$
בארץ

הסתיימה הפגישה אצל דיוויד גילה בנושא הגז - ההכרעה בימים בקרובים

דיוויד גילה ימסור את החלטתו על עתיד מאגר לווייתן בימים הקרובים, אך הוא עדיין נוטה לפצל את המאגרים, כך שכל חברה תמכור את חלקה שם בנפרד

ליאור גוטמן 20:0922.12.14
הממונה על ההגבלים העסקיים דיוויד גילה ימסור את החלטתו על עתיד מאגר לוויתן בימים הקרובים. כך נודע בתום פגישת גילה עם אנשי נובל אנרג'י ויצחק תשובה היום (ב') במשרדי הממונה.

גילה הביע במהלך הפגישה הבנה לגודל המעמד ולצרכי המשק, ולכן הוא ביקש עוד כמה ימים בטרם יחליט האם לאשר את הפשרה שמאגר לווייתן אינו מונופול או שיחזור בו ויבקש את פיצול המאגרים בפועל, כך שכל חברה תמכור את חלקה שם בנפרד. יצויין כי הרשות עדיין נוטה לפצל את המאגרים.

 

גילה היה חבר בועדת צמח לבחינת משק הגז והוא אחד הרגולטורים שחתומים על ההמלצה לאשר ייצוא של 53% ממאגרי הגז שיש בידי מדינת ישראל.

 

הפגישה אצל גילה לא נולדה במקרה: בשבועיים הקרובים תכנן גילה להביא את הסכם הפשרה ממרץ 2014 לכדי אישור. הסכם זה היה פוטר את בעלי מאגר לוויתן (נובל דלק ורציו) מהכרזה שהם מונופול, ובתמורה הם ימכרו את מאגרי הגז הקטנים כריש ותנין לגורם חדש שיתחרה על החוזים במשק. אולם כוונות לחוד ומציאות לחוד - גילה כאמור הודיע היום שהוא שוקל מחדש את ההסכם.

 

דיויד גילה. ביקש זמן להכריע דיויד גילה. ביקש זמן להכריע צילום: עומר מסינגר

 

דלק: מחיר הגז הטבעי בישראל - מהנמוכים בעולם

 

קבוצת דלק הציגה הערב בפני הממונה על ההגבלים דויד גילה נתונים השוואתיים, המוכיחים לטענתה, שמחיר הגז הטבעי למשק המקומי הוא מהנמוכים בעולם, וזאת ביחס למדינות בעלות משטר פיסקאלי דומה לישראל.

 

לפי הנתונים של דלק, המחיר הממוצע המחיר הממוצע של יחידת אנרגיה (MMBTU) למשק בישראל עומד בטווח 5.5 ל-6 דולר, ואילו ברוב מדינות אירופה המחיר נע בין 9 ל-12 דולר. במזרח הרחוק הטווח גדול עוד יותר ונע סביב 13 עד 15 דולר ואילו בארה"ב, שמספקת את צריכה שלה, המחיר נע בין 4 ל-8 דולר ליחידת אנרגיה כאשר משטר המיסוי שם נמוך בכחצי מזה שבישראל. 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x