$
בארץ

עובד לשעבר בלאומי קארד: "הסוחט ידע הכל על הקניות של בכירי המשק"

אהרון שפרכר אמר ל"כלכליסט" כי עבד עם אחד מהחשודים בצוות כרטיס האשראי היוקרתי וורלד סיגניה וייתכן כי חלק מהמידע שאיים לפרסם הוא של בכירים במשק. לאומי קארד: "על העובדים חלה חובת סודיות"

תומר ורון וזוהר שחר לוי 13:4416.11.14
"אחד מהעובדים לשעבר שחשוד בסחיטה היה בצוות הכי יוקרתי של לאומי קארד, זה צוות שנותן שירותים למחזיקי כרטיסי אשראי של האלפיון העליון. היו חברים בו אהוד אולמרט, אילן בן דב ודוד עזריאלי", כך אומר ל"כלכליסט" עובד לשעבר בלאומי קארד, אהרון שפרכר.

שפרכר עבד בלאומי קארד למעלה משלוש שנים ועזב את החברה ב-2011. הוא היה חבר בצוות וורלד סיגניה – כרטיס האשראי היוקרתי ביותר של החברה, שניתן לקבל אותו רק אם הלקוח מחזיק בהון עצמי של למעלה ממיליון דולר.

 

שפרכר סיפר על המידע הרב שאליו הם חשופים. "אנחנו ידענו הכל על האנשים העשירים האלה. מתי הם נוסעים לחו"ל, באיזה מלון הם ישנים, באיזה רכב הם נוסעים ואפילו איפה הם אכלו צהריים", מוסיף שפרכר.

 

חגי הלר, מנכ"ל לאומי קארד חגי הלר, מנכ"ל לאומי קארד צילום: רפי דלויה

 

וורלד סיגניה מוחזק היום בארץ על ידי 1,200-1,300 חברים בלבד. עלות שנתית של הכרטיס הוא 3,800 שקל לשנה והוא מזכה בשירות לקוחות 24 שעות ביממה כל השנה. הוא כולל מעמד פלטינום באל-על ומותנה בסכום עסקאות מינימאלית לשנה (25,000 לחודש). הכרטיס כולל מתנות יוקרתיות בימי הולדת ואירועי יוקרה עם אמנים נודעים.

 

בית משפט השלום בראשון לציון ידון היום (א') בהארכת מעצרו של החשוד המרכזי בפרשת ניסיון הסחיטה בכרטיסי האשראי בלאומי קארד. חוקרי יחידת הסייבר בלהב 433 יבקשו להאריך את מעצרו של החשוד, שנעצר עם הגעתו לארץ מתאילנד. במשטרה טוענים כי הוא זה שביצע את הסחיטה בפועל.

 


המשטרה: החשודים דרשו כופר של 2 מיליון שקל

 

אתמול (שבת) עצרה יחיד הסייבר בלהב 433, לאחר חקירה סמויה, 8 מעורבים בפרשת הסחיטה של חברת כרטיסי האשראי. לפי החשד במשטרה, המעורבים, רובם עובדים לשעבר בלאומי קארד, ניסו לסחוט את הנהלת החברה לאחר שאגרו פרטי לקוחות.

 

במשטרה טוענים כי החשודים דרשו כופר בגובה 2 מיליון שקל מהנהלת הבנק ואיימו כי אם לא יקבלו את הכסף ימכרו את המידע הפיננסי שברשותם לכל המרבה במחיר.

 

אמש (שבת) הוארך מעצרם של מרבית החשודים והיום (א') תבקש המשטרה להאריך את מעצרו של החשוד ה-8, המוגדר על ידה כחשוד מרכזי. במדובר במי ששהה בתאילנד במהלך הסחיטה לכאורה ומעצרו התאפשר בתיאום בין משטרת תאילנד למשטרת ישראל וכן בתיאום המשרד לביטחון פנים. במשטרה טוענים כי חשוד זה הוא מי שהיה זה שביצע את הסחיטה הלכה למעשה והוא זה ששלח את הדואר האלקטרוני להנהלת הבנק. לבקשת המשטרה, ביטלו רשויות ההגירה בתאילנד את אשרת השהייה שלו והוא גורש לישראל. עם הגעתו לארץ הוא נעצר ומחשבו האישי נתפס.

 

לאומי קארד: החמרנו את אישורי העסקאות

 

אמש הותר לפרסום על חשד לניסיון לסחיטה בחברת כרטיסי האשראי לאומי קארד. שישה עובדים (עובד החברה ועוד חמישה עובדים לשעבר) אספו פרטים רגישים על לקוחות ואיימו לפרסם אותם ברבים אם לא ישולמו להם כופר של מיליוני שקלים. השישה ושניים נוספים ששיתפו עימם פעולה נעצרו ובחברה ובמשטרה מדגישים כי לא קיים חשש שהפרטים ייחשפו. ארבעה מהמעורבים בפרשה הם זיו דרין, אסף מור, אלעד אבולעפיה ומוטי שילון. מעצרם של כל החשודים הוארך עד יום חמישי.

 

בחברה אומרים כי הנציגים היו חשופים למספרי כרטיסי האשראי של הלקוחות לצורך זיהוי והענקת שירות וכי מדובר בהליך סטנדרטי. עוד מוסיפים בחברה כי מרגע שהתחילה הפרשה התקבלה החלטה להחמיר את אישור העסקה על ידי החברה כך שבכל עסקה יצטרכו להזין גם שלוש הספרות שעל גב כרטיס האשראי – נתונים שלא היו ברשותם של העובדים.

 

"נציגים יכולים להוציא מספר כרטיס אשראי של לקוח אבל בלי שלוש הספרות הם לא יכולים לעשות הרבה במידע הזה", אמר שפרכר.

 

ראשיתה של הפרשה, במייל שנשלח להנהלת הבנק לפני כשבועיים מהחשוד המרכזי - עובד חברת כרטיסי האשראי לשעבר שפוטר לפני כשנה ושוהה בתאילנד, שטען כי העתיק בעת העסקתו קבצים של חברת האשראי וכאמור הוא דורש כופר כסף תמורת אי פרסום הקבצים או מכירתם באופן שייפגע בחברה.

 

בנק לאומי העביר את המייל לטיפול המשטרה, ויחידת הסייבר בלהב 433 יחד עם יחידת המו"מ באגף המבצעים, החלו בחקירת הפרשה, אשר כללה פעולות חקירה ברשת לצד פעולות מו"מ במטרה לאתר בראש ובראשונה את הקבצים ולנטרל את האיום הנשקף ללקוחות חברת האשראי, לתפוס את החשוד ושותפיו המסווים עצמם ברשת ולאסוף את הראיות הנדרשות נגדם. במקביל, נערכה לאומי קארד לתרחישים שונים, באופן שיבטיח מניעת פגיעה בלקוחות.

 

מלאומי קארד נמסר כי "באופן כללי במערכת הבנקאית, ובכל מערכת אשר מחזיקה ברשותה פרטים אישיים אודות לקוחות, חלק מן העובדים חשופים למידע רגיש. כל עובד בלאומי קארד חב בחובת סודיות, וחתום על הסכמי סודיות פרטניים. עובד שמפר את חובת הסודיות האמורה חשוף לתביעות פליליות".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x