$
בארץ

בנט נגד לפיד: "אני מתנגד לפיקוח על מחירי מוצרים - זה רק מייקר אותם"

עוד סדק ב"ברית האחים": בתחילת החודש פנה לפיד לוועדת המחירים בבקשה לבחון את האפשרות להטיל פיקוח מחירים על רשימת מוצרים. שר הכלכלה: "רק תחרות תביא להורדת מחירים"

רוני זינגר 11:1001.12.14

"בזמן האחרון ראיתי כל מיני כותרות על הרצון להגביר את הפיקוח על שורה של מוצרים ואני רוצה לומר שאני לא אוהב את הדיבורים האלה. אני נגד הגברת הפיקוח באופן כללי, אף שאני מבין שבמקרים מסוימים צריך את זה, אבל באופן כללי אני מתנגד. בעשור האחרון המוצרים שהמחיר שלהם גדל הכי הרבה - היו אלו שהיו בפיקוח. המפתח האמיתי למלחמה ביוקר המחייה ולהורדת מחירים הוא תחרות״, כך אמר הבוקר שר הכלכלה נפתלי בנט בדיון בוועדת הכספים, שבו הציג את פעולות ותקציב משרדו. 

בעניין זה החריג בנט מקרה כמו מפעל ״נשר״ שהחזיק במונופול בתחום הבטון וסיפר על יצירת התחרות שביצע משרדו בעניין בכך ש״נשר״ הוכרחה למכור חלק מהמפעל למתחרה.

 

התבטאות זאת של השר בנט באה בניגוד מוחלט ליוזמת הפיקוח של השר לפיד. בתחילת החודש פנה שר האוצר, לוועדת המחירים בבקשה לבחון את האפשרות להטיל פיקוח מחירים על רשימת מוצרים: שמן קנולה, לחם מחיטה מלאה, יוגורט, מעדני חלב, חלב סויה, ירקות קפואים ונייר טואלט.

 

במכתב ששלח ליו"ר ועדת המחירים, ציין השר: "אין מנוס מנקיטה בכלים הנוקשים ביותר, ובכלל פיקוח מחירים, כדי להחזיר את המחירים לרמה שהציבור יכול להרשות לעצמו". עוד הוסיף שר האוצר במכתבו: "המטרה שלנו היא להגיע לרמת מחירים נמוכה יותר, אשר תאפשר לאזרחים כוח קניה דומה לזה הקיים במדינות המפותחות".

 

״אף אחד לא מדבר על הפרטה!"

 

בנט הציג היום שורה של שינויים שביצע משרדו בחודשים האחרונות בהם תוספת בשכר לעובדי קבלנות של אבטחה ושמירה, שינוי תקינה למוצרים שונים, ביטול קרטל המתווכים החקלאיים ועוד. בנט הודיע כי בהמשך לשינוי מנגנון התמיכות לבניית מעונות יום, הוקצו 200 מיליון שקלים עבור 300 מעונות יום שיקבלו אישור במהלך השבוע הקרוב לבנייה ברחבי הארץ.

 

בנט בישר "חגיגית" כי ״עליות המחירים של העשור האחרון נבלמו והחלו לרדת״, והקריא רשימה ארוכה של מוצרים שמחיריהם ירדו, על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. "המפתח לכל זה הוא הגברת התחרות, אבל אין פה פתרונות קסם, אני מאמין בעבודה קשה".

 

שר הכלכלה נפתלי בנט ושר האוצר יאיר לפיד שר הכלכלה נפתלי בנט ושר האוצר יאיר לפיד צילום: אלכס קולומויסקי

 

בין חברי הכנסת לבנט התפתח ויכוח בנוגע לשביתה בלשכת התעסוקה. חברי הכנסת מיקי רוזנטל ומיכל רוזין קראו לעברו כי הוא תומך בהפרטת לשכת התעסוקה וכי תוכניתו מצמצמת לשכות תעסוקה דווקא בפריפריה היכן שזקוקים לה: ״אף אחד לא מדבר על הפרטה!״, קרא בנט בחזרה, ״אני מדבר על מהלך של ייעול. אתם כרגיל מתנגדים לכל שינוי ומשמיעים כניעה לסיסמאות של ועדי עובדים. אני מדבר על מהלך שמשקיע פחות כסף בבלוקים, בבניינים ובארנונה של המשרדים, ומשקיע פחות בהרבה מנהלים, למה כולם צריכים לנהל? צריך גם לדעת לתת שירות למובטל. אני רוצה להפוך את המקום הזה מלשכה להחתמה ללשכה של תעסוקה. אנחנו לא מפטרים אף אדם. אבל יש פה מצב של ועד חזק שהזיזו לו את הגבינה, הם לא חושבים על המובטל אלא רק על טובתם שלהם, ואני חוטף על זה אבל אני גאה שאני רוצה לשפר״.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x