$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

נתניהו יחזיר תרומה של 5,000 דולר שקיבל שלא כדין מחו"ל

בעקבות פניית "כלכליסט" הודיע רה”מ כי יחזיר תרומה שקיבל לחשבון מטה הפריימריז שלו מאיש העסקים הבריטי ג’ושוע רואו ששמו שורבב לפרשת “ביבי טורס”. לשכת נתניהו: "במסגרת ההקפדה על הכללים ניתנה הוראה להחזיר את התרומה כולה"

רוני זינגר 06:5031.12.14

בעוד חברי הליכוד האיצו את גיוסי הכספים שלהם לקראת הפריימריז במפלגה שיחלו היום, ראש הממשלה ויו"ר המפלגה בנימין נתניהו נאלץ להחזיר את אחת התרומות שקיבל שלא כדין בעקבות פניית "כלכליסט". מדובר בתרומה בגובה 5,000 דולר (כ־20 אלף שקל) שדווחה למבקר המדינה כי הגיעה מאדם בשם ברום וולינגטון ממנצ'סטר בארה"ב - אלא שבדיקת "כלכליסט" העלתה כי ברום וולינגטון היא למעשה חברת טקסטיל בבעלותו של המיליוני הבריטי־יהודי ג'ושוא רואו. על פי חוק, נאסר על מי שמתמודד בבחירות לגייס תרומות מתאגיד אלא רק מאנשים פרטיים.

בעבר הגישו בני הזוג נתניהו תביעת דיבה נגד ערוץ 10 בעקבות כתבה שפרסם ובה הוזכרו קשריהם עם רואו (66), אך התביעה נמחקה במסגרת הליך גישור בין הצדדים. לפי כתב התביעה, רואו הוצג בערוץ 10 כמי שמימן הוצאות ביקור בן שלושה ימים של נתניהו בלונדון ב־2006 במהלך מלחמת לבנון השנייה. "נטען שרואו שילם את ההוצאות בביקור האמור מכיסו, כאילו הוא הזמין את נתניהו באופן פרטי ולא קשר לשום ארגון", נטען בתביעה. "הם התעלמו מהעובדה שיו"ר הכנסת דליה איציק היא שביקשה מנתניהו לצאת ללונדון במהלך המלחמה, כדי להדוף את ההתקפות בתקשורת הבריטית". התחקיר הוליד את פרשת ביבי טורס, שהיועץ המשפטי לממשלה יהודה ויינשטיין החליט לא לפתוח בה בחקירה.

 

רואו, יליד שוויץ, מתגורר במנצ'סטר שבה אף רשומים מרבית עסקיו. החברה הגדולה ביותר שבה הוא מחזיק היא ברום את וולינגטון העוסקת בטקסטיל, אך יש לה חברות בנות שעוסקות בפיתוח מכשור רפואי ואבטחת מידע.

 

רואו פעיל בקהילה היהודית במנצ'סטר ומכהן כיו"ר סניף ארגון ההסברה הפרו־ישראלי United Israel Appeal במנצ'סטר.

 

נתניהו. יותר ממיליון שקל בתרומות נתניהו. יותר ממיליון שקל בתרומות צילום: אוראל כהן

  

בעקבות פניית "כלכליסט" לנתניהו נמסר ממטה הפריימריז שלו כי "מדובר בתרומה שהגיעה לחשבון מטה הפריימריס של נתניהו בבנק הפועלים בהעברה בנקאית מבנק בארה״ב. במסמכי ההעברה הבנקאית נרשמה כתובת של תאגיד ולא של אדם פרטי. בבדיקה עם התורם, ג׳ושוע רואו ממנצ׳סטר בבריטניה, נמסר כי מדובר בחשבון פרטי של התורם ובתרומה מכספו הפרטי, וכי נפלה טעות טכנית ברישום הכתובת המשוייכת לתאגיד. למרות זאת ובמסגרת ההקפדה במטה על הכללים וההוראות לפי כל דין, ניתנה הוראה לבנק הפועלים להחזיר את התרומה כולה בהעברה בנקאית לחשבון בארה״ב שממנו הגיעה".

 

הדאגה המרכזית של המתמודדים: הסעות לקלפי

 

עד אתמול הצליח נתניהו לגייס 1,041,691 שקל שמהם יופחתו כעת כ־20 אלף השקלים שהתקבלו מרואו. כל 28 התורמים שמהם גייס נתניהו כספים הם תושבי חוץ שרובם המכריע מארה"ב ומבריטניה. המתמודד השני לראשות הליכוד דני דנון משתרך הרחק מאחורי נתניהו מבחינת היקף הכספים שגייס, המסתכם ב־261,120 שקל.

 

יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין הוא שיאן הגיוסים במפלגתו אחרי נתניהו. אתמול עמדו התרומות שגייס על 407,007 שקל. בין תורמיו של אדלשטיין נמנים האוליגרך הרוסי־יהודי ולדימיר גוסינסקי, תורמים רבים מארה"ב וכן תורמים מהקהילה הגיאורגית באשדוד. את הכסף שגייסו מוציאים המתמודדים על פרסום בשלטי חוצות או בעיתונות, אך חלקם אמרו אתמול כי החשיבות הגדולה ביותר עבורם היא הדאגה להסעות של מצביעים ווידוא כי יגיעו לקלפיות. כתוצאה מכך, מרבית כספי התרומות יופנו לתשלום שכר פעילים שיעסקו בהסעות ובקידום המתמודד המשלם להם.

 

רגב צפויה להרוויח מהמאבק בין ישראל כץ לגלעד ארדן

 

אתמול רחשו הניחושים בקרב מתפקדי הליכוד בנוגע לרשימות המומלצים המסתובבות בין החברים. עיקר העיניים נשואות כמדי שנה אל גרעין המתפקדים הגדול ביותר בליכוד, החוסה תחת כנפיו של יו"ר ועד העובדים של התעשייה האווירית ויו"ר ועדת העבודה והרווחה של הכנסת ח״כ חיים כץ. מספר עובדי התעשייה האווירית החברים בליכוד מוערך ב־5,000 איש.

 

לפי ההערכות בקרב חברי הליכוד, החמישיה הפותחת של כץ חופפת את מי שצפויים לכבוש את החמישיה הפותחת ברשימת הליכוד לכנסת: השרים ישראל כץ, גלעד ארדן, סילבן שלום, יו״ר הכנסת יולי אדלשטיין וח״כ מירי רגב. גורמים בליכוד מעריכים כי המאבק בין כץ לארדן על כיבוש המקום הראשון ברשימה עשוי לסייע דווקא לרגב, שעשויה להיות הפתעת הפריימריז. בימים האחרונים נהנית רגב מרוח גבית חזקה בקרב קבוצות רחבות במרכז הליכוד.

 

בהכנת הכתבה סייעו מיכאל פרל ורן אברמסון

בטל שלח
    לכל התגובות
    x