$
בארץ

פרשנות

משבר פוליטי עם 0% אשמים

במקום לנסות לרדת מהעצים שעליהם טיפסו, ממשיכים שר האוצר ויו"ר הקואליציה להתעסק במי התחיל ראשון. בסביבת לפיד מצביעים על אלקין ואדלשטיין כאחראים לפיצוץ המגעים, אך הם מצביעים על לפיד וגרמן כאחראים בלעדיים. מי צודק? כנראה שכולם

רוני זינגר 22:1518.11.14

הפיגוע שאירע היום (ג') בבוקר בירושלים הוריד לזמן קצר את הטונים של קרבות הקואליציה סביב משבר התקציב. בצל לוויות ההרוגים לא היה נעים להמשיך ולהתקוטט פומבית על סוגיות כמו בתי החולים הפרטיים.

 

אבל מתחת לפני השטח המשיכו היצרים והספקולציות לרחוש. כאילו הדבר לא היה ברור, הודיעו אתמול בשעות הלילה בכירים בליכוד כי "לא נקבל יותר ניסיונות לפוטש והתנהלות צינית שלא מאפשרת לנהל את המדינה בצורה תקינה ובאחריות הנדרשת. יש משבר קואליציוני עמוק ובודקים ברצינות הראויה אם ניתן לפתור אותו".

 

הבדיקה כוללת, כפי שפורסם היום, פגישה שהתקיימה בין ראש הממשלה נתניהו לשר החוץ אביגדור ליברמן, שהגיע גם על תקן מתווך למשבר, אך מתברר כי בין היתר דובר בה גם על האפשרות לנסות ולהקים בכל זאת ממשלה חלופית, גם בלי יש עתיד. לא ברור אם ליברמן מנסה לשחק משחק כפול, אבל כמו שהוא עצמו אמר לפני יומיים: "אנחנו משתדלים להיות בסדר עם כולם ולא לריב עם אף אחד". בניגוד לשמועות במזנון הכנסת, ליברמן הגיע על דעת עצמו לפגישה עם נתניהו ולא בשליחותו של לפיד.

 

סלומינסקי ולפיד סלומינסקי ולפיד צילום: אוהד צויגנברג

 

לפיד בונה על ליברמן

 

כיוון שליברמן "משתדל לא לריב", עסקו היום הצדדים בישראל ביתנו מול יש עתיד בתיקון הדרמה שיצרו אנשי מפלגתו של ליברמן אתמול בוועדת הכספים. ח"כ אלכס מילר פוצץ את דיוני מע"מ 0 כי קיבל "הוראה מלמעלה", ומאז גורמים ביש עתיד פועלים לאשר מול ה"למעלה" בישראל ביתנו את אותן הבנות שהיו בין הצדדים על חוק ההסדרים, ערב הגעתו לכנסת. כל הנושאים שבמחלוקת היו סגורים והתערערו מסיבות שונות שלשום בערב.

 

ביש עתיד עובדים כעת בשיטת השלבים: קודם ללחוץ שוב יד עם ליברמן על חוק ההסדרים, ואז לסמוך עליו שיידע לסדר עבורם את העניינים בנוגע למע"מ 0. על פי תוכנית זו, יהיה זה ליברמן שישחרר את החוק ויאפשר להעבירו בוועדת הכספים (הוא יכול, ברגע שאנשיו מצביעים בעד – בכך יש רוב להעברת החוק וסיום סאגת מע"מ 0). בהמשך יהיה זה ליברמן, כך מקווים, שיידע להפעיל את מלוא כובד משקלו אצל יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויו"ר הקואליציה זאב אלקין, שלא לומר אצל ראש הממשלה. רק אחר כך, יהיו מוכנים ביש עתיד לחזור ולנהל משא ומתן על חוק ההסדרים, שכן פעם אחרי פעם הודיעו כי לא יכרכו את חוק הדגל של לפיד ביתר חוק ההסדרים.

 

אלא שכלל לא ברור אם התוכנית של לפיד תתאים ל"בלוק היו"רים״ מהקואליציה שעומדים מולו. בקרב יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, יו"ר הקואליציה זאב אלקין ובסביבתם היו נחרצים גם היום: לפיד אשם בפיצוץ המגעים, לפיד אשם במשבר שנוצר, לפיד צריך למצוא את הסולם לרדת מהעץ. גורמים בקואליציה התבטאו אתמול כמעט בייאוש וחזרו ואמרו שאינם רוצים בחירות "אבל הדינמיקה של לפיד תביא אותנו לשם".

 

נראה שבמקום לנסות לבנות סולמות ולרדת מהעצים שעליהם כולם תלויים, גנון הכנסת ממשיך להתעסק ב"מי התחיל קודם|. בסביבת לפיד ועופר שלח מצביעים על אלקין כאחראי לפיצוץ המגעים כמי ש"מונע מאינטרסים פוליטיים זרים". מנגד, אדלשטיין ואלקין מצביעים על לפיד וגרמן כאחראים הבלעדיים למשבר.

 

אביגדור ליברמן אביגדור ליברמן צילום: אוראל כהן

 

שניהם כנראה צודקים. עד לפני כשבועיים בכלל לא היה אמור להיות משבר. יו"ר הכנסת שמח אז שלפיד הקשיב לעצתו והגיש חוק הסדרים מצומצם. הוא ושר האוצר ראו עין בעין את מרבית הדברים. עד לפני שבועיים כל המחלוקות שהיו על השולחן, נפתרו. חוק קק"ל? סוכם על הסכם במקום חוק, סעיפי גרמן? לפיד הבין בחיוב שהם צריכים להיות נידונים בוועדת הבריאות, אדלשטיין דרש "דיון מעמיק ברפורמה כה חשובה", ולא במסגרת ועדת הכספים. הפרטת החברות הממשלתיות? גם שם הושגה הבנה. בקיצור, הכל סוכם בין השניים.

 

בשלב הזה, תלוי לאיזה גרסה מקשיבים: בצד של אלקין־אדלשטיין מצביעים על שרת הבריאות יעל גרמן כאחראית למשבר. מרגע ששמעה על ההסכמות שאליהם הגיע לפיד עם אדלשטיין, היא נעמדה על הרגליים האחוריות וטענה כי יקברו לה את החוק. גרמן, כך אומרים בצד היו"רים, היתה זו שהפכה את הקערה על פיה והכתיבה ללפיד את הטמפרמנט.

 

אלקין הפך את הקערה?

 

בצד של לפיד מצביעים על יו"ר הקואליציה אלקין כמי שהפך את הקערה. אלקין נכנס לעניינים בסערה אחרי שסוכמו ההבנות בין אדלשטיין ללפיד. הוא הגיע מגובה ברה"מ, שסמך עליו שבניגוד אליו יידע לנהל מלחמה כמו שצריך עם לפיד ולא ימצמץ ראשון.

 

כך החלה ההתבצרות של הצדדים. מהבנות ולחיצות ידיים, התחיל הפלונטר להסתבך, כל צעד ו"מעודד ההתבצרות" שלו. "לזה צריך להוסיף עובדה נוספת", מציין גורם בקואליציה, "מהר מאוד הפך המשא ומתן לשיח רב קולות, ולא כולם דיברו אותו הדבר״. כך למשל מהצד של לפיד, היה הוא עצמו, אך גם ח"כ עופר שלח, ויועצו של לפיד הלל קוברינסקי, והממונה על התקציבים באוצר אמיר לוי, וסגניתו יעל מבורך. כולם ניהלו עם כולם מגעים ולא תמיד מה שהבין אחד סיכם השני. גם בגזרת היו"רים הקולות דיברו בגוונים שונים: מה שסיכם אדלשטיין לא תאם את מה שרצה אלקין, שתמיד אמר את מה שרצה גם יריב לוין.

 

ברקע ניצב ראש ממשלה אחד, עייף ממאבקים עם לפיד. "הוא יודע שאם זה לא עכשיו, המאבק הבא מעבר לפינה", אמרו בכנסת. הוא נותן לאחרים לנהל את הקרבות, והם ממתינים שנתניהו יהיה איש הסולמות, הגננת, או פשוט המבוגר האחראי שיעשה סדר. ובינתיים, כך נראה, הוא לא מתכוון להירתם למשימה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x