$
בארץ

אורי יוגב עוקף את הנהלת תע"א - מינה מבקר חיצוני

מנהל רשות החברות הממשלתיות מינה את המבקר על מנת לבדוק אי סדרים שנוגעים לבחירות האחרונות לוועד, וכן לפעילות פוליטית בחברה בתקופות הפריימריז והבחירות הכלליות

דוד רפאלי 15:3817.12.14
מנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב, החליט לעקוף את הנהלת תע"א ולמנות מבקר חיצוני לבדיקת אי סדרים חמורים נוספים אשר התגלו בחברה בתקופה האחרונה. יוגב מינה את רו"ח יהודה מלול ממשרד אברמזון יורם ושות'.

ברשות החברות התקבלה לפני כארבעה חודשים תלונה מפורטת בדבר אי סדרים הקשורים לפעילות גורמים בחברה לקראת הבחירות לוועד ולראשות ועד העובדים בחודש מאי 2014, בחירות בהן בין היתר זכה שוב חה"כ חיים כץ (ליכוד) לעמוד בראש הוועד.

 

תע"א מינתה לפני מספר ימים את משרד עו"ד מיתר ליקוורניק גבע לשם לביצוע ביקורת חיצונית, אך ברשות הרגישו כי הטיפול מתמסמס וכי לחברה לוקח יותר מדי זמן לטפל באירועים: "משרד מיתר מונה לאחר חלוף למעלה משלושה חודשים מיום קבלת התלונה. בנוסף נמסר לנו כי הבדיקה של משרד מיתר בנושא טרם הסתיימה והחברה לא קבעה מועד לסיום הבדיקה." כתב יוגב לרפי מאור, יו"ר הדירקטוריון. 

 

ח"כ חיים כץ, ראש ועד עובדי תע"א ח"כ חיים כץ, ראש ועד עובדי תע"א צילום: נועם מושקוביץ'
 
על פי התלונה בחודשים שקדמו לבחירות הוועד - נעשו מהלכים מוקדמים להטות ולהשפיע על תוצאות הבחירות, ביניהם: העברת עשרות רבות של עובדי ייצור בחטיבת בדק מטוסים לדירוג של טכנאים, מתוך מטרה להקטין את כוחו של נציג עובדי הייצור הרלוונטי ולהגדיל את כוחו של נציג סקטור הטכנאים. הדירוג החדש ייקר את עלויות השכר של העובדים והשפיע לרעה על מצב הכללי של החטיבה, אשר גם ככה היה בכי רע. "מהלכים אלו בוצעו בהנחיית וועד העובדים והעומד בראשו חיים כץ, ללא ידיעת המנכ"ל והדירקטוריון", נכתב בתלונה. התלונה מזכירה גם תופעה של קליטת עובדים של מקורבים פוליטיים, כמו כלתו של נשיא המדינה רובי ריבלין – עינת ריבלין-רם.

 

יוגב הזכיר במכתבו למאור גם תלונות נוספות הנוגעות לשימוש במשאבי החברה לצרכים פוליטיים בתקופת הבחירות האחרונות בשנת 2013, לרבות בתקופת הפריימריז ב-2012, וכן תלונות הנוגעות לשימוש במשאבי החברה לקראת הבחירות הקרובות.

 

על פי התלונה שהתקבלה ברשות: "חברי הוועד מאולצים ונדרשים על ידי כץ לבצע מפקד עובדים למפלגה פוליטית במהלך שעות העבודה, בחלק גדול מהמקרים בניגוד לרצון העובדים ובניגוד לרצון חברי הוועד, כל זה מתבצע מתוך מורא ופחד ומי שמתנגד לראש הוועד מוצא את עצמו מעוכב בדרגה או קידום. תופעה זו חמורה ביותר ונמשכת הרבה שנים." התלונה ממשיכה ומפרטת כי חברי ועד מועסקים לצורך פעילות פוליטית בלבד, לפקח על עובדים ולדחוף אותם להגיע לכנסים פוליטיים. "כך מנצל ומפעיל את כוחו כץ מעל כולם – מעל יו"ר הדירקטוריון והמנכ"ל, מתערב במינויים של סמנכ"לים ומנהלי מפעלים בניגוד מוחלט לדעת הנהלת החברה תוך הפעלת איומים. עובדים שחלילה לא התפקדו לליכוד או מתנגדים לדרך הליכוד לא יקבלו דרגה." התלונה מזכירה גם מעורבות של כץ בבחירות המקומיות והפעלת לחץ על העובדים להצביע למועמדים מסוימים. כך למשל מוזכר מקרה בו עובדי התעשייה האווירית אוימו על ידי יוסי בן דוד - מועמד שבו כץ תמך לראשות עיריית יהוד: אשתו של עובד תע"א במפעל אלתא אוימה כי בעלה "ינזק" וזאת בשל תמיכתה במועמדת אחרת - כך על פי הנטען בתלונה.

 

בעקבות התלונה החמורה יוגב הודיע למאור כי הוחלט למנות בודק חיצוני לבדוק את האירועים, אשר ברשות חושבים שהם בעלי פוטנציאל להפוך להיות פליליים. "על החברה להמעיד לרשות הבודק החיצוני כל מידע שיידרש על ידו."

 

יוגב לא מסתפק רק בבדיקת החשדות - והטיל על המבקר החיצוני מלול לבחון גם את אופן הטיפול של הנהלת החברה בתלונה. כלומר - המבקר יבקר גם את מנהלי החברה. בנוסף - ברשות מצפים כי מלול יפקח בזמן אמת על החברה בתקופת הבחירות. מסקנות הביקורת צריכות להיות מוגשות לרשות עד סוף מרץ 2015 – כשבועיים לאחר הבחירות הכלליות.

 

"החברה מורחת את זה חודשים", אמר גורם בחברה שהצדיק את הצעד של יוגב. "אחרי שלושה חודשים מינו את משרד מיתר - וכולם יודעים איך הבדיקה הזאת תסתיים."

 

במקביל למינוי המבקר החיצוני שיבחן את אי הסדרים הפוליטיים - כפי שהתפרסם בשבוע שעבר ב"כלכליסט" הרשות דורשת גם כי תע"א תמנה מבקר חיצוני לבחון שורה של אי סדרים בחברה - הכוללים עסקאות נדל"ן של העובדים על חשבון זמן העבודה, הטרדה מינית, אלימות ושימוש במשאבי החברה לצרכים אישיים.

 

מתע"א נמסר: "המכתב הכולל את החשדות לאי סדרים הגיע לדיון בוועדת הביקורת של דירקטוריון התעשייה האווירית בסוף ספטמבר. כתמיד הוחל בתהליך בדיקה מיידי על ידי מבקר החברה. יודגש כי מדובר בנושאים נרחבים, חלקם מלפני מספר שנים, הדורשים זמן לצורך בדיקתם המעמיקה. בעקבות ממצאים מקדימים של מבקר הפנים החליטה הועדה על העברת הבדיקה לידי גורם חיצוני- משרד עו"ד מיתר ליקוורניק, מתוך מטרה להגיע לחקר האמת בצורה אובייקטיבית ושאינה משתמעת לשתי פנים, ואנו סמוכים ובטוחים כי יבצע עבודתו מהימנה. כמובן שהתעשייה האווירית תשתף פעולה עם כל בדיקה נוספת אליה תתבקש. נחזור ונאמר כי שטף המכתבים המתקבלים מרשות החברות הממשלתיות והמועברים על ידה באופן מיידי לעיתונות הינו מעורר תמיהה. מכתב שיכלול את סך כל הנושאים הידועים לרשות, יאפשר לגוף הנבחר לבצע בדיקתו באופן יעיל, ויהווה בסיס מצוין לדיאלוג פרודוקטיבי בין הנהלת החברה והדירקטוריון שלה לבין רשות החברות."

 

גורם בחברה המקורב לוועד מסר בתגובה: "במקביל הגיעה תלונה אנונימית נגד אורי יוגב בטענה שהוא מבקש להפריט כל חברה ממשלתית מצליחה לכאורה לטובת חבריו הטייקונים".

 

ח"כ חיים כץ סירב להגיב.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x