$
בארץ

עימות בין לפיד לאדלשטיין: יו"ר הכנסת עוצר את ההצבעה על חוק מע"מ 0% שאושר בוועדת הכספים

יו"ר הכנסת אינו מוכן להביא את החוק לקריאה שנייה ושלישית בשל מחלוקת על חוק ההסדרים, בעניין חוק קק"ל וההסדרים הקשורים למסקנות ועדת גרמן. מקורבי אדלשטיין: "יו"ר הכנסת לא מוכן לפזר צ׳קים ללא כיסוי"

רוני זינגר 13:5112.11.14

עימות התפתח בצהריים (ד') בין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לבין שר האוצר יאיר לפיד וסיעת יש עתיד, על רקע כוונתו של אדלשטיין שלא לקדם בקרוב את חוק מע"מ 0% לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

 

 

החוק, שהוא חוק הדגל של לפיד, אושר הבוקר בוועדת הכספים ובכך אמור לעלות לאישור מליאת הכנסת. אלא שאדלשטיין מתכוון לפי שעה לחסום את קידום החוק, בשל פיצוץ במגעים על חוק ההסדרים.

 

"יו"ר הכנסת לא מוכן לפזר צ׳קים ללא כיסוי", אמרו בלשכת יו"ר הכנסת, "הוא לא יכול להבטיח שחוק מע"מ 0% יעבור משום שנכון לעכשיו אין תקציב למדינה, בגלל שהאוצר לא עומד בסיכומים הנתמכים על ידי היועץ המשפטי לכנסת - לקיים דיון ראוי בחוק ההסדרים כפי שהיה תמיד".

 

בדבריו אלה, מכוון אדלשטיין לשתי הסוגיות המרכזיות שבמחלוקת - חוק קק"ל והסעיפים המתייחסים למסקנות ועדת גרמן.

 

באשר לוועדת גרמן, אדלשטיין נחרץ בדרישתו לקיים דיוני עומק על מה שלהגדרתו הם סעיפים כבדי משקל, שלא ניתן להעבירם במהירות במסגרת חוק ההסדרים. הוא דורש אדלשטיין לקיים את הדיון בנושא בוועדת בריאות ורווחה בראשות ח"כ חיים כץ (ליכוד). על פי הידוע, ככל שהדבר נוגע לסעיף תיירות המרפא, כבר הסכימו לפני מספר ימים ביש עתיד לדרישה. אלא שלאור הפיצוצים האחרונים כל ההסכמות בוטלו לפי שעה.

  

מימין: יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת ויאיר לפיד שר האוצר בעת הגשת התקציב לכנסת מימין: יולי אדלשטיין יו"ר הכנסת ויאיר לפיד שר האוצר בעת הגשת התקציב לכנסת צילום: אלכס קולומויסקי

 

למשמע החלטתו של אדלשטיין לעכב את חוק מע"מ 0% הודיעו ביש עתיד: "קשה לנו להאמין שיו"ר הכנסת יפגע במעמד הכנסת ובממלכתיות תפקידו וישמש כלי שרת בידי אינטרסים פוליטיים, המבקשים לבטל רפורמות חיוניות לצמיחה והורדת יוקר המחייה בישראל. בהחלטתו ישפוך יו"ר הכנסת דלי מים צוננים על זיק תקווה שניצת הבוקר אצל הזוגות הצעירים, כאשר הסתיימו הדיונים על מע"מ 0% בוועדת הכספים. יש עתיד תמשיך במאבקה לפתור את משבר הדיור מחד ולהעביר תקציב חברתי ואחראי מאידך".

בטל שלח
    לכל התגובות
    x