משפט

עורכי דין ורואי חשבון יחויבו לוודא שמקור כספי לקוחותיהם אינו בהלבנת הון

עם זאת הם לא יחויבו בדיווח לרשות לאיסור הלבנת הון כדי לא לפגוע בחיסיון הלקוחות. ראש הרשות: "ללא חובת דיווח לא נעמוד בסטנדרטים בינלאומיים"

תומר גנון 16:0017.11.14

ועדת חוקה, חוק ומשפט של הכנסת אישרה היום (ב') צו לפיו משטר איסור הלבנת הון ומימון טרור יחול על נותני שירות עסקי – עורכי דין ורואי חשבון. תיקון החוק נועד למנוע ניצול לרעה של נותני שירות עסקי, המבצעים פעולות פיננסיות עבור לקוחותיהם, לצורך הלבנת הון או מימון טרור.

 

 

הצו מטיל על עורכי הדין ורואי החשבון חובה לזהות את לקוחותיהם, לבצע הליך "הכרת הלקוח", ולשמור רישומים. עם זאת הוא אינו כולל חובת דיווח לרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור. הוסכם כי במקביל להוראות החוק, יותקנו כללים אתיים לפיהם עורך דין או רואה חשבון לא יבצע פעולה, כאשר הוא מעריך שרמת הסיכון להלבנת הון או מימון טרור של אותה פעולה היא גבוהה.

 

אילוסטרציה אילוסטרציה צילום: shutterstock

 

הצו עבר שינויים רבים בעקבות לחצים של לשכת עורכי הדין ולשכת רואי החשבון על מחלקת ייעוץ וחקיקה (פלילי) והרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור שבמשרד המשפטים. ההצעה הממשלתית כללה במקור חובת דיווח של עו"ד ורו"ח לרשות כנדרש על פי הסטנדרטיים הבינלאומיים, אך בעקבות עמדת הלשכות המקצועיות וחששן מפני פגיעה בחיסיון הוסרה חובת הדיווח.

 

ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, עו"ד פול לנדס, אמר היום כי אכיפת המשטר על עו"ד ורו"ח הכרחי, על מנת שלא יעשה בהם שימוש לצרכי הלבנת הון ומימון טרור. עם זאת, לנדס מציין כי הרגולציה במתכונתה הנוכחית, ללא חובת הדיווח, עדיין אינה עומדת בסטנדרטים הבינלאומיים הנדרשים וכי עלולה להימתח על מדינת ישראל ביקורת בינלאומית בנושא.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x