$
בארץ

לפני הבחירות: ראש הממשלה נתניהו פיטר את השרים לפיד ולבני

נתניהו הורה למזכיר הממשלה להוציא מכתבי פיטורים לשניים. "בשבועות האחרונים, לרבות ביממה האחרונה, תקפו לפיד ולבני בחריפות את הממשלה שבראשותי. לא אסבול יותר אופוזיציה בממשלה"; מיש עתיד נמסר: "נתניהו כשל בניהול מדינת ישראל"; ארבעת שרי יש עתיד התפטרו בעקבות פיטורי לפיד; מקורבי לבני: "אזרחי ישראל צריכים להיות מודאגים מאוד באשר למי שמחליט לקחת מדינה שלמה לבחירות״

רוני זינגר 18:2002.12.14

ראש הממשלה בנימין נתניהו פיטר הערב את שר האוצר יאיר לפיד ואת שרת המשפטים ציפי לבני. נתניהו הורה למזכיר הממשלה אביחי מנדבליט להוציא מכתבי פיטורים לשרים. "בשבועות האחרונים לרבות ביממה האחרונה תקפו השרים לפיד ולבני בחריפות את הממשלה שבראשותי. לא אסבול יותר אופוזיציה בתוך הממשלה, לא אסבול שרים שתוקפים מתוך הממשלה את מדיניות הממשלה והעומד בראשה". 

בעקבות פיטורי לפיד, הודיעו שרי יש עתיד על התפטרותם מהממשלה. ליש עתיד 4 שרים בממשלה - שר החינוך שי פירון, שר המדע והטכנולוגיה יעקב פרי, שרת הבריאות יעל גרמן ושר הרווחה מאיר כהן. יחד עם פיטורי השרים מפוטרים גם סגניהם, לפיכך ביחד עם פיטוריו של לפיד פוטר מתפקידו גם סגנו של שר האוצר, מיקי לוי.

 

מיש עתיד נמסר בתגובה לפיטוריו של לפיד: "ראש הממשלה כשל בניהול מדינת ישראל ובטיפול בצרכים של הציבור הישראלי. האקט המבוהל של פיטורי השרים הוא מעשה של פחדנות ואיבוד עשתונות. צר לנו כי ראש הממשלה בחר לנהוג בחוסר אחריות לאומית ולגרור את מדינת ישראל למערכת בחירות מיותרת שתסב נזק לכלכלה ולחברה הישראלית והכל מתוך שיקולים פוליטיים קטנים, חולשה וכניעה לחרדים, לחברי מרכז ולקבוצות אינטרסים. בשיחה שנערכה בין רה"מ ליו"ר מפלגת 'יש עתיד', אמר לפיד: 'אני מצפה ממך שתנהג באחריות ותפסיק לגרור את צה"ל ולוחמיו למערכת הבחירות ולצורכיך הפוליטיים'".

 

מקורבי לבני מסרו בעקבות פיטוריה כי "לראש ממשלה בישראל לא היה לא את האומץ ולא את ההגינות לפטר את לבני בפגישתם פנים אל בפנים שהתקיימה בצהריים בארבע עיניים, אלא בטלפון שעה וחצי לאחר מכן. אזרחי ישראל צריכים להיות היום מודאגים מאוד באשר למי שמחליט לקחת מדינה שלמה לבחירות", לשון מקורבי שרת המשפטים המפוטרת.

 

ציפי לבני, בנימין נתניהו ויאיר לפיד ציפי לבני, בנימין נתניהו ויאיר לפיד צילום: בלומברג אביגייל עוזי אלכס קולמויסקי

 

ח"כ שלי יחימוביץ' אמרה הערב: "אינני מבינה כיצד הגיעו לפיד ולבני לנקודה המבישה והמשפילה שבה נבעטו החוצה בידי ראש הממשלה נתניהו, במקום להבין כבר לפני זמן רב שאין יושבים בממשלה שדרכה עומדת בסתירה גמורה להבטחות שהבטיחו לבוחריהם. עם זאת, האחריות להתנהלותה המבישה והמנוכרת כליל לציבור של הממשלה הזו היא אך ורק על כתפיו של נתניהו, אשר הנהיג וניהל את ממשלתו באופן כושל, והניח לגורמים קיצוניים בממשלתו להשתלט עליה ולהכתיב את סדר יומו. לציבור בישראל מגיעה ממשלה שסופרת אותו".

 

לפי שעה מסתמן כי הבחירות יתקיימו במהלך חודש מרץ, עם זאת הצדדים טרם סיכמו ביניהם על תאריך שמתאים לכולם. על פי סקר מינה צמח שפורסם בערוץ 2 עולה כי לו היו מתקיימות היום הבחירות היה הליכוד זוכה ל-22 מנדטים, הבית היהודי מתחזק ועולה ל-17, העבוד -ה 13, יש עתיד מתרסקת ועומדת על 9 מנדטים. ישראל ביתנו זוכה ל-10, המפלגה שעתיד משה כחלון להקים זוכה ל-10, ש"ס - 9 מנדטים, יהדות תורה - 8, מרצ - 7, המפלגות הערביות - 11 והתנועה בניגוד לתחזיות שונות לא נמחקת ועומדת על 4 מנדטים.

 

כחלון: 90% מהציבור מאותגר

 

שר התקשורת לשעבר משה כחלון התייחס הערב לבחירות המתקרבות והודיע כי עד שחוק פיזור הכנסת לא יעבור קריאה שלישית, מבחינתו אין בחירות. כחלון אמר את הדברים באסיפה הכללית של איגוד תעשיות מוצרי בנייה וצריכה של התאחדות התעשיינים.

 

"מהניסיון שלי אני יכול לספר לכם שבספטמבר 2012, הייתי אז שר בממשלה, העברנו בקריאה ראשונה חוק לפיזור הכנסת, וזה היה צריך לרדת למחרת לוועדה לקריאה שנייה ושלישית לפיזור הכנסת. הלכתי לישון – ב-1:30 בלילה מתקשרים אלי ואומרים לי 'שמע, סגרנו עם מופז'. חשבתי שאני חולם. אז עד שאנחנו לא נראה את חוק פיזור הכנסת עובר קריאה שלישית, אני והמסגרת הפוליטית והצוות שלי נתייחס לזה כאילו אין בחירות."

  

על אף שכחלון אינו מתרשם מבחירות, נראה כי קמפיין הבחירות שלו החל. כחלון חזר על התקפותיו כנגד טיפול הממשלה ביוקר המחיה, כנגד כשלי שוק ובעיקר וכנגד מינהל מקרקעי ישראל. "ההורים שלנו ידעו שלנו יהיה יותר טוב, ולנו באמת היה יותר טוב. למרות כל הקושי. במציאות של היום אני לא יודע לומר לכם כמה הורים בטוחים או שקטים לגבי העתיד של הילדים שלהם. לצערי ככל שחולף הזמן אנשים מודאגים יותר ויותר. במקום שהמגמה תשתנה ותהפוך יותר חיובית הסיכוי שלהם הולך ופוחת. האפשרויות שלהם הולכות ופוחתות".

  

"94% מקרקעות המדינה מנוהלת על ידי מנהל מקרקעי ישראל. בסין זה פחות. מה ההיגיון? המינהל לכאורה מנהל כל-כך טוב את הקרקעות שלו, שנתנו לו לשווק גם את הקרקעות של קק"ל ושל הנפקדים. מדינת ישראל היא ספק יחיד של קרקעות, ולצערי היא נכשלה במשימה הזאת. חלק גדול ממשבר הדיור מגיע לשם".

  

כחלון התייחס להישג המשמעותי העיקרי בקריירה הפוליטית שלו – הרפורמה בסלולר. "אם מישהו חושב שהייתה לי תעודת ביטוח איך אני יוצא מהרפורמה – לא הייתה לי. אבל ידעתי שצריך לעשות את זה. ידעתי שיש כשל שוק ואזרחים נעשקים. מנסים להגיד לנו 'מה אפשר לעשות? אי אפשר לשנות? מה שהיה הוא שיהיה.' אני אומר לכם שאפשר לשנות."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x