$
בארץ

וינשטיין: לעכב את תביעת הענק של חברת החשמל נגד סימנס בפרשת השוחד

היועמ"ש פנה לביהמ"ש, על מנת לא לסכל את החקירה הפלילית המתנהלת בעניין פרשת סימנס. החקירה מנסה לגלות מי מבכירי חברת החשמל נהנה מכספי שוחד בהיקף של 16 מיליון דולר כדי להטות מכרזים

תומר גנון 13:2417.12.14

היועץ המשפטי לממשלה, יהודה וינשטיין, מבקש מבית המשפט לעכב את ההליכים בתביעת פיצויי הענק שהגישה חברת החשמל נגד קונצרן האנרגיה סימנס, בגין מתן שוחד לשופט לשעבר דן כהן. כך עולה מניר עמדה שהגיש שלשום היועמ"ש לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד שבו מתנהלת התביעה. וינשטין מבקש לעכב את ההליך על מנת "לא לסכל את החקירה הפלילית המתנהלת בעניין פרשת סימנס".

באת כוחו של היועץ, עו"ד גילי לבונטין מפרקליטות מחוז ת"א, כותבת כי לאור חידוש החקירה על ידי רשות ני"ע בחודש יוני - חקירה שמטרתה לברר מי מלבד כהן הם הבכירים בחברה שנהנו מכספי שוחד בהיקף של 16 מיליון דולר שהעבירה סימנס - ייתכן והמסמכים והעדויות שיוצגו בשלב זה בתביעה האזרחית עלולים לשבש את החקירה.

 

חברת החשמל הגישה במרץ 2013 תביעה על סך 200 מיליון שקל נגד המעורבים במנגנון השוחד בפרשת כהן, שהודה במסגרת הסדר טיעון בקבלת 1.1 מיליון יורו כשוחד תמורת הטיה של מכרז טורבינות כשכיהן כדירקטור בחברה בשנת 2001. בין הנתבעים חברת סימנס; השופט לשעבר דן כהן; מנכ"ל סימנס ישראל לשעבר, אורן אהרונסון, שהעביר את כספי השוחד; ואיש הקש בפרשה וגיסו של אהרונסון, שלמה דניאל, שבאמצעות חברה הונג קונגית שבבעלותו וחשבונותיו בשוויץ הועברו כספי השוחד לבכירים.

 

יהודה וישנטיין יהודה וישנטיין צילום: אלכס קולומויסקי

 

בחודש יוני השנה, בעקבות מידע שהגיע מהרשויות בשוויץ, חידשה רשות ני"ע את החקירה בפרשה. זאת בעקבות ראיות לכאורה המצביעות על כך שבכירים נוספים בחברת החשמל מלבד כהן קיבלו שוחד מסימנס, כדי להטות מכרזים.

 

כפי שנחשף בשבוע שעבר ב"כלכליסט", בחקירה חלה לאחרונה התפתחות משמעותית. דניאל, החשוד כאמור ששימש כאיש הקש שבאמצעות חשבונותיו בשוויץ עברו כספים מסימנס לבכירים בחברת החשמל, נמצא במגעים עם הפרקליטות לחתימה על הסכם עד מדינה. דניאל מסר לפני מספר שבועות לפרקליטות "ראשי פרקים" - גרסה ראשונית שבה פרס את המידע שעליו יעיד, אם יקבל מעמד של עד מדינה וחסינות מפני העמדה לדין.

 

דניאל נשפט בעבר בשוויץ על הפעולות שביצע בחשבונותיו כדי להעביר כספים לכהן. הטענה בכתב האישום הייתה אי מסירת אמת לעובדי הבנק לגבי הפעילות הכספית. התיק הסתיים בהטלת קנס של 25 אלף יורו ללא הרשעה. כאמור המידע שנאסף על ידי הרשויות בשוויץ בחקירתו, הוביל לחידוש החקירה בישראל.

 

בעקבות המידע, עצרו חוקרי הרשות ביוני את חיים בר-נר, סגן מנהל אגף תכנון בחברת החשמל בין השנים 2002-2005 ועד לאחרונה מנהל היחידה לפיתוח עסקי-יצור. הוא נחקר בחשד לקבלת שוחד, קבלת דבר במרמה, הפרת אמונים והלבנת הון. יחד איתו נחקר גם איש העסקים אנטון דלין, החשוד בכך שכספת בלונדון שבבעלותו שימשה להעברת כספים לבכירים בחברת החשמל. כן נחקר באזהרה עו"ד שלמה נס, שכיהן בעבר כיו"ר דירקטוריון חברת החשמל.

 

כפי שפורסם בשבוע שעבר, על פי גורם המקורב לחקירה, מלבד המידע שעבר מהרשויות בשוויץ, הראיות נגד דניאל על העברת כספים לבכירים נוספים בחברת החשמל התחזקו לאחרונה ואף עלו חשדות נוספים. על פי הערכות, זוהי אחת הסיבות לכך שהוא פתח במגעים עם הפרקליטות לחתום על הסכם עד מדינה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x