שימו לב, אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר. קראו עוד הבנתי
בארץ

חברי הכנסת ימשיכו לקבל את שכרם גם בתקופת הפגרה

חודש אחד חלף מחזרת עובדי הכנסת לעבודתם, וכעת הם צפויים לצאת לפגרת בחירות מיוחדת שעשויה להגיע לארבעה חודשים מרגע הפיזור. שכר הח"כים צפוי לעלות בינואר

רוני זינגר 08:1503.12.14

חודש בלבד חלף מאז שבו עובדי הכנסת לעבודה סדירה עם פתיחת מושב החורף, וכבר הם יצאו שוב, הפעם לפגרת בחירות מיוחדת שעשויה לארוך כארבעה חודשים מרגע שפוזרה הכנסת ועד הבחירות. במהלך כל ימי הפגרה ימשיכו עובדי הכנסת, ובראשם כמובן הח"כים עצמם, לקבל משכורת מלאה.

את המושב הקודם סיימה הכנסת רשמית בתחילת אוגוסט, אך בפועל עוד לפני כן היא תפקדה באופן חלקי בלבד לנוכח צוק איתן. מאז ובמשך שלושה חודשים הכנסת לא פעלה עד סוף אוקטובר.

 

במהלך הפגרה התקיים מספר דיונים מצומצם בנושאים בוערים, כמו חוק 0% מע"מ, שבעניינו קיימה ועדת הכספים כמה ישיבות.

 

חוץ מפגרת הקיץ נהנים חברי ועובדי הכנסת מפגרת אביב של כחודש וחצי. וכך, בזמן שכלל ציבור השכירים זוכה בממוצע ל־24 ימי חופשה שנתיים (כולל חגים), חברי ועובדי הכנסת נהנים מחופשה של כארבעה חודשים. השנה כאמור הזכייה תהיה גדולה יותר.

 

פתיחת מושב החורף של הכנסת פתיחת מושב החורף של הכנסת צילום: רויטרס

 

משכורת חברי הכנסת, שהועלתה בינואר האחרון, היא 39,372 אלף שקל, ובינואר 2014 היא הוגדלה ב־1,072 שקל. היא צפויה לעלות גם בחודש ינואר הקרוב, כאשר עוד לא ידוע בכמה.

 

מחקר שנערך בכנסת השבוע מצא כי שכר חבריה גבוה פי 3.7 מהשכר הממוצע במשק למשרה מלאה וגם גבוה מממוצע השכר של חברי הפרלמנט ב־11 מדינות גדולות בעולם.

 

עוד עלה מהמחקר המדובר כי ב־20 השנים האחרונות עלה שכר הח"כים ב־43%, ואילו השכר של רוב השכירים עלה ב־7% בלבד.

 

בכל שנה נהנים חברי הכנסת כמו גם הנשיא, ראש הממשלה, שרים ושופטי העליון מהגדלה אוטומטית בשכרם, מכיוון שהוא מוצמד לשכר הממוצע במשק ולמדד המחירים לצרכן. ועדה ציבורית שמונתה לעניין זה המליצה לפני כמה חודשים לבטל את ההצמדה.

 

תקציב הכנסת לשנה זאת גבוה מ־608 מיליון שקל, כ־128 מיליון שקל מהם משולמים לשכר ולתנאים שמקבלים חברי הכנסת (בכלל זה השכר עצמו, עוזרים, תקציב לשכה, מלונות בירושלים, רכב, לימודי שפות ועוד).

 

כ־ 140 מיליון שקל משולמים לעובדי הכנסת ובתוך זה שכרם, שעות נוספות, החזר הוצאות רכב, השתלמויות, הכשרה ועוד. הם נהנים מתנאי עבודה נוחים, שכללו השנה גם השתלמות של שלושה ימים באילת.

 

הכנסת היא אחד המוסדות היחידים בישראל שחסינים מפני קיצוצים רוחביים, מפני שהיא מנהלת את תקציבה באוטונומיות מוחלטת.

 

כאשר בוצע בספטמבר האחרון קיצוץ רוחבי במשרדי הממשלה, הוא לא כלל את הכנסת, וממשרד האוצר נמסר אז כי למעשה הכנסת מעולם לא נפגעה בקיצוצים שכאלה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x