$
דעות

כולם רוצים חתיכה מאי.די.בי

חבילה עוברת: ההכרעה של קבוצת אי.די.בי בפתח

אורי טל טנא 08:5109.12.14

השבועות הקרובים, שבהם צפויה ליפול החלטה לגבי השליטה בכלל ביטוח, יהיו מכריעים עבור אי.די.בי פתוח. אמנם תיתכן דחייה של כמה חודשים לצורך בחינה נוספת של המצב, אך ההחלטה יכולה להיות גורפת ומיידית: הבעלים של אי.די.בי, מוטי בן־משה ואדוארדו אלשטיין, עשויים לקבל היתר שליטה; מנגד, נאמן החברה כלל ביטוח עשוי לדרוש למכור את המניות בפרק זמן קצר.

 

הסיבה העיקרית למניעת היתר השליטה היא ההון העצמי הנמוך של אי.די.בי פתוח, העומד על 361 מיליון שקל, לאחר המרת האופציות למניות. גם מצוקת הנזילות של אי.די.בי פתוח, אי־העמידה שלה בהתניות הפיננסיות של הבנקים, שהושעו זמנית בלבד, והשווי הנכסי הנקי השלילי שלה — יקשו את מתן ההיתר.

 

בהיעדר ההיתר, עלול להתחיל מחול שדים סביב אי.די.בי פתוח. הסיכוי לעלייה מהותית בשווי הנכסי הנקי של החברה באמצעות פרמיית שליטה על מכירת כלל ביטוח יקטן; המוטיבציה של בעלי השליטה להזרים כסף נוסף לחברה תפחת; ונושיה צפויים לנסות להשתלט עליה. כדי להימנע מתרחיש זה ולהגיע להסדר שיאפשר את פעילות החברה בשנה הבאה, על הצדדים לוותר על חלק מהאינטרסים שלהם.

 

 

מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין מוטי בן משה ואדוארדו אלשטיין צילום: אוראל כהן

 

הפתרון: עסקת חבילה

עסקת חבילה בין כל הצדדים עשויה לצמצם את הסיכון להידרדרות מהירה של אי.די.בי. על העסקה לכלול הסכמה של בעלי השליטה להזרמת 400 מיליון שקל במסגרת הנפקת זכויות מיידית, שתיעשה במחיר מניה נמוך בהרבה מהמחיר הנוכחי. יתר בעלי המניות ייאלצו להזרים בהנפקה זו 240 מיליון שקל. הממונה על הביטוח, דורית סלינגר, תסכים לדחות את ההחלטה לגבי השליטה בכלל ביטוח בשנה, שבמהלכה יתבהר מצבה העתידי של אי.די.בי פתוח. בתמורה יתחייבו בעלי השליטה להגבלת הדיבידנדים מכלל ביטוח לחלק קטן מהרווח שתציג. הבנקים ומחזיקי האג"ח יתחייבו שלא לפעול נגד אי.די.בי פתוח במהלך 2015, ולדחות את יישום ההתניות הפיננסיות ל־2016. מחזיקי האג"ח של דסק"ש, מצדם, יתחייבו שלא לפעול נגד החברה תמורת הבטחה שלא יחולק דיבידנד השנה.

 

עסקת חבילה שכזו תיצור חברה בעלת הון עצמי של מיליארד שקל, שווי נכסי נקי חיובי, וכשמרבית צורכי הנזילות של 2015 תושג עוד לפני תחילת השנה — יושג שקט תעשייתי בכל הגזרות. במצב זה בעלי השליטה מוותרים בעצם ההזרמה המיידית של הכסף, מחזיקי המיעוט — על ירידה חדה בערך של הצעת הרכש העתידי הצפויה למניות, הממונה על הביטוח תאפשר את התרחיש באמצעות מתן הארכה, הבנקים ומחזיקי האג"ח יוותרו על האפשרות להשתלט על החברה אם מצבה יחמיר. עדיין, מצב כל הצדדים ישתפר ביחס למצב כעת: השליטה תישמר בידי בעלי השליטה הנוכחיים, יישמר ערך למניות המיעוט ויהיה ערך להצעות הרכש העתידיות, שהסיכוי לביצוען יגדל. הזרמת הכסף תשפר את מצבם של מחזיקי האג"ח והבנקים.

 

מבחן ניהולי ראשון

ניתן להרחיב את עסקת החבילה, בהמרת ההתחייבות של בעלי השליטה לביצוע הצעות רכש בהזרמה ישירה של הון לתוך אי.די.בי פתוח, תוך מתן פיצוי נוסף למחזיקי המיעוט על הוויתור על הצעות הרכש. פיצוי אפשרי יהיה הנפקה של 60 מיליון מניות אי.די.בי פתוח שיועברו למחזיקי המיעוט — תמורה זהה למה שיקבלו אם בעלי השליטה יימנעו מרצונם מביצוע הצעות הרכש. הרחבה נוספת זו תגדיל מהותית את ההון העצמי של אי.די.בי פתוח, ואת יכולתה לעמוד באתגרים שעומדים בפניה.

 

בנקודת הזמן הנוכחית וכדי להימנע ממדרון חלקלק ומסוכן, אי.די.בי חייבת להניע מהלך. לאלת המזל חלק ניכר בכך שהגיעה למצב זה. כישלון ההנפקה של אדמה שבידי דסק"ש (40%) נובע בעיקר מתנאי השוק הנוכחיים ומעסקאות בעלי עניין שמקדמים השותפים הסינים של אי.די.בי. החולשה של סלקום נובעת מהתמורות בתחום התקשורת. ההפסדים של שופרסל נובעים מאי־הערכות בזמן לשינויים בענף רשתות המזון. נראה שבעלי השליטה הנוכחיים לא יכלו למנוע את אותן נפילות, אך כעת הם עומדים בפני המבחן הניהולי הראשון שלהם — צליחת המשבר. ועכשיו זה עדיין בידיים שלהם.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x