$
בארץ

בלעדי לכלכליסט

יוגב נגד תע"א: עובדים ניהלו עסקי נדל"ן בשעות העבודה

מנהל רשות החברות אורי יוגב דורש מתע"א להעמיק בבדיקת תלונה לפיה עובדים בחברה ניצלו משאביה לניהול עסקאות נדל"ן פרטיות. לטענתו "התלונה נבדקה באופן שטחי" משום שההנהלה חוששת מעימות עם הוועד. תע"א: "הרשות פועלת באופן תמוה"

דוד רפאלי 06:5314.12.14

מכתב ששלח בסוף השבוע האחרון מנהל רשות החברות אורי יוגב ליו"ר תע"א רפי מאור, מעלה סברה כי עובדים בחברה ניהלו עסקאות נדל"ן על חשבון שעות העבודה ומשאבי החברה.

 

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב צילום: אוראל כהן

 

במכתבו מבקש יוגב מדירקטוריון תע"א לטפל בתלונה שהגיש עובד החברה שפרש כנגד מנהלים ועובדים במפעל להב, שהקימו מערך עסקי נדל"ן תחת השם וואה השקעות נדל"ן, שפעילותו מנוהלת תוך ניצול שעות העבודה ומשאבי המפעל. על פי הטענה, העובדים שבראשם ראש מינהל הנדסה אלי עובדיה ומנהל ספקים במפעל יגאל בן שמחון, רכשו ומכרו נכסים וקרקעות בעיקר בארה"ב, השביחו ומכרו אותם ברווח, ובהמשך אף תיווכו וספסרו עבור משקיעים תוך גביית עמלות, כל זאת כאשר עובדים רבים במפעל ידעו על המתרחש.

 

הבדיקה נפתחה כאשר עובד שפרש התלונן על הפעילות הלא תקינה בפני סגן מנהל מפעל להב יעקב רוזמן. הלה לא בדק את הטענות, ובהמשך פנה העובד למבקר הפנים בחברה יעקב נוס, שבירורו העלה אישור לטענות. המבקר נוס גילה מפי עובדים בחברה כי "העסק הרבה יותר מפותח היום משהיה בתחילה. העומדים מאחורי עסקאות הנדל"ן נעזרים במשרד עו"ד ומנהלים לשם ביצוע העסקאות בחו"ל".

 

בעקבות המלצת המבקר פנה מנהל מפעל להב, יוסי מלמד, למנהל הספקים בן שמחון, שטען כי "בבעלותו ובבעלות אשתו עסק של בית ספק לקוסמטיקה ובמסגרת העסק הזה הקימו קבוצת רכישה של נדל"ן בחו"ל". לדבריו, אשתו מנהלת את העסקים והוא מסייע לה לאחר שעות העבודה. גם העובד הנוסף, אלי עובדיה, טען כי משקיע בנדל"ן בחו"ל, אך לא בזמן העבודה או תוך שימוש במשאבי החברה.

 

"התלונה נבדקה באופן שטחי"

 

בדו"ח הסיכום שלו כתב מנהל המפעל מלמד כי "ככל הנראה לא מנוהלות במפעל עיסקאות נדל"ן בזמן העבודה או תוך שימוש במשאבי החברה", אך למרות טענותיו של בן שמחון, בדיקת "כלכליסט" ברשם החברות מראה כי וואה השקעות נדל"ן רשומה על שם בן שמחון ולא על שם אשתו, ובנוסף, עובדי תע"א נוספים רשומים כשותפים.

 

לדברי יוגב, שאופן הטיפול לא סיפק אותו, "על אף הפוטנציאל לפגיעה בטוהר המידות, התלונה נבדקה באופן שטחי", זאת עקב הסברה כי ההנהלה חוששת מעימות עם ועד העובדים החזק. כמו כן דרש יוגב כי "הדירקטוריון ידון בהקדם בביקורת חיצונית".

 

המכתב האחרון של יוגב הוא המשך לפנייתו מלפני חודש, שבה התבקש דירקטוריון תע"א לטפל בשורת אי־סדרים שעירבו את חברי ועד העובדים וכללו הטרדה מינית, אלימות ושימוש במשאבי החברה לצרכים פרטיים, באמצעות מסגרת ביקורת חיצונית, דבר שטרם בוצע: "בחלוף כחודש מיום פנייתי, הדירקטוריון לא דן באי הסדרים ובעריכת ביקורת חיצונית".

 

ברשות החברות רואים מקרים אלה כחלק מתרבות ארגונית לא תקינה שמקורה בוועד העובדים. מנגד, הנהלת תע"א סבורה כי מדובר במקרים נקודתיים בלבד, שאינם מייצגים את כלל עובדי החברה.

 

מתע"א נמסר: "פניות רשות החברות מטופלות בכובד ראש. עם זאת, הצורה שבה פועלת הרשות והעומד בראשה מעוררת תמיהה. באחרונה מקבלת תע"א שטף מכתבים מהרשות, המתייחסים למקרים חריגים שאירעו לפני זמן רב, והובאו לידיעת הרשות בזמן אמת. מכתב אחד המסכם מכלול נושאים הידועים לרשות, יהווה בסיס לדיאלוג פרודוקטיבי".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x