$
בארץ

בשורה לעסקים הקטנים: ישלמו את המע"מ רק בעת קבלת התשלום מהלקוחות

אושר תיקון לחוק מע"מ: עד היום נאלצו לשלם מע"מ ולהוציא חשבונית כבר במועד ביצוע העסקה, לפני קבלת התשלום בפועל, מה שיצר בעיית תזרים מזומנים

דוד רפאלי 13:5327.11.14

בשורה לעסקים הקטנים – תיקון לחוק מע"מ אשר אושר השבוע בכנסת יאפשר לעסקים קטנים לשלם את תשלומי המע"מ שלהם למדינה רק במועד קבלת התמורה מהלקוחות, ולא כפי שנהוג – במועד ביצוע העסקה – מה שמכונה "מע"מ על בסיס מזומן".

הדבר ישפיע בעיקר על עסקים קטנים ועצמאיים אשר עד היום נאלצו לשלם מע"מ ולהוציא חשבונית כבר במועד ביצוע העסקה, למרות שבפועל קיבלו את התשלום (בשיטת שוטף + 30, 60, 90 או 120) – מה שיצר עבורם בעיית תזרים מזומנים לא קלה. כמו כן, תשלום המע"מ באופן מיידי יצר חיכוכים והתדיינויות מול רשות המיסים במקרים של ביטול העסקה, או כישלונה (במקרה של הפיכת החוב לחוב אבוד).

 

יאיר לפיד. חמצן חשוב והכרחי לעסקים הקטנים יאיר לפיד. חמצן חשוב והכרחי לעסקים הקטנים

 

כעת, עסקים שמחזור הפעילות השנתי שלהם אינו עולה על רף מסוים, יוכלו לשלם את המע"מ ולהוציא חשבונית רק בעת קבלת התמורה בפועל. הרף לעסקים יצרניים (כגון נגרים, מסגרים, בתי מאפה, מפעלי ייצור ועוד) עלה מ-1.95 מיליון ל-3.45 מיליון שקל. הרף לכלל העסקים עלה מ-1.95 מיליון ל-2 מיליון שקל, אך ההגבלה על מספר העובדים, שקבעה כי רק עסקים בהם מספר העובדים לא יעלה על 6 ייהנו ממע"מ על בסיס מזומן - בוטלה.

 

בלשכת ארגוני העצמאיים והעסקים בישראל (לה"ב) מעריכים שכתוצאה מהתיקון עוד כ-43,000 עסקים קמעונאים ועוד כ-2,600 יצרנים יוכלו ליהנות ממע"מ על בסיס מזומן.

 

עסקים נותני שירותים (כגון אולמות אירועים, בתי מלון, מוסכים, הובלות שיפוצים ועוד) נהנים כבר עתה מהאפשרות למע"מ על בסיס מזומן עד מחזור של 15 מיליון שקל בשנה.

 

רו"ח אהוד רצאבי-נשיא לה"ב לשכת ארגוני העצמאים והעסקים בישראל: "אני שמח לברך את שר האוצר ואת סגנו ח"כ מיקי לוי על מאבקם העיקש למען מגזר העסקים הקטנים וחש סיפוק רב בעת הזו. התיקון לחוק מע"מ הינו הישג גדול ובשורה אמיתית לבעלי עסקים קטנים אשר יהיו חייבים בתשלום מע"מ ומקדמות מס רק כאשר יקבלו תשלום בפועל. יש בכך הקלה רבה בתזרים המזומן של בעלי העסקים והקלה רבה בצרכי האשראי שלהם."

 

שר האוצר, יאיר לפיד: "העסקים הקטנים בישראל הם התשתית עליה בנוי במשק כולו. הצעת החוק שיזמנו תזרים חמצן חשוב והכרחי של כסף מזומן שיעזור לעסקים הקטנים ותניע את גלגלי המשק קדימה."

בטל שלח
    לכל התגובות
    x