$
בארץ

רשמית: גילה החליט לפרק את שותפות לווייתן

הממונה על ההגבלים הודיע הבוקר כי הוא נסוג מההסכם שגובש במרץ האחרון ולא ייתן פטור מהסדר כובל לשותפות הגז לווייתן, זאת לאחר פגישה עם יצחק תשובה, בעל השליטה בחברת דלק. גילה ימליץ לפרק השותפות באחת משלוש חלופות: פיצול האחזקות בלוויתן ותמר בין דלק לשותפתה נובל אנרג'י, מכירת מאגר לוויתן או הכנסת שותף שלישי לשותפות

תומר גנון וליאור גוטמן 10:1223.12.14

הממונה על ההגבלים העסקיים פרופ' דיויד גילה הודיע הבוקר (ג') שהוא נסוג מההסכם שגיבש במרץ האחרון, והחליט שלא לתת פטור מהסדר כובל לשותפות הגז לווייתן. משמעות הצעד היא שגילה ימליץ לבית הדין לפרק את שותפות לוויתן, כלומר או לכפות מכירה בנפרד כך שכל שותף יהיה אחראי על חלקו במאגר, או שחלק מהשותפים שם - בעיקר דלק שבשליטת יצחק תשובה ונובל אנרג'י - ימכרו את חלקם לצד ג' והוא יהווה שחקן חדש במשק, כשזה שיוכל להתחרות על חוזים ולהוות משקל שכנגד למונופול הגז הקיים מאגר "תמר". נובל אנרג'י הודיעה היום בבוקר שהחלטה מסוג זה מטילה צל כבד על המשך תעשיית הגז.

תשובה, הגיע הבוקר לרשות ההגבלים לפגישה עם גילה בניסיון אחרון לשכנעו לא להכריז על לווייתן הסדר כובל. הרשות הודיעה לדלק ולנובל על החלטתה לא להגיש את הצו המוסכם לאישור בית הדין, ומסרה כי היא שוקלת מחדש להוציא קביעה לפיה כניסת דלק ונובל ללווייתן הינה הסדר כובל שלא קיבל את אישור בית הדין. כניסת דלק ונובל ללווייתן יצרה מצב שבו קבוצות אלה שולטות בכל מאגרי הגז שלחופי מדינת ישראל. הרשות תבצע הליך שימוע בעל פה לחברות לפני הוצאת הקביעה. 

 

ברשות ההגבלים העסקיים הסבירו היום מדוע נסוגה מהחלטתה הקודמת: "בחודשים האחרונים התגבשה תמונה כוללת לפיה התועלת לציבור מהצו המוסכם פחותה מהאלטרנטיבה, בגלל היווצרות מספר נסיבות חדשות. בין היתר, התקבלו ברשות אינדיקציות משמעותיות כי הצו המוסכם לא ייצור פתרון תחרותי של ממש הפותר את בעיית המונופול בשוק. התגבש גם חשש כי גורמים בממשלה תולים את יהבם על ההסדר וממתינים לתוצאותיו, וחשוב שאלה יפעלו כבר עתה לקידום התחרות בתחום. הרשות מודעת לעובדה שלקביעה שלה עשויות להיות השלכות על המשק, ולכן קוראת לכל משרדי הממשלה לעשות יד אחת ולפעול בצורה נמרצת על מנת למזער השלכות אלה. למרות השלכות אלה, הרשות סבורה שדרוש טיפול שורש על מנת לתת פתרון אמיתי לבעיית המונופול בשוק".

 

דיויד גילה, הממונה על ההגבלים דיויד גילה, הממונה על ההגבלים צילום: אוראל כהן

 

המשמעות היא שגילה מתכוון בסוף ההליך, אם יפרסם קביעה סופית לאחר השימוע בעל פה, לפנות לבית הדין ולבקש ממנו להוציא צו שיצמצם את אחיזת החברות בשוק הגז הטבעי. ישנן מספר אפשרות כיצד הדבר יעשה, כאשר ישנן שלוש חלופות שנראות כרגע ריאליות. אפשרות ראשונה: גילה יבקש מבית הדין להורות לנובל ולדלק לבחור בין אחזקה בתמר לאחזקה בלווייתן. זאת על מנת שכל אחת מהן תשלוט במאגר נפרד ותיווצר תחרות ביניהן. אפשרות שנייה: גילה יבקש מבית הדין להורות לנובל ולדלק למכור את האחזקות בלוויתן כדי שיכנס למאגר מתחרה חדש. אפשרות שלישית: גילה יבקש מבית הדין להורות לנובל ודלק למכור חלק מהאחזקות בלוויתן לגורם שלישי, כדי שלא ישלטו במאגר.

 

יצחק תשובה יצחק תשובה צילום: ראובן שוורץ

 

אתמול בעבר התקיימה בפגישה במשרדי הרשות שבה הודיע גילו כי הוא נוטה לבטל את הסדר הפשרה שאליו הגיעו הצדדים, לפיו דלק ונובל אנרג'י ימכרו מאגרי גז קטנים (תנין וכריש) וגילה לא יפנה לבית הדין להגבלים עסקיים ויבקש להורות לחברות למכור את אחזקותיהן באחד המאגרים.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x