$
רכב

מעל הכביש: טרנד הג’יפונים שועט קדימה

קשה להחמיץ את הפופולריות של הג’יפונים: הכביש מתמלא בכלי הרכב המנופחים שאמנם מתקשים לנסוע במדבר יהודה אך מבטיחים הרבה נוחות ורושם. עם פתיחת שנת הרכב, כלכליסט ממפה את כוכבי בתי הקפה של 2015

תומר הדר 09:2001.12.14

בשנים האחרונות גילו יצרני הרכב נישה חדשה: רכבי כביש־שטח רכים. בחלק מן המקרים ההגדרה כוללת אפילו כלי רכב שאינם מצוידים במערכת הנעה כפולה ולכן אינם מסוגלים לנסוע בשטח קשה. המתכון פשוט: את השלדה שואלים מדגם קיים של היצרנית, גם המנועים ותיבות ההילוכים נשלפים מן המוכן, וכל שצריך הוא לעצב מחדש, לשנות את גובה הרכב, להוסיף בליטות ותפיחות המרמזות על יכולת שטח שלרוב אינה קיימת ולחכות לזרם הרוכשים.

 

1. ג'יפ רנגייד

 

חברת ג'יפ האמריקאית הפכה עם השנים למותג המזוהה עם שטח באופן כה נחרץ, עד שאפילו רכבי שטח של יצרניות אחרות זוכים לכינוי הכוללני ג'יפ. ואולם, דווקא בקטגוריית רכבי כביש־שטח קטנים לא היתה לג'יפ כל דריסת רגל, לפחות עד שפיאט רכשה בתחילת השנה את קרייזלר, המחזיקה בה.

 

פיאט פיתחה את הפלטפורמה המשמשת גם את 500X, גרסת השטח של פיאט 500, וגם את רנגייד, הג'יפון של ג'יפ. הרנגייד מעוצב באופן שמזכיר בפרטים רבים את רכבי השטח הגדולים של החברה - יש בו גריל בעל שבעה חרכים וצמד פנסי חזית עגולים. בשלב הראשון תגיע לישראל גרסה שתצויד במנוע טורבו 1.4 ליטר, שישודך לתיבת הילוכים אוטומטית בעלת תשע מהירויות, מאפיין נדיר בקטגוריה. רנגייד אינו מיועד רק לנסיעה ברחובות עירוניים. זה רכב שבו מערכת 4X4 ובחלק מהגרסאות גם מערכת בקרת יציבות מיוחדת לנסיעה בשטח ובהילוכי כוח.

 

ג'יפ רנגייד. יגיע באפריל ג'יפ רנגייד. יגיע באפריל

 

2. סוזוקי ויטארה

 

סוזוקי ויטארה הראשונה זכתה למעמד כמעט מיתולוגי בקרב חובבי רכבי שטח, ולא בכדי. היה בה כל הנדרש לנסיעה בשטח קשה אמיתי: שלדת סולם חסונה והילוכי כוח. לאחר מכן הלכה ויטארה והתרככה, וגם השם הפך בוגר יותר, גראנד ויטארה. את הסרן החי החליפו מתלים של מכונית נוסעים וגם שלדת הסולם נעלמה, אך לפחות הילוכי הכוח נשארו.

 

בדור החדש מחיה סוזוקי את השם המקורי, אך לא חוזרת ליכולות בשטח: בדומה לגראנד ויטארה גם הוויטארה החדשה מבוססת על שלדה אחודה כמו של מכונית נוסעים ועל מתלים נפרדים. עם זאת, כנהוג בסוזוקי, היא מצוידת במערכת 4X4 שתעניק יכולת שטח מסוימת. המנוע שימש גם את סוזוקי SX4, בנפח של 1.6 ליטר עם 118 כוחות סוס.

 

סוזוקי ויטארה . יגיע באוקטובר סוזוקי ויטארה . יגיע באוקטובר

 

3. סיטרואן קקטוס

 

שלא במפתיע הציגה סיטרואן, שנחשבה מאז ומתמיד לחברה חדשנית, רכב כביש־שטח רך עוד בשלהי שנות השישים. שמו היה סיטרואן מהארי, והמכלולים הושאלו ישירות מסיטרואן דיאן המשפחתית. אלא שלאחר מכן זנחה סיטרואן כמעט לחלוטין את ייצור הג'יפונים - עד 2014, כשהציגה את סיטרואן קקטוס, רכב כביש־שטח קטן המבוסס על מכלוליה של הסיטרואן C3. גם הפעם אנשי סיטרואן ניסו ללכת בכיוון ההרפתקני: את צדי הקקטוס מכסות יריעות חומר קשיח שמוטבעות בהן בועות אוויר במטרה לשמור על הרכב. היצע המנועים בעולם כולל מנוע בנזין בנפח 1.2 ליטר ומנוע טורבו דיזל בנפח 1.6 ליטר.

 

סיטרואן קקטוס . יגיע בין ינואר למרץ סיטרואן קקטוס . יגיע בין ינואר למרץ

 

4. ניסאן אקס־טרייל

 

ניסאן אקס־טרייל חריג בחבורה. ראשית, הוא נחשב לרכב כביש־שטח גדול: למעשה הוא ממוצב מעל הקשקאי בהיצע הדגמים של ניסאן. נוסף על כך, אקס־טרייל חריג ביכולותיו מכיוון שמדובר ברכב כביש־שטח שבאמת מסוגל לנסוע בשטח. אמנם מערכת הילוכי כוח אין לו וגם לא שלדה אחודה, אך הדור הקודם של האקס־טרייל צויד במערכת 4X4 בעלת יכולת מפתיעה.

 

עם זאת, אנשי ניסאן שהושפעו לא מעט מהצלחתו של האח הקטן קשקאי הבינו שכדי שהאקס־טרייל יצליח יש להפוך אותו ליותר אופנתי ופחות קשוח. התוצאה: האקס־טרייל החדש דומה לקשקאי ומצויד בשפע של מערכות בטיחות שונות, כולל מנגנון המתריע מפני עקיפה מסוכנת.

 

ניסאן אקס־טרייל. יגיע בין אפריל ליוני ניסאן אקס־טרייל. יגיע בין אפריל ליוני

 

5. מאזדה CX3

 

עבור היצרנית היפנית כמו גם עבור היבואנית דלק מוטורס נחשבת מאזדה CX3 לאחד הדגמים החשובים ביותר. בשונה מיצרני רכב רבים, שמיהרו להציג דגמי כביש־שטח קטנים זמן קצר לאחר השקתו של ניסאן ג'וק, במאזדה התמהמהו כיאה לחברה שנתפסת כשמרנית ואינה ממהרת לעקוב אחר טרנדים כמו טויוטה, הונדה או רנו. זמן ממושך נדרש למאזדה כדי להציג את הדגם החדש.

 

CX3 מיוצר על בסיס פלטפורמה קיימת של מאזדה ויצויד במנועי 2 ליטר, נפח מנוע חריג עבור רכב המיועד להתחרות בניסאן ג'וק ודומיו, שמצוידים במנועי 1.6 ליטר ומנועי טורבו קטנים, או במנועי דיזל בנפח 1.5 ליטר, שיהיו נפוצים יותר באירופה.

 

מאזדה CX3. יגיע במהלך השנה מאזדה CX3. יגיע במהלך השנה

 

6. פיאט 500X

 

פיאט 500 מעולם לא היתה מיועדת לרדת לשטח, אבל כאשר אופנת רכבי הכביש־שטח הקטנים החלה לתת אותותיה בשוק הרכב העולמי, אנשי החברה ידעו היטב כיצד לנצל את הטרנד. לפיאט 500X אין יותר מדי מאפיינים מכניים משותפים לפיאט 500 הרגילה: הפלטפורמה שונה לחלוטין וקרובה יותר לפיאט בראבו ולג'יפ רנגייד מאשר ל־500, שמבוססת על מכלולי הפנדה. מערך המנועים המשמש את 500X, הכולל בין היתר מנועי טורבו 1.4 ו־1.6 ליטר, מוכר יותר מפיאט בראבו.

 

עם זאת, העיצוב החיצוני בהחלט ממחיש שמדובר בבת גאה למשפחת פיאט 500, רק מעט גדולה מן הדגם הבסיסי. היצע הגרסאות המשווק באירופה כולל גם גרסת הנעה קדמית וגרסה בעלת מערכת הנעה כפולה.

 

פיאט 500X. יגיע באפריל פיאט 500X. יגיע באפריל

 

7. הונדה V־HR

 

הונדה היפנית פעילה זה שנים בפלח השוק של רכבי הכביש־שטח הרכים. למעשה כבר ב־1998 הציגה החברה את הדור הראשון של HR-V, שמבוסס על הפלטפורמה של הונדה לוגו, שהיתה מכונית מיני עירונית. היצע המנועים היה מוכר היטב מן הסיוויק, וחלק מן הגרסאות הוצעו כשהן מצוידות במערכת הנעה קדמית בלבד.

 

כעת, עם התחזקות מגמת הרכישה של רכבי כביש־שטח, מציגה הונדה HR-V חדש. בדומה לקודמו הדור החדש מבוסס על פלטפורמה של הונדה ג'אז ועושה שימוש ברכיבים המוכרים בין היתר מן הסיוויק, שיכללו מנוע 1.5 ליטר ותיבת הילוכים אוטומטית רציפה.

 

הונדה  V־HR. יגיע בין יולי לספטמבר הונדה V־HR. יגיע בין יולי לספטמבר

 

8. לקסוס NX

 

לקסוס NX הוא רכב הכביש־שטח הרך והקטן הראשון שלקסוס מייצרת. בשונה מ־RX, אחיו הגדול, NX מיועד להתחרות ראש בראש מול אאודי Q5 וב.מ.וו X3. הוא חולק רכיבים עם טויוטה ראב 4, אולם הנשק הסודי של לקסוס במלחמה הוא שפע של טכנולוגיה: NX מצויד במנוע בנזין בנפח 2.5 ליטר ובמערכת עזר חשמלית. כנהוג בלקסוס, ל־NX גם ערימות מגוחכות של אביזרי פאר - החל במערכת ההופכת אותו לעמדת שידור אינטרנט ניידת וכלה באפשרות לרכוש מערכת שמע המתאימה את עוצמת הצליל ברמקולים השונים להעדפותיו האישיות של הנהג.

 

לקסוס NX. יגיע בינואר לקסוס NX. יגיע בינואר

 

tomer.hadar@calcalist.co.il

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x