפתעות הבחירות, ח"כ מירי רגב - מעתה האישה הראשונה בליכוד. רגב, מגובה בשר הפורש גדעון סער, הצליחה להתברג בחמישייה הראשונה והפכה לאישה החזקה בליכוד. רגב, שנגדה הוצאו רשימות חיסול, הצליח להתגבר על המכשול בעיקר בשל עבודת שטח מצוינת שעשתה לפני הבחירות, כזו שחיזקה אותה, על אף התנגדות שמגלה כלפיה גם ראש הממשלה נתניהו. 

 

מירי רגב מירי רגב צילום: מיקי אלון

 

רגב שואפת להיות שרה בממשלה הבאה, וכעת נראה כי לא תהיה לנתניהו, אם שוב יהיה ראש ממשלה, שום ברירה אלא למנותה. רגב הקדימה שני שרים ותיקים ומשפיעים - סילבן שלום ומשה (בוגי) יעלון. בהמשך הרשימה נמצאים הח"כים זאב אלקין, צחי הנגבי, דני דנון, יריב לוין וכן השר יובל שטייניץ.

 

בעקבות התוצאות אמר שלום ל-ynet: "אני שמח שפעם נוספת אני נמצא בצמרת. אני מודה לחברי הליכוד שנתנו בי שוב את אמונם כי הם רואים בי כמי שייצג אותם לאורך השנים וכמי שמזוהה באופן מובהק עם השטח ועם האנשים בליכוד. אני שמח ששמרתי על מיקומי בצמרת למרות שלא הייתי ברשימות הגדולות של הדילים, אלא בעיקר קיבלתי חיזוק מסניפי הליכוד השורשיים והאותנטיים בערים ובשכונות שרואים בי הנציג שלהם. בסופו של דבר קיבלנו רשימה טובה ומנוסה של אנשים עתירי הישגים, ניסיון ויכולת ביצוע מוכחת, שתוכל להצעיד את הליכוד קדימה".

 

ראש השב"כ לשעבר אבי דיכטר הצליח להתברג במקום הריאלי האחרון ברשימה הארצית, ודחק החוצה את ח"כ ציפי חוטובלי שתדורג רק במקום ה-26 ברשימה. הצעירה של הליכוד, ששאפה להשתדרג למעמד של שרה, מצאה עצמה בירכתיים של הרשימה. חברת הכנסת הנמרצת בוודאי לא חשבה למצוא עצמה במיקום כזה נמוך, אך בפועל היא לא הייתה מספיק חזקה ומקושרת בסניפים הגדולים או שייכת לחבורת מומלצים נרחבת, וייתכן שזה מה שקבע בסופו של דבר את התוצאה המביכה.

 

ראש הממשלה נתניהו ניצח בקרב על השיריונים, וחברי המפלגה איפשרו לו לבחור מועמד מטעמו למקום ה-11 הריאלי ברשימה וכן למקום ה-23. הבוקר הוא הגיע למצודת זאב ונשמע די מרוצה מהתוצאות. "זו רשימה של מפלגת שלטון שיכולה להמשיך להוביל את מדינת ישראל. רשימה שתעזור לנו לנצח את השמאל בראשות בוז'י ולבני ותיתן לי להמשיך להנהיג את המדינה ברוח שלנו רוח הליכוד האמיתי", אמר נתניהו. "הוכחנו כי הדמוקרטיה מנצחת את הדיקטטורה. בניגוד למה שחזו, חברי הליכוד בחרו רשימה מאוזנת, אחראית ומנוסה, שתעזור לי להוביל את המדינה. היא מייצגת את כל חלקי הארץ".

 

דרמה נוספת התרחשה היום כאשר משה פייגלין מצא את מקומו מחוץ לכנסת, לאחר שדורג במקום לא ריאלי. סגן יו"ר הכנסת רצה תחילה להתמודד על ראשות הליכוד, אך פרש אחרי שהפריימריז הוקדמו בשבוע. אם בפריימריז הקודמים קיבל פייגלין כ-27 אלף קולות, הפעם זה היה הרבה פחות והוא ידורג בעשירייה הרביעית ובמקום לא ריאלי.

 

כל המדורגים במקומות ריאליים ברשימה הארצית כיהנו בעבר כחברי כנסת, והפנים החדשות של הליכוד יגיעו רק מהמחוזות. דוד ביטן נבחר במחוז השפלה, ז'קי לוי בגליל ובעמקים, דודי אמסלם בירושלים, מיקי זוהר בנגב ויואב קיש במחוז דן.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x