$
בארץ

זעם על לפיד: "מקצץ בשלטון המרכזי ומטיל את הנטל על השלטון המקומי"

חברת מועצת העיר כפר סבא התפרצה על שר האוצר, שמנה את הישגי מפלגתו בכינוס של חברי מועצות מקומיות, ובהם - הוספת 61 נקודות שיטור עירוניות: "מאיפה נממן שיטור עירוני? מהעלאת הארנונה. זה נקרא לא להעלות מסים?"

דוד רפאלי 11:1128.11.14

"אתה מקצץ בתקציב של השלטון המרכזי ומטיל את הנטל על השלטון המקומי - מאיפה נממן את השיטור העירוני? מהעלאת הארנונה. זה נקרא לא להעלות מסים?" כך התפרצה היום (ו') חברת מועצת כפר סבא, רויטל כהן על שר האוצר יאיר לפיד, שהגיע לכינוס של חברי מועצת מקומיות בישראל. כהן אמרה את הדברים לאחר שלפיד החל למנות את הישגי מפלגתו, ובהם - הוספת 61 נקודות שיטור עירוניות חדשות.

 

לפיד הגיע לכינוס היום על מנת להביע תמיכה בהצעת החוק של חברת המפלגה שלו יפעת קריב (יש עתיד), לתת יותר סמכויות לחברי המועצות המקומיות - לעגן את זכויותיהם וחובותיהם בחוק. העלות התקציבית של החוק נאמדת בין 30 ל-50 מיליון שקל. הכנס נערך ביוזמת ח"כ יפעת קריב, קרן ברל כצנלסון והמכון לשלטון מקומי באוניברסיטת תל אביב.

 

"האולם הזה מלא בגברים ונשים שאכפת להם. שבחרו לעשות. שקמים בבוקר והולכים לעבודה ואז במקום להתפנות לילדים ולסידורים הם ממשיכים לעבוד, בשביל הרשות, ובשביל הציבור, ללא שכר וללא תמורה כדי לשפר את השירות לאזרח, ולשמור על האינטרס הציבורי רק כי מספיק אכפת לכם וחשוב להם, להפוך את המקום שבו הם גרים לטוב יותר וצודק יותר", אמר לפיד.

 

יפעת קריב יפעת קריב צילום: אוראל כהן

 

שר האוצר אמר עוד: "התפקיד שלנו הוא לייצר את כל הכלים האלה. לייצר את הכלים שישפרו את החיים של העיר שלכם. התפקיד שלכם הוא לוודא שכל הדברים האלה מתממשים. אם תצליחו לוודא שכל הדברים קורים - אנחנו נתן את הכלים, העולם של כולנו יהיה טוב יותר ובעיני אין תמורה גדולה יותר".

 

שאלו אותי - "אתם לא דמוקרטיה?"

 

הצעת החוק מציעה לתת לחברי המועצות סמכויות לקבלת מידע שחסרות להם כיום, ולאפשר בקרה אפקטיבית יותר על ראשי הרשויות. כמו כן הצעת החוק מבקשת לתת החזרי הוצאות וגמול על השתתפות בישיבות לחברי המועצות - מתקציב המועצות עצמן.

 

"בארה"ב זה ברור שזה עבודה לכל דבר", אמרה ח"כ יפעת קריב. "הייתי שם בהשתלמות, וכשניסיתי להסביר שבישראל זה עובד קצת אחרת, בהתנדבות, שאלו אותי - אתם לא דמוקרטיה?. אז נפלה לי התובנה שחייבים לעשות פה מהפכה. בתור חברת מועצה תמיד לי היה קשה. הייתי אופוזיציה - לא נתנו לראות מסמכים או להשתתף בדיונים. כמה עוד הולי-לנד יש במדינת ישראל? הרי כמעט כל אחד יכול לחשוב על בניין כזה או אחר שנבנה בצורה מוזרה ולא ברורה בעיר שלו. לחברי מועצת העיר, שומרי הסף, אין דרך לפעול - הם אפילו לא יודעים מתי הדיונים מתקיימים. אני זוכרת שתקפו אותי פעם שלא הגעתי לישיבות, למרות שבכלל לא הוזמנתי אליהם. לא קיבלנו שום דיווח על שום דבר".

 

קריב הציגה את עיקרי הצעות החוק המתקנות את חוק הרשויות המקומיות ואת פקודת העיריות. "יש לנו חלון הזדמנויות נדיר, בואו ביחד מפה נצא בקול שיוצא בצליל אחד וגוון אחד, על מפלגתי ועל סיעתי, שיספק לאזרחי מדינת ישראל את השירות הטוב ביותר שהם יכולים לקבל מאיתנו".

 

מנכ"ל משרד הפנים, שוקי עמרני, אמר כי הכיוון של הצעות החוק מקובל על המשרד. "החוק הקיים מטיל אחריות כבדה על חברי המועצות. אבל צריכה להיות קורלציה בין האחריות לבין הסמכות והמשאבים. במקרה של חברי המועצות אנחנו נמצאים בחוסר קורלציה שההשלכות שלה הרסניות".

 

"המדינה מייבשת את השלטון המקומי"

 

"המדינה משיתה היום עלויות שהיא צריכה לסבסד מתקציב המדינה בצורה דיפרנציאלית על העיריות בצורה חסרת אחריות שמשאירה את העיריות עם חשבונות ובלי יכולת לשלם", כך תקף ח"כ אראל מרגלית (העבודה). "שמענו פה אמירות מאוד חיוביות משר האוצר, אך האמת היא שהמדינה מייבשת את השלטון המקומי בכל התחומים. אם המצב לא ישתנה, יהיה פה עימות מאד גדול בין השלטון המרכזי לשלטון המקומי". מרגלית הביע תמיכה בהצעת החוק: "לחברי מועצה כיום יש הרבה פחות כוח ממה שצריך להיות להם מול ראשי הערים. לא ייתכן שראש עיר יוכל להתנהג כמו שריף, ולהתעלם מחברי המועצה שלו במשך שנים".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x