$
בארץ

נחשף בכלכליסט

ההסתבכות של לאומי בארה"ב הסתיימה: הבנק ישלם 400 מיליון דולר

עלות הפרשה עבור הבנק אף גבוהה יותר ומסתכמת ב-1.7 מיליארד שקל מאחר שהוא שילם גם כ-250 מיליון שקל לעורכי דין ויועצים. בהסכם למעשה מודה לאומי באופן רשמי שעזר ללקוחותיו להעלים מס

תומר ורון 23:0322.12.14

לאומימסיים הלילה את אחת הפרשות הכואבות ביותר בתולדות הבנק. החקירה שהתנהלה נגדו בארה"ב מאז שנת 2011 הסתיימה כאמור בקנס של 130 מיליון דולר לרשות הפיננסית בניו יורק ו-270 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי.

 

לצפייה בנוסח המלא של ההסדר עליו חתם בנק לאומי לחצו כאן.

בהסכם למעשה מודה בנק לאומי באופן רשמי שעזר ללקוחותיו להעלים מס. "קבוצת לאומי אפשרה ללקוחות אמריקאים להחזיק חשבונות בנק לא מוצהרים", נכתב בהסדר הסופי. "בנוסף, אפשרה הקבוצה ללקוחות אמריקאים להשתמש בשירותים ומוצרים מסוימים. בגין אלו, הקבוצה נחשבת כמי שסייעה לנישומי מס אמריקאים להגיש דו"חות מס כוזבים".

 

עלות הפרשה עבור בנק לאומי אף גבוהה יותר ומסתכמת ב-1.7 מיליארד שקל מאחר והוא שילם גם כ-250 מיליון שקל לעורכי דין וליועצים.

 

מתוך הסכום שמשלם הבנק למשרד המשפטים האמריקאי 71 מיליון דולר מוגדרים כהחזרת תשלומי מסים, 41 מיליון דולר הם קנס ו-157 מיליון דולר עבור פעילות אסורה של לאומי שוויץ. הנוסחה קובעת את סכום הקנס לפי 20% משווי הנכסים של לקוחות אמריקאים בגין חשבונות שנפתחו עד 1 באוגוסט 2008, 30% משווי הנכסים של לקוחות אמריקאים בגין חשבונות שנפתחו בין 1 באוגוסט 2008 – פברואר 2009, 50% משווי הנכסים של לקוחות אמריקאים בגין חשבונות שנפתחו החל מפברואר 2009 ("שווי הנכסים" הוא השווי הגבוה ביותר בשנים 2000-2010).

 

מלבד רשויות אלו, הבנק ייכנס גם לבדיקה של רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC), כאשר לא מן הנמנע כי גם ההתנהלות מולה תגרור בעתיד תשלום קנס, שהיקפו ככל הנראה יהיה שולי.

 

"עובדי לאומי ביצעו שורה של תחבולות שערורייתיות"

 

מה דעתך על מניית לאומי:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

כפי שנכתב ב"כלכליסט" הבנק התחייב להעסיק משקיף שייבחר ע"י הרשות הפיננסית בניו יורק, למשך תקופה של שנה אחת, אשר יבחן את תוכנית הציות של קבוצת לאומי, ויפקח אחר יישום מדיניות הדיווח והציות. כמו כן כתנאי לסיום הפרשה, הבנק התחייב כי עובדים, אשר כיהנו בתקופה המדוברת בתפקידים רלוונטיים, אינם עובדים בבנק כיום ואלה שכן יועברו מתפקידם.

  

בארה"ב מיהרו הרגולטורים להוציא הודעה על ההסכם שיכניס לקופת הרשויות סכום נאה. "העלמת מס פוגעת באופן לא הוגן בתושבים בניו יורק שעובדים קשה ומשחקים לפי החוקים", אמר בנג'מין לווסקי, הרגולטור של הרשות הפיננסית בניו יורק. "עובדי לאומי ביצעו שורה של תחבולות שערורייתיות - כולל יצירת הלוואות שיקריות על מנת לעזור ללקוחות שלהם בארה"ב לצמצם את תשלום המסים".

 

גליה מאור ורקפת רוסק עמינח גליה מאור ורקפת רוסק עמינח

 

סיום החקירה בלאומי צפוי לפתוח את שאלת אחריות נושאי המשרה הבכירים של הבנק וכיצד הבנק או בנק ישראל יתייחסו כעת לנושא, שכן עד כה הטענה המרכזית סביב אי־התעסקות הבנק בנושא היתה הימנעות כל עוד החקירה בעיצומה.

 

במקביל לאומי מנסה למצוא קונסטלציה משפטית שתאפשר לו להשתמש בפוליסה שלו מחברת הביטוח לוידס לכיסוי חלק מהנזק. אם הפוליסה תמומש במלואה, יקבל הבנק מלוידס כ־250 מיליון דולר שנועדו במקור למטרה אחרת - לפטור את נושאי המשרה בבנק מאחריות מקצועית לנזקים שנגרמו לכספי לקוחות בשל טעויות ורשלנות. פרט לפוליסת הביטוח של לוידס הוחלט בבנק ב־2001 לשפות את בכיריו ולהעניק להם פטור מאחריות מקצועית לנזק שנגרם בעד 10% מההון העצמי של הבנק. נכון להיום, מדובר בסכום שיפוי של עד 2.7 מיליארד שקל. כמו כן, על פי ההסכם, החקירה לא צפויה להסתיים ברכיב פלילי נגד הבנק או בכיריו.

 

לפני שלושה שבועות פרסם בנק לאומי את תוצאותיו לתשעת החודשים הראשונים של 2014, שם דיווח על רווח נקי של 1.59 מיליארד שקל שמשקף תשואה להון של 7.9%. בהתחשב בעובדה שהבנק הפריש מתחילת השנה כמעט מיליארד שקל מדובר בתוצאות חזקות מאוד שהושגו בין היתר בזכות הסדר החוב בצים ובזכות רווחי הון נאים שהשיג הבנק. אם אכן הבנק יסיים את השנה ברמת תשואה כזו, יזכו בכירי הבנק במענקים שנתיים, שכן הרף לקבלתם עומד על 7.5%.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x