$
בארץ

לפיד ייאלץ לקבור רפורמות רק כדי להעביר את חוק מע"מ 0%

שר האוצר חווה אתמול רגע של נחת, כשחוק הדגל שלו עבר בוועדת הכספים לאחר סאגה מתמשכת של חודשים ארוכים. זה עלה לו בדיל עם ליברמן על הפחתת המיסוי על תיירות מרפא, בפשרה בנושא גביית כסף מקק"ל ובדחיית הפרטת התעשייה האווירית. וזה עוד לפני שהחוק הגיע להצבעה במליאה

רוני זינגר 07:3913.11.14

בשיאם של ימים לא פשוטים ליש עתיד ולעומד בראשה שר האוצר יאיר לפיד, נרשם אתמול רגע של נחת: ועדת הכספים של הכנסת אישרה את חוק 0% מע"מ ובזאת הסתיימה מערכה שהתמשכה ונמתחה כמו גומי חודשים ארוכים. "אני רוצה להודיע שהחוק אושר", הודיע יו"ר הוועדה ניסן סלומינסקי מהבית היהודי ספק בחגיגיות ספק באנחת רווחה, תוך שהוא זוכה לקריאות נגד מצד האופוזיציה. "איזה אושר יש לך, ממש הצלת את המדינה! כמה כסף קיבלת?", קרא לעברו ח"כ משה גפני מיהדות התורה, והבטיח כי החוק לא יעבור. "זה יום קשה לוועדת הכספים, עשית מעשה נורא", צעק ח"כ יצחק כהן מש"ס.

 

חוק 0% מע"מ, חוק הדגל של לפיד, צלח משוכה קשה ללא ספק. ברגע האחרון עוד נשמעו הצהרות של חברי כנסת מהקואליציה ומהאופוזיציה, שאיימו לעכב את החוק עוד קצת בגלל שינויים שהוכנסו בו. חברי הכנסת של ישראל ביתנו, כפי שנחשף כבר אתמול ב"כלכליסט", חזרו בהם מאיומים אלה, בין היתר לאחר שסוכם עם יש עתיד כי בהמשך תזכה מפלגתם להיענות בדרישותיה להקלות בחוק ההסדרים בסעיף הנוגע לתיירות מרפא.

 

מאחורי איומיהם של חברי ועדת הכספים שלשום, כשניסו להמשיך ולעכב את החוק, עמד גם יו"ר הקואליציה זאב אלקין. זה היה ניסיון קצר ולא כואב להסיט את 0% מע"מ לנתיבו של יריב לוין, כלומר להעבירו בחזרה לוועדת הכנסת ובכך להחזיק קלף נוסף כבן ערובה מול לפיד. אלא שמהר מאוד, כשהתברר שהחוק עומד לעבור בהצלחה בוועדה בגלל ההסכמות עם ישראל ביתנו ועם גילה גמליאל מהליכוד, התקפל אלקין עד כדי כך שבליכוד לא טרחו להשתמש בזכותם לשלוח חבר מפלגה נוסף לוועדת הכספים כדי שיצביע נגד.

 

יאיר לפיד. רגע של נחת יאיר לפיד. רגע של נחת צילום: מוטי זאבי

 

אלקין היה רגוע כל כך מסיבה אחת - יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, שאליו עובר עכשיו תפוח האדמה העבש שנקרא 0% מע"מ. כצפוי, רגע אחרי החגיגות המאופקות של חברי יש עתיד בוועדת הכספים התברר שאדלשטיין ממש לא ממהר לשבץ בלו"ז מליאת הכנסת את חוק 0% מע"מ. אדלשטיין, כמו אלקין, מבקש לכרוך את 0% מע"מ עם יתר ההסכמות על חוק ההסדרים. ההנחה של שניהם היא ש־0% מע"מ כה יקר ללבו של לפיד, עד שכדי להעביר אותו יסכים לשחרר קצת את ידו הקפוצה בסעיפים אחרים שנתונים במחלוקת.

 

"זו כמובן מחשבה מגוחכת", אומר גורם ביש עתיד. "הרי מראש הודענו שאנחנו לא נשב בממשלה הזו אם לא יקודם החוק, כך שכריכה של 0% מע"מ ביתר הנושאים היא פשוט מיותרת. מראש נגיע עם דופק אפס".

 

אלא שאדלשטיין, שעומד בראש הדיונים שמתקיימים - או יותר נכון, שאינם מתקיימים - בנושא התקציב, מפגין ביומיים האחרונים יד ברזל. "בסוף הכל אנשים. המקום הזה מלא יצרים, והם שמכתיבים את ההתנהלות", אמר גורם באחת הסיעות. ואכן, גם במקרה של אדלשטיין, נראה שהיצר שמניע אותו הוא קודם כל כבוד. בניגוד לשנים קודמות, חוק ההסדרים שהגיע הפעם לכנסת הוא רזה במיוחד. לפיד לא הותיר בו שום שוליים שיכלו לתת ליריביו את התענוג לומר שהצליחו לקצץ משהו.

 

בהיעדר "עזים", ואולי גם אם היו, נותרו סוגיות מהותיות לריב עליהן, ואדלשטיין מסרב לתת ללפיד לחשוב שחוק ההסדרים יעבור את הכנסת כפי שנכנס. זו הסיבה שאתמול הוא עט על ההזדמנות, וברגע שחוק 0% מע"מ הגיע לטריטוריה שלו - הוציאה לשכתו הודעה: "יו"ר הכנסת לא מוכן לפזר צ׳קים ללא כיסוי. הוא לא יכול להבטיח שחוק 0% מע"מ יעבור מכיוון שנכון לעכשיו אין תקציב למדינה, זאת בגלל שהאוצר לא עומד בסיכומים הנתמכים על ידי היועץ המשפטי לכנסת, והם לקיים דיון ראוי בחוק ההסדרים כפי שהיה תמיד". בדבריו אלה מכוון אדלשטיין לשתי הסוגיות המרכזיות שבמחלוקת: חוק קק"ל והסעיפים המתייחסים למסקנות ועדת גרמן.

 

באשר לגרמן, אדלשטיין נחרץ בדרישתו לקיים דיוני עומק על מה שלהגדרתו הם סעיפים כבדי משקל, שלא ניתן להעבירם במהירות במסגרת חוק ההסדרים. למשמע החלטתו של אדלשטיין לעכב את חוק 0% מע"מ הודיעו ביש עתיד: "קשה לנו להאמין שיו"ר הכנסת יפגע במעמד הכנסת ובממלכתיות תפקידו, וישמש כלי שרת בידי אינטרסים פוליטיים המבקשים לבטל רפורמות חיוניות לצמיחה ולהורדת יוקר המחיה בישראל. בהחלטתו ישפוך יו"ר הכנסת דלי מים צוננים על זיק תקווה שניצת הבוקר אצל הזוגות הצעירים, כאשר הסתיימו הדיונים על 0% מע"מ בוועדת הכספים".

 

 צילום: נועם מיקי אלון, עמית שעל, אוראל כהן, עומר מסינגר, מוטי זאבי

 

ראש הממשלה משקיף מהצד ולא מתערב

 

"זה מקרה קלאסי של זנב שמכשכש בכלב", אמרו היום ביש עתיד על התנהלות שותפיהם לקואליציה, מרמזים לכוחם הרב של יו"ר הקואליציה זאב אלקין ויו"ר הכנסת אדלשטיין בשילוב עם יו"ר ועדת הכנסת יריב לוין.

 

ואיפה ראש הממשלה? זו שאלה טובה. אחרי הכל, ממשלתו היא שאישרה את תקציב המדינה. האיש שלו יוג׳ין קנדל היה שותף למסקנות שגיבשה הוועדה של שרת הבריאות יעל גרמן. את חוק החברות הממשלתיות הוא עצמו קידם יחד עם מנכ"ל משרדו הראל לוקר בהתלהבות כה רבה, עד שלוקר היה זה שדרש לזרז את קידומו כך שייכלל כבר בחוק ההסדרים. אבל כעת, כשהזמן דוחק, שרת הבריאות יוצאת עגומה מפגישה עמו אחרי שהבינה כי נתניהו לא תומך במסקנות הוועדה שלה, ובסוגיות קק"ל והחברות הממשלתיות קולו כלל לא נשמע.

 

בנימין נתניהו. שומר על שקט לקראת הפריימריס בינואר בנימין נתניהו. שומר על שקט לקראת הפריימריס בינואר צילום: רויטרס

 

כבר ברור שגם עבור ראש הממשלה הפריימריס בליכוד מכתיב את רוח הדברים. יש פריימריס בינואר ואף אחד בליכוד לא הולך להסתבך עכשיו עם מרכז המפלגה באשדוד שמחכה להקמת בית החולים הפרטי שם, ולא להסתבך עם מינויים שיש לליכוד בתוך קק"ל.

 

הליכוד וישראל ביתנו משחקות בונקר

 

בשלב זה אין משא ומתן בקואליציה, אבל מתחת לפני השטח בכל זאת משהו זז. כך למשל, נראה כי ברור לכל הצדדים שקק"ל יצאו מהסיפור בשן ועין. כבר בימים אלה מנהלים במשרד האוצר מגעים מול קק"ל בכדי לחתור להסכם הדדי שיסדיר את העברת הכסף, מיליארד שקל בשנה, מהקרן למדינה. המחלוקת היחידה שנותרה היא ההתחייבות לעשות זאת בכל שנה, אך כרגע נראה כי העניין פתיר.

 

מסקנות ועדת גרמן קצת יותר מסובכות, וסעיף התיירות הרפואית כנראה יהיה הקל מביניהם. כעת כבר ברור כי ביש עתיד יסכימו שהנושא ידון בוועדת בריאות ורווחה של ח"כ חיים כץ. אמנם בשיחות סגורות אמר אלקין כי "אנחנו רוצים שכץ יטפל בגרמן כי הוא יקבור בשבילנו את המסקנות", אבל ביש עתיד עדיין אופטימיים באשר לדרך בה כץ יטפל בנושא. הקרב הגדול שעדיין מתנהל הוא על סעיף הגבלת פעילות בתי החולים הפרטיים - ובנושא זה בליכוד ובישראל ביתנו משחקים בונקר ומסרבים לזוז אפילו במילימטר. הם לא רוצים את הסעיף הזה, כל אחד מסיבותיו שלו, ובעניין זה סומכים על ח"כ כץ שיקבור אותו חיים בוועדה שלו. ביש עתיד חוששים שאכן כך יקרה, ולאור לחץ כבד שמפעילה גרמן, אין כרגע שום כיוון לפתרון. במקרה זה גם הכרעת ראש הממשלה לא תעזור לגרמן, שכאמור כבר שמעה ממנו שהוא לא מעוניין בסעיף.

 

חוק החברות הממשלתיות מעניין במיוחד לאור העובדה שבימים אלה הוא עובר ניסוח מחודש, שכן לאחר דיונים מול יו"ר הקואליציה פועלים בימים אלה במשרד האוצר לשינוי לוח הזמנים של הפרטת כמה מהן. כך למשל, מסתמן כי הפרטת התעשיה האווירית, שיועדה לשנה הבאה, תידחה לפחות בשנה. בהקשר זה יש שיאמרו כי ח"כ חיים כץ, איש התעשיה האווירית, מעורב בעניין, אך אין לכך הוכחות. נראה כי לאור הפריימריס המתקרבים מבינים בכירים אחרים בליכוד שלא כדאי להם להתעסק כרגע עם אחד הוועדים החזקים במשק.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x