שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

בנק לאומי מתכונן למכירת נכסים בהיקף של 10 אלף מ"ר

הבנק, שמחזיק הכי הרבה נכסים במערכת הבנקאית שמוערכים ב־3.5 מיליארד שקל, החל בימים אלה להעמיד למכירה שטחים בבעלותו, בין השאר בדימונה, חיפה, רמת גן ואשדוד, זאת לצד שטח יוקרתי בהיקף של 6,380 מ"ר במרכזה של תל אביב

תומר ורון 06:4804.12.14

בנק לאומי, בניהולה של רקפת רוסק־עמינח, מעלה הילוך בתוכנית ההתייעלות שלו, והחל לפעול בימים האחרונים למכירה של רבים מנכסיו ברחבי הארץ, ששטחם הכולל הוא כ־10,000 מ"ר. במקביל, כפי שפורסם ב"כלכליסט", שכר הבנק שש קומות משרדים (10,000 מ"ר) במגדל צ'מפיון מוטורס בבני ברק והוא מתכנן להעביר לשם חלק גדול מפעילותו.

 

בימים האחרונים העמיד הבנק שטחים של יותר מ־10 אלף מ"ר למכירה, ובהם שטח של 6,380 מ"ר במרכז תל אביב, אזור נדל"ני יקר. מלבד תל אביב הבנק מוכר שטחים בחיפה, ברמת גן, באשדוד ובדימונה. אלה מהווים כ־3.5% מהשטחים שבבעלותו ומרביתם באזור המרכז.

 

רקפת רוסק עמינח רקפת רוסק עמינח צילום: רון קדמי

 

נכון לסוף שנת 2013 לאומי הוא הבנק שבבעלותו הכי הרבה נדל"ן – 259 אלף מ"ר של סניפים ומשרדים, שמוערכים בכ־3.5 מיליארד שקל. אסטרטגיית ההתייעלות של הבנק, שמוביל סמנכ"ל הכספים רון פאינרו, ששימש בעבר סמנכ"ל הכספים בחברת הנד"לן אפריקה ישראל, שואפת להפחית בשנים הקרובות עשרות אלפי מ"ר שבבעלותו.

 

מלבד שטחי המכירה הבנק נפטר מנכסים שהוא שוכר - כ־4,000 מ"ר. בין אלה גם השטח שהוא שוכר היום במגדל דיסקונט ברחוב יהודה הלוי בתל אביב, השטח ששוכר במגדל על ברחוב דיזנגוף בתל אביב, שטחים נוספים ברחובות רוטשילד ויגאל אלון בתל אביב ושטח בקניון בת ים. אלה מסתכמים ב־4.7% מהשטחים שלאומי שוכר כיום.

 

בנק לאומי מצוי בשיאו של תהליך התייעלות בו החל לפני שנתיים. את תשעת החודשים הראשונים של השנה הצליח הבנק לסיים בירידה של 5.3% בהוצאותיו התפעוליות, שמשקפת חיסכון של 342 מיליון שקל. כך למשל, סעיף השכר ירד ב־2.5% וסעיף הוצאות אחזקת הבניינים והציוד ירד ב־3.8%.

 

כמו כן, בימים אלו יושבת הנהלת הבנק עם נציגי ועד עובדי בנק לאומי במטרה להגיע להסכמות על הסדר העבודה לשנים הבאות. בבנק טוענים שעל רקע הסביבה הרגולטורית והמשקית אין עוד הצדקה לשלם לעובדים טייס אוטומטי של 5.8%, ואילו הוועד הדגיש בעבר כי לא יסכים לפגיעה בשכר העובדים.

 

הנהלות הבנקים הגדולים לוטשות גם הן את עיניהן אל ההסדר בבנק לאומי, שכן להסדר זה צמודים גם הסכמי השכר בבנק הבינלאומי, בבנק אגוד ובבנק מרכנתיל, ומבחינה היסטורית הסכם העבודה בלאומי נחשב כסמן לרמות השכר במערכת כולה.

 

כך למשל מנכ"לית דיסקונט, לילך אשר טופילסקי תחל בקרוב להתדיין שוב עם ועד עובדי הבנק על הסכם שכר חדש לשנים הבאות, כאשר להסדר בבנק לאומי יהיה משקל רב בנקודת הפתיחה של המשא ומתן שיתנהל.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x