$
בארץ

לאומי: "הסדר הקנס אינו פוטר מאחריות את נושאי המשרה"

הבנק הדף אתמול את טענת התביעה שהוגשה נגדו מטעם בעלי מניות מיעוט. בתביעה נטען כי ההסדר שעליו חתם הבנק מול הרשויות האמריקאיות נועד להסיר אחריות מהמנהלים, שבתקופתם התקיים המנגנון שסייע ללקוחות להעלים מס

תומר ורון 08:1830.12.14

"הנציגים שפעלו מטעם הבנק בקשר עם חתימת ההסדרים מול הרשויות האמריקאיות לא פעלו כלפי נושאי המשרה בו. משעה שההסדרים נכרתו עם קבוצת לאומי הם מחייבים ומזכים רק את הקבוצה", כך עונים בבנק לאומי לתביעה שהגיש עו"ד יוסי שגב בשם שני בעלי מניות מיעוט כנגד הבנק, שטענה כי ההסדר שעליו חתם הבנק מול רשויות האכיפה האמריקאיות נועד להסיר אחריות מנושאי המשרה בבנק. תשובת הבנק מבהירה כי ההסדר שנחתם אינו פוטר מאחריות את בכירי הבנק שכיהנו בתקופת הפרשה.

 

בשבוע שעבר נחתם סופית ההסדר בין משרד המשפטים האמריקאי, הרשות הפיננסית בניו יורק ובנק לאומי לפיו ישלם לאומי קנס של 1.5 מילארד שקל. בהסדר הבנק הודה למעשה כי סייע ללקוחותיו האמריקאיים להעלים מס מהרשויות בארה"ב. הטכניקה העיקרית שבה פעל היתה מתן הלוואות כנגד נייר ערבות (SBLC) שהן למעשה הלוואות פיקטיביות. כמו כן הודה הבנק בשליחת בנקאים לפגישות חשאיות בפארקים ובבתי קפה עם לקוחות וזאת בכדי למנוע תיעוד של הפגישות בנושא.

 

מימין: מאור ורף. "ההסדר לא נעשה על דעתם" מימין: מאור ורף. "ההסדר לא נעשה על דעתם" צילום: אביגיל עוזי

 

שגב, שלו היסטוריה של מאבקים נגד לאומי, דרש בתביעתו לדאוג להפרדה מלאה בייצוג ובהסדרים שהתנהלו מול האמריקאים, בהם בקשה לקבל צו שאוסר על בנק לאומי להתקשר בהסדר פשרה אחד שיכרוך כמקשה אחת את ענייני הבנק ואת ענייניהם של נושאי המשרה.

 

בבנק עונים לשגב בתגובה לתביעה שהגיש וכותבים כי "ההסדר קובע מפורשות כי למעט ההגנה הניתנת לקבוצה במסגרת ההסדר לגבי אישום פלילי לא תינתן שום חסינות או הגנה מפני תביעה כלפי עוולות (אזרחיות או פליליות) שביצעו גורמים אחרים".

 

עוד ביקש שגב בתביעתו צו שיאסור על מנכ"לית לאומי רקפת רוסק־עמינח ויו"ר הדירקטוריון דוד ברודט לטפל בפרשת החקירה או להיות מעורבים במגעים, מאחר והם נגועים לטענתו "במצב אישי מנוגד". בתגובה ענה הבנק כי שני הבכירים לא כיהנו בתפקידים הקשורים לפרשה בתקופה שבה התרחשה, ולכן אינם קשורים לנושא החקירה ואינם נמצאים בניגוד עניינים. "על כן יש להורות על סילוקה של התביעה על הסף", סיכמו עו"ד אייל רוזובסקי, מור פינגרר ונעמה להב ממשרד צלרמאיר, פילוסוף, רוזובסקי, צפריר, טולידאנו ושות'.

 

גליה מאור ואיתן רף, המנכל"ית ויו"ר הבנק באותה תקופה (בהתאמה), כבר החלו להיערך משפטית ושכרו את שירותיו של עו"ד רם כספי. במכתב ששלח כספי להנהלת לאומי בתחילת החודש נכתב כי ההסדר שאליו הגיע הבנק עם הרשויות האמריקאיות לא נעשה על דעתם של מאור ורף. "כל התייחסות או הודאה במסכת עובדתית כלשהי או במסקנות העולות ממנה לא יחולו עליהם ולא יחייבו אותם", לשון המכתב.

 

עוד טוען כספי במכתב כי מאור ורף פעלו "בתום לב מוחלט במסגרת תפקידם וחולקים על כל טענה כאילו הם ידעו על כך שהתאגיד סייע כביכול ביודעין למשלמי מס אמריקאיים להתחמק מתשלומי המס".

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x