$
ועידת תחזיות 2015
ועידת תחזיות גג עמוד

ועידת התחזיות

הרצוג: "נשתמש בכספי הגז למימון פנסיה לכל אזרח"

חשיפה ראשונה בוועידת כלכליסט: יו"ר מפלגת העבודה מציג את התוכנית הכלכלית הכוללת הורדת מחירי הקרקעות, חיסכון לכל ילד, החזרת הדיור הציבורי ומע"מ דיפרנציאלי. "מדינה שלוקחת אחריות זו מדינה שמפקחת על מחירי הגז, ומשתמשת במשאב הלאומי לממן את צמצום העוני"

עמרי מילמן 10:1624.12.14

"הקסאמים הכלכליים והחברתיים - שהם תוצאה ישירה של מדיניות נתניהו - נוחתים עלינו מדי יום", כך פתח את דבריו יו"ר האופוזיציה ויו"ר מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, בוועידת התחזיות 2015 של "כלכליסט". האזעקות תוכפות אחת אחרי השנייה: הורדת הדירוג של פיץ', אזהרת מוד'יס, דו"ח הלמ"ס על הצמיחה השלילית, דו"ח השמאי הממשלתי על מחירי הדיור, דו"ח העוני, דו"ח מרכז טאוב, דו"ח העוני האלנטרנטיבי. כל יום והקסאם החברתי שלו. אי אפשר להתעלם מהתמונה הקשה שמתגלה לאזרחי ישראל.

הוראת שעה להוזלת קרקעות מדינה ב-50%

 

הרצוג חשף את תוכניתו הכלכלית-חברתית ובראשה הורדה של מחירי מכרזי מנהל מקרקעי ישראל ב-50%. לדבריו "קרקעות הממדינה נמכרות במחירי עושק" ויש לצאת בהוראת שעה להוזלת מחירי קרקעות המדינה. עוד לדבריו יש להחזיר את הדיור הציבורי ואף לצאת בתוכנית לבנייה או רכישה מאסיבית של דירות בדיור הציבורי. המהלך השלישי שיש לקדם לדבריו בתחום הדיור הוא פיקוח על שכירות הוגנת.

 

"החברה והכלכלה מדממים צריך רק לחלק אותו נכון. אנחנו נשנה את ההווה ונפעל לעשות תיקון. כי צריך כאן תכנית חירום לאומית לחיזוק האזרח. כמו בכל תכנית חירום, היא מתחילה בנושא האקוטי שמחייב טיפול נמרץ – משבר הדיור. למאות אלפי משפחות חלום הדירה הוא בגדר פנטזיה. המטרה שלנו היא להפוך זאת למציאות.  בנס ציונה או כפר סבא, הקרקע עולה 800 אלף שקל וככל שמתקרבים למרכז מגיעים למיליון שקל. אני מציע מכרזים שלא יותר מ-50% מערך שמאי. שתיים – דיור ציבורי- אין דיור ציבורי בישראל, הוא מיושן בישראל, צריך להגדיל ולהגמיש את הקריטריונים לזכאים, זה עלה בדוח אלאלוף, אני קורא להחזיר זאת. שלוש - פיקוח על שכירות הוגנת. בטווח היותר ארוך, התכנית לחיזוק האזרח תהיה מאוד ברורה. ממשלה בראשותי תחזור לקחת אחריות על התחומים שהכי משפיעים על כל אזרח ואזרחית. על הבריאות, על החינוך, על הרווחה."

 

הרצוג. "הקסאמים הכלכליים והחברתיים - שהם תוצאה ישירה של מדיניות נתניהו - נוחתים עלינו מדי יום" הרצוג. "הקסאמים הכלכליים והחברתיים - שהם תוצאה ישירה של מדיניות נתניהו - נוחתים עלינו מדי יום" צילום: נמרוד גליקמן

 

הרצוג תקף את נתניהו ואמר: "הביטחון החברתי תחת נתניהו קרס.נכון, היו גם שרי אוצר לישראל בשש השנים האחרונות. גם להם יש אחריות.אבל נתניהו הוא האחראי הראשי, "שר העל לענייני האוצר", חסיד הכלכלה הקפיטליסטית החזירית.נתניהו שכח שלפני שלוש שנים וחצי יצאו פה מיליון איש לרחוב כדי לדרוש צדק חברתי.האנשים הללו שיצאו לרחוב לא שוכחים. הם לא שוכחים שנתניהו עשה כל שביכולתו להעלים את המחאה, לקבור את קיומה, לדרוס ולגרוס את מסקנות ועדת טרכטנברג שהוקמה בעקבותיה. מפלגת העבודה לא שוכחת! המחנה הציוני לא שוכח! מיליון איש שיצאו לרחובות זוכרים טוב מאוד את הרפיסות והחידלון. את הזלזול ואת האדישות. ואנחנו נדאג גם להזכיר להם, לכם, לכולם מדי יום ביומו.נזכיר להם שאתה נפנפת מעליך את המחאה. נזכיר להם שאתה הפנית את מבטך. נזכיר להם שכל מה שאכפת לך - זו שרידותך."הרצוג האשים את נתניהו כי ואמר כי "כמו בביטחון, כך גם בכלכלה ובחברה – אתה חזק בדיבורים וחלש במעשים.החברה הישראלית חולה ומדממת. זה צריך ויכול להשתנות. בתקציב המדינה אפשר לעשות נפלאות".

  


 

בנוגע לתחום הרווחה אמר הרצוג: "אני רוצה לתת לכם כמה טעימות. הקטנת תשלומי הורים לבתי הספר. אנחנו מדברים על יישום ההמלצות מתוך דו״ח אלאלוף ודו"ח טרכטנברג שנקברו בקרח. אנחנו מדברים פרויקט חיסכון לכל ילד. אנו מדברים על העלאת הזכאות לאמהות חד הוריות. אני רוצה להתעכב על נושא החד-הוריות. יש מעל 100 אלף משפחות חד הוריות בישראל. חד הורית שלא מקבלת מזונות מהגרוש שלה מקבלת קצבה מביטוח לאומי. אך מעל הכנסה מסוימת הוא שולל הכנסה. הוא הופך נשים חד הוריות לקרימינליות. זו הגישה של האוצר. שנים אני מנסה לשנות הרף שנשים יקבלו גם קצבה וגם יוכלו לעבוד. כשהייתי שר רווחה עשיתי ככל יכולתי כדי להטות את כיוון הספינה. אבל שר רווחה אחראי רק על ענייני הרווחה. ראש ממשלה אחראי על כל הספינה."

 

אני רוצה לחיות במדינה שמיישמת מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון

 

הרצוג סיפר כי "בערב יום הכיפורים 2010 כתבתי לראש הממשלה דו"ח מפורט על מצב העוני בישראל. הצעתי תכנית פעולה. הוא לא טרח לענות", אמר והמשיך: "אני רוצה לחיות במדינה שלוקחת אחריות על האזרח ולא זורקת אותו לגורלו. מדינה שלוקחת אחריות זו מדינה שמיישמת מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי מזון. אלפי משפחות בישראל חיות מהיד לפה. אי אפשר להתעלם מזה".

 

ההוצאה הלאומית לחברה ורווחה היא בחמישה אחוזים פחות מממוצע ה-oecd. זה אומר 40 מיליארד ש"ח שחסרים לחברה ורווחה בישראל. אני מציע לפרוס את הסכום הזה לתכנית רב שנתית עם יעד מוגדר של צמצום העוני בחמישים אחוז תוך חמש שנים. בהקשר הזה, מדינה שלוקחת אחריות זו מדינה שמפקחת על מחירי הגז הטבעי, ומשתמשת במשאב הלאומי האדיר הזה כדי לממן את התכנית הזו לצמצום העוני."

 

מדינה שלוקחת אחריות זו מדינה שבה יש חלוקה הוגנת של פירות הצמיחה ומיישמת כללי משחק הוגנים לתחרות, כפי שקבעה ועדת טרכטנברג. זה אומר לפתוח גם את שוק הבנקים לאיגודי אשראי שייתנו פייט לבנקים הגדולים.מדינה שלוקחת אחריות היא מדינה שמקדמת את חוק חסכון לכל ילד, שיזמתי. בו תשלומי קצבאות משמשים כקרן חסכון שיסייעו לאחר מכן לילדים הבוגרים להתחיל את חייהם ברגל ימין. התכנית הזו שוברת את העוני הבין דורי. מדינה שלוקחת אחריות זו מדינה שתומכת ועוזרת לתעשיות מוטות חדשנות, ולא רק אלו שפועלות ליצוא. זו מדינה שמתייחסת לכל עסק קטן כמו סטארט-אפ ולא רק לאלו שהם בתחום ההייטק.

  

בטל שלח
    לכל התגובות
    x