שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

פלוג: "מאז 2007 מחירי הדיור עלו ב-95% וזה מרכיב מרכזי ביוקר המחיה"

נגידת בנק ישראל: "לאחרונה ראינו יוזמות הולכות וגדלות להגדלת פיקוח המחירים. זה לא הפתרון וזו לא דרך המלך". סל המוצרים עלה מאז 2003 ב-23%. פלוג: "המספרים הם בתוך יעד היציבות של בנק ישראל"

תומר ורון 13:1007.12.14
"אם בוחנים את רמת המחירים בישראל אנחנו רואים שהמחירים בישראל גבוהים ב-12% ממה שמתחייב מתוך הקשר בין רמת המחירים לבין התוצר לנפש", כך אמרה נגידת בנק ישראל בועידת גלובס בתל אביב.

"לאחרונה ראינו יוזמות הולכות וגדלות להגדלת פיקוח המחירים. זה לא הפתרון וזו לא דרך המלך. פיקוח מחירים במקרים לא מתאימים הוא מתכון לבירוקרטיה מיותרת וליצירת דרכים יצירתיות לעקוף את הפיקוח".

 

קרנית פלוג קרנית פלוג צילום: נמרוד גליקמן

 

"מחאה ציבורית הוא כלי חשוב ונדרש כדי להוביל לתהליך של שינוי אבל השיח חייב להיות עמוק ואמיתי. הדברים נכונים ביתר שאת על רקע הבחירות שיתאפיינו בשיח פוליטי שעשוי להיות מוקצן ולפעמים אף שטחי. מפתה ככל שיהיה המילקי לא יכול לספר את הסיפור השלם".

 

מנתונים שהציגה פלוג, מאז 2003 מחיר סל המוצרים הבסיסי עלה ב-23% או ב-1.8% בשנה. "המספרים הם בתוך יעד היציבות של בנק ישראל".

 

"זה לא כל הסיפור כי יש תחושה בציבור שהמחירים רק ממשיכים לעלות. אם מחלקים את הסל לפי סוגי הצריכה עולה כי מחירי המזון עלו ב-40% באותה תקופה, רכיב הדיור שמשקף את שירותי הדירה (שכר הדירה ת"ו) עלה ב-40%. יש גם סעיפים שירדו - הלבשה והנעלה ירדו על פני התקופה ב-26%, סעיף התקשורת שזכה לתשומת לב רבה ירד מאז הרפורמה ב-2010 ב-9%. בעשור שלפני 2007 מחירי הדירות ירדו באופן מתמשך אך מאז 2007 המחירים עלו ב-95% וזה מרכיב מרכזי ביוקר המחיה".

 

עוד עולה מנתונים שהציגה פלוג כי מאז 2003 עלתה ההכנסה של משק בית ב-0.7% בשנה. פלוג ציינה כי ההכנסה נטו של משק בית עלתה בקצב גבוה יותר מאחר ונרשם גידול במספר המפרנסים - כלומר במספר המשתתפים בשוק העבודה.

 

פלוג התייחסה גם לנושא הפריון ואמרה הפריון בישראל עדיין נמוך. "אם רוצים להעלות את השכר במשק הישראלי - המפתח לכך הוא עליה מתמשכת בפיריון".

 

"אין פתרון כסף ואין ארוחות חינם", סיכמה פלוג. "הפתרון הוא ארוך כואב ודורש התמודדות עם קבוצות אינטרסים. דרך המלך להביא לעלייה ברמת המחירים היא לטפל בפריון הנמוך וזאת על ידי קידום רפורמות שיפתחו את התחרות במדינה, על ידי השקעה בהון אנושי וכמו כן השקעה ברמת החדשנות". פלוג הוסיפה כי צריך להתמודד גם עם שוק עבודה ושיעור העוני בישראל. "הגידול בהשתתפות בשוק העבודה הוא דבר טוב אבל רבים מאלו שנכסו לשוק העבודה מגלים שם רמות שכר שלא מספיקות".

 

באשר לבחירות אמרה פלוג "אין ספק שזה מגביר את אי הודאות במשק אך הכלכלה הישראלית כבר התמודדה עם מנגנון של תקציב אוטומטי. המשק יודע להתאושש מדברים כאלה".

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x