$
בארץ

הראל לוקר: "אני רואה את הממשלה כפירמה עסקית שמעניקה שירותים לאזרחים שלה"

התבטאות ראשונה של מנכ"ל משרד ראש הממשלה לאחר התפטרותו בכנס תעשיינים באילת: "השירות הממשלתי חייב שינוי. כדי לתת את השירות שאנחנו רוצים שירות המדינה צריך להשתנות בעזרת הרפורמה, אבל עד שזה יביא פירות אתם צריכים לייצר מקומות עבודה וצמיחה"

דוד רפאלי 11:0620.11.14

"אתמול הודעתי לראש הממשלה שאני מבקש לסיים את תפקידי בתום 3 שנים. אני לא הולך כל כך מהר. אני עדיין מכהן, אני לא לשעבר. אני מנכ"ל משרד ראש הממשלה. באתי מהמגזר העסקי למשרד ראש הממשלה, וראש הממשלה בחר אדם חסר ניסיון לחלוטין בעבודת הממשלה. אבל אדם שבא מהמגזר העסקי ואדם שמכיר את הממשלה מהצד השני, אדם שמכיר את הממשלה מהצד השני כלקוח של הממשלה. אדם שיודע לאמוד את עבודת הממשלה כפי שהיא נראית מבחוץ – גבירותיי, רבותיי, הבחירה של ראש הממשלה בי, והגיבוי שהוא נתן לי במשך 3 שנים רק מראים לכם כמה שראש הממשלה מעריך את המגזר העסקי", כך אמר הראל לוקר, בהתבטאות ראשונה אחרי שהודיע אמש על התפטרותו מהתפקיד, במסגרת כנס תעשיינים שמתקיים באילת.

הראל לוקר מנכ"ל משרד ראש הממשלה הראל לוקר מנכ"ל משרד ראש הממשלה צילום: אוראל כהן

 

לוקר המשיך, "כמה שהוא מעריך אתכם שמחוללים צמיחה ושמייצרים את מקומות העבודה, אתם שהממשלה כל הזמן מנסה לומר לכם מה לעשות ראש הממשלה ואנוכי חושבים שהמצב הטבעי הוא שנותנים לכם לעשות ולפעול כרצונכם – זה המצב הטבעי. לאזרחים ולעסקים מותר לעשות הכול. מי שצריך להסביר למה הוא משית עוד הוראות ועוד רגולציה, והוראות ותקנות על גבי תקנות זו הממשלה ולא להיפך. חובת ההוכחה שצריך רגולציה וצריך להסדיר משהו היא של הממשלה – אנשים קצת מתבלבלים היום. במקרים חריגים ברור שצריך, הממשלה צריכה להתערב כי השוק לא יכול לעשות את הכול, אבל זה החריג. לכן הלכנו על תוכנית של דה-רגולציה יחד אתכם. צביקה אורן וההתאחדות, הובילו יחד עם ראש הממשלה, תוכנית רחבה ודרמטית לדה-רגולציה (RIA).

 

"אני חייב לספר לכם כמי שבא מבחוץ לגמרי, ועבד רק מול הממשלה, על יומי הראשון בתפקיד. לפני 3 שנים הגיע הנהג לקחת אותי מהבית, לא הכרתי אותו – הודיעו לי יגיע לך אחד בשם דובצ'ק ויסיע אותך. כולי נרגש, עם חליפה ועניבה – אני פותח לו את הדלת, 07:00 בבוקר, והוא אומר לי – אדוני המנכ"ל, נעים מאד אני דובצ'ק הנהג שלך. אולי יש לך כבלים, הרכב לא מניע. אמרתי – אלוהים ישמור, לאן הגעתי. זאת הממשלה?! אבל, עם כל הביקורת של כולם, בשירות המדינה מצאתי אנשים מוכשרים מאין כמותם, יעילים, ציונים אמיתיים, מלאי מוטיבציה. אנשים שיכולים למלא כל תפקיד במגזר הפרטי. לי היה ברור כשהגעתי שללא ניהול מתאימים וכלי ניהול אי אפשר להפעיל את האנשים המצוינים האלה.

 

"אני רואה את הממשלה כפירמה עסקית שמעניקה שירותים לאזרחים שלה – הלקוחות שלה. כנגד המס וחובות אחרים שאזרחים נושאים בהם, אני גם עבדתי כמה שנים בארה"ב בוול סטריט, שם למדתי שבמגילת העצמאות האמריקאית נכתב משהו מאד יפה – כל בני האדם נבראו שווים, הבורא העניק להם זכויות מסוימות שאי אפשר לשלול מהם, וביניהם הזכות לחיים, לחירות ולרדיפת האושר. כדי להבטיח זכויות אלה מוקמות בקרב בני האדם ממשלות. כמה פשוט וכמה גאוני, אנחנו לפעמים מתבלבלים. לזה קמות ממשלות – הזכות לאושר, לחיים, לביטחון, לחירות.

 

"כשהגעתי למשרד ראש הממשלה, קודם כל חיפשתי לארגן את המערכת. הקמנו מטה כלכלי חברתי לראש הממשלה. מטה שהמנכ"ל הוא מעין תאום של המועצה לביטחון לאומי של ראש הממשלה. הם עוסקים בביטחון, אנחנו עוסקים בכלכלה וחברה. זה לא פחות חשוב מביטחון.

 

"כח האדם בממשלה – הובלנו רפורמה דרמטית בכוח האדם בשירות המדינה. אתן לכם דוגמה – הציון הממוצע בממשלה זה 9.62 בהערכת עובדים. זה מראה שהסולם לא קשור למציאות. אין שום הלימה בין התגמול הכספי – או הקידום של העובד – להערכת העובד. אם כולם 9.62, אין פה שום תמרוץ ועידוד. לכן ברפורמה בנינו הערכת עובדים יחסית דיפרנציאלית. והתגמול והקידום יהיו בקורלציה ומתאם לביצועים ולתפקוד. הציונים יהיו יחסיים. דבר שני, ערערנו את מושג הקביעות – עד 5 שנים, מבחינתנו לא צריכה להיות קביעות. לא צריך להסביר לכם למה. הגדלנו את האפשרות בגיוס עובדים ובמיוחד. אני פונה לאבי אני מבקש את שיתוף הפעולה שלך לכל עם ישראל, השירות הממשלתי חייב שינוי. כדי לתת את השירות שאנחנו רוצים שירות המדינה צריך להשתנות בדמות הרפורמה, אבל עד שזה יביא פירות אתם צריכים לייצר מקומות עבודה וצמיחה. לפני שנה בדיוק דיברתי כאן, ודיברתי על הבעיות של עודף רגולציה. צביקה הרים את הכפפה, הכנו תוכנית דה-רגולציה דרמטית יחד עם התאחדות התעשיינים ולשכת התיאום, וראש הממשלה העביר את ההחלטה בממשלה לפני כמה שבועות. לפני זה – זה עבר בקבינט אצל שר האוצר. תוכנית דרמטית לרידוד הרגולציה".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x