שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חשבון בבקשה

כמה מרוויחה חומוסייה על מנת חומוס?

ישראלים אוהבים לנגב חומוס אבל אין כמעט ישראלי שלא תוהה מדוע עליו לשלם 30 שקל על מנה שחומרי הגלם שבה מסתכמים בכ-6 שקלים. כמה מנות צריך למכור כדי להרוויח? ואיך כמות הטחינה קשורה לכך?

יאיר נתיב 10:0426.12.14
אין כמעט ישראלי שלא אוהב חומוס, ואין כמעט ישראלי שלא תוהה מדוע הוא משלם לפעמים שלושים שקלים למנה בחלק מן החומוסיות (ופחות בזולות יותר). עלויות חומרי הגלם של המנה נעות בין 6 ל-8 שקלים בחומוסיות זולות יחסית ויכולות לעלות בחומוסיות היקרות יותר, בתלות באיכות החומרים שמשפיעה על מחירם. אחד מבעלי החומוסיות שאיתם שוחחנו סיפר בצחוק כי "בכל יום שישי יש לקוח שמביא לי עשרים ושישה שקלים, בשני חלקים. קודם הוא אומר מביא שישה ואומר: 'הנה, זה בשביל החומוס'. לאחר מכן הוא מוסיף את עשרים השקלים הנותרים ואומר: 'זה בשבילך'".

  

לחצו להגדלה לחצו להגדלה

 

רבים מבעלי העסקים הקטנים מרגישים שבגלל עלויות חומרי הגלם הנמוכות יחסית הלקוחות שמגיעים וקונים מרגישים שהמחירים גבוהים, אבל - כמעט כמו ברוב המקרים - הרווח נמוך ממה שמקובל לחשוב. הרווח בחומוסיות גבוה יחסית למרבית תחומי המזון, ויכול להגיע אפילו ל-25% או 30%, אומר רובין לובל, סמנכ"ל מט"י רעננה, אבל אין ספק שבמציאות הבדיחה של הלקוח על ששת השקלים והעשרים הנותרים לא משקפת.

 

המשחק בחומוס, אומרת אורית לוי, הבעלים של חומוסיית פול האוס ברעננה, הוא בטחינה. היא חומר הגלם היקר יותר, ושיעור השילוב שלה בחומוס משפיע רבות על מחירו. את שיעור הטחינה אצלה היא לא חושפת, אבל מבדיקה שערכנו יש הפרש גדול בין חומוסייה אחת לשנייה. יש חומוסיות שבהן הטחינה היא 10% בלבד ויש כאלה שבהן היא עוברת את ה-50%. ברוב החומוסיות השיעור איפשהו באמצע. מחיר קילו טחינה יכול לעלות כ-18 שקלים, קילו חומוס עולה כשישה שקלים בחומוסייה זולה, ולכן שיעור הטחינה משמעותי כל כך.

 

מנת חומוס סטנדרטית מנת חומוס סטנדרטית צילום: אוראל כהן

 

במנה מוסיפים בדרך כלל ביצה, שתי פיתות ותוספות של זיתים, עגבניות חתוכות וכד'. התמחור של חומרי הגלם של המנה - שכולם כשלעצמם (למעט הטחינה) זולים - מצטבר. האיכות משחקת תפקיד. גודל המנה שמשתנה משפיע גם כן. אפשר לקנות פיתה ב-60 אגורות וגם בכפול מכך, למשל. חומוס הוא מאכל שבנוי על כמויות, אומר לובל, ולכן המשמעות של חיסכון של שקל, למשל, על המנה - במחזור של 4,800 מנות חומוס - לא מבוטלת. על חומרי הגלם יש להוסיף עובדים, עלויות קבועות והוצאות נוספות כמפורט בטבלה.

 

"אני עובדת משש בבוקר עד הערב רצוף", מספרת לוי מפול האוס."כדי להגיע לפתיחה בשמונה בבוקר צריך לעבוד משש. אנו מוכרים בשעה הזאת לפועלים ולמי שפותחים את היום מוקדם. יש הבדל בין חומוסייה במרכז עיר ובאזור תעשייה. בתעשייה סוגרים בארבע ובמרכזים מאוחר יותר". ואכן, עבודה בחומוסייה היא עבודה לא קלה ביחס לעבודה משרדית. היא מתגמלת ורווחית, אבל פחות ממה שמקובל לחשוב.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x