$
בארץ

העלאת שכר המינימום: מתי תראו את הכסף

מה ההשלכות של הקדמת הבחירות של יישום המהלך ואילו אישורים נדרשים כדי שההעלאה תתבצע במגזר הפרטי - כל התשובות בעקבות ההבנות בין ההסתדרות והמעסיקים

מיקי פלד 12:0303.12.14
לאילו הבנות הגיעו ההסתדרות והמעסיקים?

שכר המינימום יעלה ל-5,000 שקל תוך שנתיים, עלייה של 700 שקל לעומת השכר הנוכחי. שכר מינימום של 5,000 שקל לחודש ברוטו למשרה מלאה משמעו 26.8 שקל לשעה, לעומת 23.12 שקל לשעה כיום.

אילו אישורים עוד נדרשים כדי שההעלאה תתבצע במגזר הפרטי?

 

הסיכום אמור להגיע לפתחו של שר הכלכלה, שיידרש לחתום על צו הרחבה שמחיל אותו כל כל המעסיקים הפרטיים במשק. אם שר הכלכלה לא ייאשר, ההסכם לא ייכנס לתוקף.הצו מייתר במובן מסויים את העלאת שכר המינימום בחקיקה, אך חקיקה שכזו מקלה על האכיפה, שכן היא מגדירה את אי תשלום שכר מינימום של 5,000 שקל בחודש כפלילית.

 

מה לגבי המגזר הציבורי?

כיום 109 אלף עובדים במגזר הציבורי מקבלים השלמת הכנסה לשכר מינימום אך בפועל רק בודדים מהם מקבלים באמת שכר מינימום בברוטו. זאת בשל תוספות כאלו ואחרות שמצטברות ומביאות את השכר הממוצע של עובדים אלו למעל ל-8,000 שקל בחודש. כרגע לגביהם אין שום סיכום בין ההסתדרות לאוצר.

 

האם שכר המינימום באמת יעלה? האם שכר המינימום באמת יעלה? צילום: גיל נחושתן

 

מה ההשלכות של הקדמת הבחירות של יישום המהלך?

כרגע לא ברור האם מרגע שהכנסת התפזרה והממשלה עוברת למעמד של ממשלת מעבר מותר לשר הכלכלה לחתום על צו הרחבה שכזה. השאלה נבדקת עתה על ידי היועץ המשפטי של משרד הכלכלה.

 

לגבי עובדי המגזר הציבורי, כרגע נראה שההחלטה תחכה עד להקמת ממשלה חדשה לאחר הבחירות או לאישור משפטי לאוצר להמשיך במשא ומתן עם ההסתדרות, ולו עד להגעה להבנות שיאושרו סופית על ידי שר האוצר שימונה לאחר הבחירות.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x