$
בארץ

היום: האוצר יפרסם מכרז להקמת שתי קרנות הון צמיחה לעסקים בינוניים

המשקיעים שיזכו במכרז יספקו פתרונות מימון והשקעה לעסקים שהמחזור השנתי שלהם נע בין 10 ל-100 מיליון שקל

עמרי מילמן 12:2425.12.14

משרד האוצר ומשרד הכלכלה יקימו שתי קרנות שיתמחו בהון צמיחה לעסקים בינוניים. המשקיעים שיזכו במכרז יספקו פתרונות מימון והשקעה לעסקים בינוניים, כלומר עסקים שהמחזור השנתי שלהם הוא בין 10 מיליון שקל ל-100 מיליון שקל. היום (ה') יתפרסם המכרז שקורא למשקיעים להציע את עצמם. בשלב השני יתחרו המציעים על היקף הכסף שהם יכולים לגייס ובסופו של דבר ייבחרו שני משקיעים.

 

על פי התוכנית, כ-300 מיליון שקל יושקעו על ידי משקיעים פרטיים ומוסדיים בכל קרן, והמדינה תשקיע כ-100 מיליון שקל בכל אחת מהקרנות (25% מהקרן). בנוסף המדינה תפחית את הסיכון לשותפים בקרן בכך שתתחייב להשתתף בהפסדים של לקרן מעל לחלק שלה מכלל הנכסים, ואילו בעת חלוקת הרווחים של הקרן השותפים המוסדיים והפרטיים יזכו לקדימות על פני המדינה.

 

 צילום: שאטרסטוק

 

מכיוון שלא מדובר בשינוי מדיניות, ומדובר במהלך שהתחיל כבר לפני מספר חודשים, המהלך אינו דורש את אישור היועץ המשפטי לממשלה, והבחירות לא צפויות לעכב את יציאת לפועל. גיוס הכספים של הגופים עבור הקרנות עלול לקחת זמן, כך שהערכות הן כי הן יתחילו לפעול בפועל רק בסוף 2015.

 

מה שהוביל למהלך הוא מחקר שביצעה הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים שהצביע על הדומיננטיות של עסקים בינוניים במגזר העסקי. ממצאי המחקרי מעלים כי 22% מהעובדים במגזר העסקי הם בעסקים בינוניים, והם מהווים כ-16% מהתוצר של המגזר העסקי. למרות כל זאת, 80% מהאשראי הניתן לעסקים אלה הוא בנקאי וכי עיקר האשראי ניתן למימון צרכי הון חוזר לרכישת רכוש קבוע המבוסס על ביצועי העסקים, בעוד שהצורך המרכזי של עסקים הוא הון צמיחה שיאפשר להם לצמוח ולהרחיב את הפעילות, שלא ניתן כמעט על ידי הבנקים. הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים מצאה כי הפתרון היעיל ביותר במדינות ה-OECD, הוא תמיכה ממשלתית בהקמת קרנות כאלו

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x