$
בארץ

האסון האקולוגי בדרום: הדליפה - מצינור חדש שסבל מכשל באחד הריתוכים

הצינור החדש הונח כדי להחליף צינור שעובר לאורך הערבה ובתוואי בו אמור להיפתח שדה התעופה הבינלאומי החדש

ליאור גוטמן 22:5404.12.14

שיקום הנזק שנגרם מדליפת הנפט הגולמי מצינור קצא"א בשמורת עברונה שבדרום הארץ ייארך כמה חודשים, כך על פי הערכות של אנשי המשרד להגנת הסביבה.

 

בדיקות ראשוניות מעלות שהצינור ממנו זלג הדלק סבל מכשל באחד הריתוכים. למרבה הפליאה מדובר בצינור חדש יחסית, כזה שלא אמור לסבול מבעיות נזילות או בלאי יוצא דופן. הצינור החדש הונח כדי להחליף צינור ישן שעובר לאורך הערבה ובתוואי בו אמור להיפתח שדה התעופה הבינלאומי החדש על שם אילן רמון.

 

 

 צילום: רן ליאור

 

בשלב זה לא ברור כמה דלק זרם לשמורה, כאשר המספרים נעים בין 3-1.5 מיליון ליטרים. מדובר בנפט גולמי שזרם לאורך קרקע חרסית, ולכן רובו לא חלחל לאדמה אלא נעצר ב"אגמי נפט" שניקוו במקום. בשעה זו קצא"א שואבת דלק גולמי בחזרה, פעולה שתקל על מלאכת השיקום ותאפשר בשלב יותר מאוחר את פינוי הקרקע המזוהמת. מי שמנטר אחר העבודות הוא מנכ"ל קצא"א אייל כהן, שחזר מאירופה בטיסה ישירה כדי לפקח על העבודות במקום.

 

במשרד להגנת הסביבה אומרים שבמזל הדלק שזרם לשמורת הטבע לא זלג לירדן ולכן עיקר הפגיעה היא בחי ובצומח שבשמורה. במשרד מגדירים את הדליפה כאחד מאסונות הטבע הבולטים שנרשמו בישראל בשנים האחרונות. לפני כשלוש שנים נרשם אירוע דומה למרות שאז דובר על דלק סילוני שחלחל לקרקע כמעט במלואו. 

 

דורית בנט, מנכ"ל מינהלת אילת-אילות, אמרה ש"בעיצומן של ההכנות לכנס האנרגיה המתחדשת הבינלאומי, שיחל ביום ראשון באילת, התעוררנו הבוקר לתמונות הקשות ולריח העז. לאירוע כזה אין מחיר ואף אחד לא יכול לדבר על כדאיות כלכלית. מדובר פה באסון אקולוגי חמור, בגללו מוקפת עיר תיירות בריח חריף של בתי זיקוק, וכל הפעילויות התיירותיות והספורטיביות שתוכננו בה, התבטלו. את ההפסד הסביבתי, הכלכלי והבריאותי אף אחד לא מחשב כאשר מקבלים החלטה שלא לקדם אנרגיות נקיות בעולם כולו ובארץ בפרט"

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x