$
בארץ

נמל חיפה: הדירקטוריון צפוי לנסות ולהדיח את המנכ"ל מנדי זלצמן

ל"כלכליסט" נודע כי יו"ר הנמל ביקש לקדם הליך פרישה מרצון - אך זלצמן סירב; מקורבים לאוצר: "הניהול בחיפה אינו מצטיין במיוחד"

ליאור גוטמן 22:0116.11.14

דירקטוריון נמל חיפה צפוי לקיים לנסות לאשר הדחה של מנכ"ל הנמל בשש השנים האחרונות מנדי זלצמן. הידיעה הראשונה בעניין פורסמה הערב בערוץ 2. זלצמן מונה לתפקידו ביוני 2008 ובאפרי 2010 עבר מול משרדי האוצר והתחבורה על הכנת תשקיף להנפקת 15% מהנמל לידי גוף פרטי, פעולה שלא יצאה לפועל בלחץ הוועדים. 

 

על פי ההערכות, מי שעומד מאחורי המהלך הוא יו"ר הדירקטוריון משה עברי סוקניק, שנכנס לתפקידו לפני כשנה. סוקניק אינו מרוצה לכאורה מתפקודו של זלצמן כמנכ"ל, ובעקבות כך יובא נושא המשך כהונתו לדיון בדירקטוריון כבר בשבוע הבא.

   

ממידע שהגיע לידי "כלכליסט" עולה שבחודש האחרון, סוקניק ניסה לקדם עם זלצמן הליך של פרישה מרצון, שניתן יהיה לסיימו בזמן קצר יחסית. ואולם זלצמן סירב להצעה, ואף ניסה לרתום את משרד התחבורה למנוע את המהלך. לאחר שהגישושים של זלצמן מול משרד התחבורה נכשלו, השלב הבא יהיה ככל הנראה הדחה בפועל.

  

אוניה של צים בנמל חיפה אוניה של צים בנמל חיפה צילום: אריאל ורהפטיג

 

בסביבת האוצר אומרים כי בניגוד לנמל אשדוד, במקרה של נמל חיפה אין ממצאים פלילים לכאורה: "מדובר בהבדל של שמים וארץ מבחינת ההתנהלות של הנמלים, ומה שקרה עם ההנהלה באשדוד לא חזר על עצמו בחיפה. עם זאת, קשה לקרוא לניהול ששרר בנמל חיפה ככזה שהוא מצטיין במיוחד, ולכן היו"ר שם אולי חושב שהגיע הזמן לבצע שינוי"

  

בשנה שעברה הוגשה נגד זלצמן תלונה על ידי הסמנכ"לים בטענה של תפירת מכרז לכאורה לתפקיד מחסנאי. לאחר חקירת המשטרה, התיק נגד זלצמן נסגר, מה שהוביל לתביעת נגד של הנמל - לרבות פיצויים ולשון הרע - נגד המתלונן. בחודש האחרון הגיעו הצדדים לפשרה שהובילה למשיכת התלונות והתנצלות. 

 

זלצמן ידוע כמנכ"ל שניסה לשמר יחסי עבודה תקינים עם יו"ר הוועד הלוחמני של נמל חיפה, מאיר תורג'מן. ואולם בסביבת האוצר אומרים שיחסי העבודה הללו היו אולי אינטימיים מדי.

 

נמל חיפה סבל בשנתיים האחרונות מהעברת פעילות השטעון (שינוע סחורות) של צים מחיפה לפיראוס שביוון, צעד שרק לאחרונה בוטל עם החזרה של צים לפעילות מלאה בצפון הארץ. דו"חות נמל חיפה לסוף 2013 מצביעים על ירידה חדה ברווח הנקי, שהסתכם בסוף 2013 בכ-30.37 מיליון שקל, לעומת כ-76.6 מיליון שקל בסוף 2012.

  

בחברת נמל חיפה סרבו להתייחס לידיעה. זלצמן סירב אף הוא להתייחס ובשיחה עם "כלכליסט" הגדיר את הדיווח כ"מעניין". בסביבתו טוענים שהוא שמע מהתקשורת על הכוונה לאמץ החלטה בדירקטוריון להדיחו. 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x