$
בארץ

בנק ישראל ירכוש 3.1 מיליארד דולר ב-2015 לקיזוז השפעת הגז הטבעי

מדובר בסכום נמוך מ-3.5 מיליארד הדולרים שאמור הבנק לרכוש השנה במסגרת זו; הפער בין הסכומים נובע מירידה במחירי האנרגיה בעולם והעלייה הצפויה בהפקת הגז בשנה הבאה

אמנון אטד 10:3009.12.14
בנק ישראל הודיע היום (ג') כי במסגרת תוכנית רכישות הדולרים לקיזוז ההשפעה של הפקת הגז הטבעי על מאזן התשלומים הוא ירכוש בשנת 2015 סכום כולל של 3.1 מיליארד דולר. סכום זה נמוך מ-3.5 מיליארד הדולרים שאמור הבנק לרכוש במסגרת זו השנה. הפער בין הסכומים נובע משילוב של שתי התפתחויות סותרות: ירידה במחירי האנרגיה בעולם, והעלייה הצפויה בהפקת הגז בשנה הבאה. במקביל, ימשיך בנק ישראל ברכישות הדולרים המזדמנות שהוא מבצע לדבריו בכל פעם שהוא מזהה "תנודות חריגות בשער החליפין, אשר אינן תואמות את התנאים הכלכליים הבסיסיים או כאשר שוק המט"ח אינו מתפקד כיאות".

 

את התוכנית לרכישות המט"ח כדאי לקזז את השפעת הגז הטבעי על שער החליפין (המחלה ההולנדית") התחיל בנק ישראל להפעיל בחודש מאי 2013. מדובר בתוכנית שיטתית ומוגדרת היטב, שאמורה להימשך עד שנת 2018, שבה צפויה להתחיל לפעול "קרן העושר" שתקים הממשלה להשקעת כספי תגמולי הגז בחו"ל. במסגרת תוכנית זו רכש כבר בנק ישראל בשנה שעברה 2.1 מיליארד דולר, והשנה הוא ירכוש 3.5 מיליארד דולר נוספים.

 

קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל צילום: בלומברג

 

חודש לפני הפעלת תוכנית זו חזר בנק ישראל להתערב במסחר במטבע חוץ, אחרי הפסקה של כמעט שנתיים שבהן הוא אפשר לשער החליפין להתנהל בצורה חופשית. במסגרת שתי התוכניות, רכש בנק ישראל מחודש אפריל בשנה שעברה סכום מצטבר גדול במיוחד של יותר מ- 13 מיליארד דולר.

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x