$
בארץ

זקן: לאומי יכול לדרוש מבכיריו להשיב בונוס בשל הקנס מארה"ב

המפקח על הבנקים הבהיר השבוע כי הסדר החוב בין רשויות המס האמריקאיות לבנק לאומי בפרשת העלמות המס אינו מקנה לבכירי הבנק חסינות מנשיאת אחריות אישית ומתשלום קנס. הבדיקה נעשתה בעקבות פנייתו של המשנה ליועמ"ש

תומר ורון 08:1026.11.14

בנק לאומי רשאי לחייב את בכיריו להשיב את הבונוסים שקיבלו על ביצועיהם בעקבות פרשת העלמות המס בארה"ב. כך עולה מתגובת המפקח על הבנקים בבנק ישראל דודו זקן למשנה ליועץ המשפטי לממשלה אבי ליכט.

רשויות המס האמריקאיות פתחו בחקירה נגד בנק לאומי ב-2012 בחשד שסייע ללקוחותיו בארה"ב להתחמק מתשלומי מס כדין בשנים 2002–2010. הבנק הפריש בשלוש השנים האחרונות 1.7 מיליארד שקל בגין הפרשה.

 

אבי ליכט אבי ליכט צילום: אוראל כהן

 

לפני כחודש פנו ח"כ זהבה גלאון וח"כ תמר זנדברג (מרצ) לליכט בדרישה להגביל יכולת בנקים וגופים שנסחרים בשוק ההון להקצות תשלומי כופר לכיסוי עבירות נושאי משרה, ולהורות על הטלת אחריות אישית על החשודים.

 

ליכט פנה לזקן ובתחילת השבוע מסר שנאמר לו בתגובה כי "ההסדרים המתגבשים עם משרד המשפטים האמריקאי ורשות הפיקוח הפיננסית של מדינת ניו יורק מתייחסים לבנק בלבד", אולם "הסדרים אלה אינם מקנים לנושאי המשרה פטור או חסינות כלשהם".

 

בשני האחרון פרסם הבנק את דוחותיו לרבעון השלישי שגילו כי הבנק הפריש עוד 480 מיליון שקל לטובת הפרשה. היקף הפרשותיו מתחילת השנה הגיע לכמיליארד שקל. בדוחות הוסיף הבנק גילוי: "כל עוד לא נחתמו או התגבשו הסדרים עם כלל הרשויות הרלבנטיות, לא ניתן לקבוע את סכום ההוצאה שייגרם ועדיין קיימת האפשרות שהסכום יהיה גבוה מזה שבדוחות".

 

לאומי מנסה לאחרונה להפעיל פוליסה מחברת הביטוח לוידס לכיסוי חלק מהנזק, אלא שמטרתה המקורית של הפוליסה היא לפטור נושאי משרה מאחריות לנזקים שנגרמו עקב טעויות ורשלנות. פרט לפוליסה זו, הוחלט בבנק ב־2001 לשפות את בכיריו ‑ עד 2.7 מיליארד דולר ‑ ולהעניק להם פטור מאחריות לנזק שנגרם בעד 10% מההון העצמי של הבנק. על פי ההסכם, שעומד לקראת גיבוש מול משרד המשפטים האמריקאי, החקירה לא צפויה להסתיים ברכיב פלילי נגד הבנק או בכיריו.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x