$
בארץ

משרד האוצר מבקש: חצי מיליארד שקל נוספים למשרד הביטחון

מדובר בהעברת תקציבית נוספת לשנת 2014, שסוכמה לפני "צוק איתן". היא תועבר מהרזרבה הכללית של התקציב לאחר שתאושר בוועדת הכספים

רוני זינגר 19:4412.11.14
משרד האוצר מבקש מוועדת הכספים לאשר העברה של כחצי מיליארד שקל למערכת הביטחון. מדובר בהעברת תקציבית נוספת עבור תקציב מערכת הביטחון לשנת 2014. אין מדובר בחלק מהכסף שהבטיח האוצר לביטחון בעבור "צוק איתן", כי אם תוספת שסוכמה בין המשרדים עוד לפני המבצע הצבאי, אך עד כה התעכבה מטעמים לא ברורים. ההעברה התקציבית תידון בשבוע הבא בוועדת הכספים.

 

אתמול (ג') העביר משרד האוצר את הבקשה להעברה של 445.7 מיליון שקל, כסף שיעבור לתקציב הביטחון מהרזרבה הכללית של תקציב 2014. הבקשה אינה מפרטת עבור חברי הכנסת הנדרשים לאשר את הכסף, עבור מה בדיוק נדרש הכסף. כל הסעיפים עונים להגדרה "הוצאות שונות". מדובר למעשה בשם קוד עבור תקציב שמטרתו, ככל הנראה, הוא עבור נושאים חסויים למיניהם, ואכן על פי הידוע לאחר שתאשר ועדת הכספים את התקציב האמור, תכונס ועדת המשנה של הכספים עם ועדת הביטחון, ועדה שהיא חסויה ואז יפורטו הנושאים עבורם נדרש הכסף.

 

צה"ל במבצע צוק איתן צה"ל במבצע צוק איתן צילום: אי פי איי

 

לפיכך מדובר למעשה בהגדלה בחצי מיליארד של תקציב הביטחון לשנת 2014 שעמד באופן רשמי על כ-57 מיליארד שקל, אך מאז גדל במהלך השנה במיליארד שקל נוספים שהועברו עבור פינוי שדה דב, וכן בעוד 6 מיליארד שקל שאושרו כתוספת עבור "צוק איתן". תוספת זו עבור הלחימה עדיין לא עברה בפועל למערכת הביטחון. לאחרונה הכין מרכז המחקר של הכנסת דו"ח שסקר את גדילת תקציב הביטחון במסגרת העברות תקציביות במהלך השנה. מהדו"ח עלה כי בשנים 2013-2009 גדל תקציב הביטחון נטו המקורי ב-14% - מ-46 מיליארד שקל ל-52.4 מיליארד שקל. בכל אחת מהשנים הללו, נוספו לתקציב הביטחון המקורי סכומים שהגדילו אותו בשיעור של 23%-27% מדי שנה.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x