משפט

ביהמ"ש: TGI הונתה את המשקיע במלון בקוסטה ריקה ותשיב לו את כספו

בפסק הדין נקבע כי החברה, בבעלות יוסף טוביהו, הציגה למשקיע מצגי שווא בין היתר בכך שהבטיחה לו תשואה שלא שולמה לו. היא תחזיר לתובע את סכום ההשקעה - 545 אלף שקל כולל ריבית והצמדה וכן כ-20 אלף שקל על עגמת הנפש

דותן לוי 15:2718.12.14

חברת TGI בבעלות יוסף טוביהו תשיב למשקיע את כספו, כך נקבע בפסק דין של שופט בית המשפט השלום בהרצליה, יעקב שקד. התובע, לשעבר קברניט באל על, החליט להשקיע במיזם שהציעה חברת TGI לשותפות בבית מלון בקוסטה ריקה שעלותו נאמדה בכ-8 מיליון דולר. ימים ספורים לאחר החתימה על הסכם העביר התובע לחברה 136 אלף דולר. לטענתו הובטחה לו תשואה של 8% לשנה לכל הפחות.

 

לטענתו, הבטחה זו לתשואה לא קוימה ולמעט 7,030 דולר לא קיבל מהם דבר. עוד הוא טען באמצעות עו"ד ליעד שטרצר, כי החברה הפרה מספר התחיבויות בנוגע לשיעור החזקותיו במיזם, בחירת הנהלת השותפות והיבטים נוספים, כאשר טענתו העיקרית היא כי מדובר בתרמית מאורגנת שכל מטרתה גזילת כספים ממשקיעים תמימים.

 

התובע טען עוד כי בעלי החברה מנסים להרוויח זמן ולהשאיר את המשקיעים רדומים ובכך לאפשר לנתבעים להמשיך בתרמית כלפי אחרים, תוך שהנתבעים אינם מעבירים למשקיעים את פרטי המשקיעים הנוספים על מנת שלא תתגלה התרמית.

 

לטענתו בנושא התשואה, הוצג לו כי לא מדובר בהשקעה ספקולטיבית והרפתקנית, אלא "השקעה בטוחה, מבוססת נתונים, דוחות כספיים, התחייבות בכתב ומסמכים כלכליים".

 

מנגד, בעלי החברה טענו כי אין במסכת ההסכמים כל התחייבות לתשואה שנתית מינימלית, זולת התחייבות שניתנה לתובע כשלושה חודשים לאחר חתימת מסמך ההצטרפות ולפיו ההתחייבות היא להחזר שנתי של 8% מסכום ההשקעה למשך כשנתיים.

 

השופט יעקב שקד. העדות לא משכנעת השופט יעקב שקד. העדות לא משכנעת

 

"הנתבעים כן הבטיחו תשואה"

 

מפסק הדין עולה, כי קיים פער של 3 מיליון דולר בין הסכום שגויס מהמשקיעים לעלות האמיתית של בית המלון וכאשר נשאל נציג החברה על כך לא ידע לענות על השאלה לאן נעלמו 3 מיליון דולר.

 

"התרשמתי מעדותו של מר שאתי (אחד הנתבעים - ד"ל) התרשמות שלילית, וניכר היה כי הוא מתחמק ממתן תשובות

ענייניות לשאלות המוצגות לו, לשון פסק הדין. עוד כתב השופט, כי "מר טוביהו אחראי גם לפעולות השיווק שנעשו כלפי התובע ומצגי השווא שהוצגו במסגרת וכן היה חלק עיקרי בתרמית שנעשתה כלפי התובע בהיותו 'ראש הפרמידה' שפעלה בהונאה ותוך הצגת מצגי שווא, לשון פסק הדין". השופט גם קובע בפסק הדין כי הנתבעים הבטיחו תשואה בלשון שאינה משתמעת לשתי פנים.

 

לסיכום קבע השופט, כי על הנתבעים להשיב לתובע את סכום ההשקעה שעמד על 545 אלף שקל כולל ריבית והצמדה וכן כ-20 אלף שקל עבור עוגמת הנפש שנגרמה לו.

 

יצוין כי נגד חברת GTI הוגשו בעבר מספר תביעות של משקיעים אשר העלו טענות דומות ולפיהן התשואות שהובטחו להם אינן עומדות בקנה אחד עם ההבטחות שפיזרו להם טרם ההשקעה. בין התביעות תביעה של משקיעים אשר רכשו נכס בתאילנד, במקרה אחר קבע בית המשפט כי על החברה להשיב את כספים למשקיע במיזם בבוקרשט.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x